Slavní s diabetem: Marnivý panovník Ludvík XIV.

Slavní s diabetem: Marnivý panovník Ludvík XIV.

Ludvík XIV., Král Slunce, je pravděpodobně nejslavnějším králem francouzské historie. Miloval hudbu, balet, ženy a dobré jídlo. Říká se, že v době jeho smrti, v roce 1715, byl jeho žaludek dvakrát větší než u průměrného člověka.

Život v paláci ve Versailles měl svůj pevně daný řád. Král každý den podstupoval ve stejný čas stejné rituály, z nichž velké množství se točilo právě kolem jídla. Snídaně byla podle středověkých měřítek lehká, oběd vydatný, ale největší význam mělo večerní jídlo, nazvané The Grand Couvert, které se podávalo kolem 22 hodiny. Servírovalo se v soukromí, někdy za přítomnosti jiných členů rodiny a hudebníků. Skládalo se z neuvěřitelných 20–30 pokrmů. Není divu, že příprava jídel pro královskou tabuli si vyžádala plné nasazení 300 lidí, kteří zajišťovali chod kuchyně.

Podle princezny Falcké, švagrové krále, byl Ludvík schopný spořádat čtyři talíře polévky, celého bažanta, koroptvi, velkou mísu salátu, dva pláty šunky, skopové maso s česnekem, talíř s pečivem a na závěr ještě ovoce a zavařeniny. Když král dojedl, uklidili sloužící jídlo ze stolu všem, bez ohledu na plnost jejich talířů. Do postele chodil král o půl dvanácté a před spaním si prý ještě rád dopřával kandované ovoce.

PŘIZNAL ŠESTNÁCT DĚTÍ

Přes svůj náročný program a nevalnou životosprávu, vládl Král Slunce dlouhých 72 let. Králem se stal v roce 1643, v pouhých čtyřech letech, ale slavnostně korunovaný byl až v patnácti. Na veřejnosti vystupoval jako velmi vzdělaný, distingovaný muž se vznešeným chováním. Byl velkým fanouškem hudby a sám se od mládí intenzivně věnoval baletu. Finančně podporoval řadu umělců (spisovatelů, malířů i hudebníků), ale také vědců. Oženil se s dcerou španělského krále, Marií Terezou Španělskou, která byla jeho sestřenicí, a měl s ní šest dětí. Dalších deset dětí, které se mu narodily mimo manželské lože, přiznal za své, ale celkově se hovoří až o 25 potomcích.

MĚL KRÁL SLUNCE DIABETES?

Velká chuť k jídlu si samozřejmě vybírala daň na králově zdraví. Za vlády Ludvíka XIV. již lékaři cukrovku znali a uměli ji odhalit podle sladké chuti moči, královští lékaři však tento test nikdy neprovedli. Zdokumentovali však mnohá jiná onemocnění, se kterými se Ludvík XIV. potýkal a která na diabetes nepřímo ukazují. Král Slunce trpěl na záněty okostice, zubní abscesy (záněty dásní u kořene zubů) a nehojící se vředy. Trápila ho dna, mdloby a závratě, návaly tepla a bolesti hlavy. Ke konci svého života byl již král velmi obézní a zdravotní problémy narůstaly. Pár týdnů před smrtí si začal stěžovat na bolesti v levé noze. Lékaři odhalili gangrénu neboli sněť. Odumírající tkáň se mu postupně rozšířila z nohy do celého těla a nakonec se stala se příčinou jeho smrti. A protože za vznikem gangrény stojí nedostatečné cévní zásobení kyslíkem a živinami, které je častou komplikací cukrovky, lékaři došli k hypotéze, že král Ludvík XIV. měl diabetes 2. typu.

PROČ SI LUDVÍK XIV. NECHÁVAL ŘÍKAT KRÁL SLUNCE?

Zastával teorii o božském původu králů. Vzorem mu byl antický bůh Slunce Apollón. V roli panovníka se cítil stejně mocný a důležitý jako zářící hvězda, která dává život veškerému tvorstvu na Zemi. Slunce se stalo jeho symbolem a ve zlatém převleku za Slunce také odtančil své první veřejné taneční vystoupení, Balet noci, díky němuž se přízvisko rychle rozšířilo.

418

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku