Slavní s diabetem: Marcello Mastroianni miloval ženy a život

Kdo má rád staré filmy, určitě již slyšel jméno Marcello Mastroianni. Tento italský filmový idol, který miloval ženy a život, se stal jedním z nejznámějších a nejuznávanějších herců své doby.

Slavní s diabetem: Marcello Mastroianni miloval ženy a život

Narodil se v roce 1924 v italské horské vesnici na půl cesty mezi Římem a Neapolí. Jeho rodina žila v chudobě a provázely ji zdravotní problémy: matka trpěla aterosklerózou a ohluchla, otec se léčil s diabetem a později oslepl. Přesto se rodina nikdy nepoddala svému nelehkému osudu a snažila se o lepší život. Rodiče dokonce brali malého Marcella do kina a on se svému otci snažil zprostředkovat, co se děje na obrazovce, a své matce, co herci říkají.

Diabetes ho nezpomalil. Točil i 7 filmů za rok.

Během druhé světové války celá rodina podporovala protifašistické snahy, proto se musel Marcello ukrývat. K filmu si však cestu našel. Začínal v amatérských hereckých souborech a později studoval na divadelní akademii. Jeho píle a talent ho dovedly až ke spolupráci se slavným režisérem Frederikem Fellinim, se kterým se spřátelil, a k mezinárodnímu úspěchu. Za svůj život si zahrál ve více než 140 filmech. Diabetes, kterým stejně jako jeho otec onemocněl, pro něj v tomto směru nepředstavoval žádnou překážku. Byl schopný natočit až 7 filmů za rok, což je neuvěřitelný výkon. Nejvíce ho proslavily filmy Sladký život, 8 1⁄2 nebo Včera, dnes a zítra. Ačkoli byl třikrát nominován v kategorií nejlepší herec, nikdy si sošku Oscara neodnesl, i když by si jich za své výkony zasloužil hned několik.

Jeho odkaz žije dál

Zemřel v Paříži ve věku 72 let na rakovinu slinivky břišní. Jeho odkaz však žije dál, stejně jako některé citáty. Jeden z nich zní: „Recept na šťastné manželství je jednoduchý. Když se mýlíš, přiznej to manželce, a když máš pravdu, mlč jako zařezaný.“ V tomto ohledu byl Mastroianni velice zkušený, protože za svůj život vystřídal mnoho životních partnerek, i když pouze s jedinou z nich byl ženatý.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x