Slavní s diabetem: ESTE HAIM

Bezprostřední trio muzikantek Haim před pěti lety vtrhlo jako svěží vítr na americkou popovou scénu a pořádně zamíchalo hitparádami. Sestry Este (32), Danielle (29) a Alana (26) Haimovy dokázaly, že sebevědomí a talent jim nechybí. Při koncertech však zůstávají stále ve střehu – nejstarší z nich, zpěvačce a basistce Este, totiž ztěžuje život diabetes 1. typu.

Slavní s diabetem: ESTE HAIM

E ste Haim se dozvěděla o svém diabetu ve věku 14 let dost nečekaným způsobem. Byla v té době s rodinou na dovolené v Izraeli a znatelně hubla. Také měla neustále žízeň, ale myslela si, že je to místním horkem. „Probouzela jsem se až třikrát za noc, abych si došla na toaletu a občas se mi rozmazávalo vidění. Někdy jsem používala lupu jako babička, abych si byla schopná přečíst, co jsem potřebovala, ale stále mi nějak nedocházelo, že je něco špatně,“ vzpomíná Este.

PARAZITÉ TO NEBYLI

Když se rodina vrátilat z Izraele, matka vzala Este k lékaři. Ten předpokládal parazitické onemocnění a nechal udělat krevní testy. „Další den jsem šla poprvé na střední školu a o hodině biologie jsme úplně náhodou mluvili o varovných příznacích cukrovky: časté močení, rozmazané vidění, hubnutí. Obrátila jsem se k sousedovi, kterého jsem nikdy předtím neviděla, a řekla mu: ‚Myslím, že mám cukrovku. ‘ Pak jsem vyběhla ze třídy, abych to zavolala mámě. Ta mě uklidňovala a přinutila vrátit se do třídy. O dvě hodiny později si pro mě přijeli rodiče do školy. Měli výsledky. Moje glykemie byla kolem 47 mmol/l,“ říká Este a dodává, že diagnóza ji překvapivě uklidnila a po aplikaci inzulinu se konečně v noci pořádně vyspala.

ZAJÍDALA ÚNAVU A STRES

Studium na vysoké škole bylo pro Este těžkým obdobím. Únavu a stres se naučila zajídat a kila šla nahoru. Nedařilo se jí najít si čas na cvičení ani udržet dobrou kompenzaci. Hodnoty tzv. dlouhého cukru měla vysoké. Nakonec se ze studentských kolejí vrátila zpět domů, kde se jí s podporou rodiny podařilo režim upravit. Zásadně změnila jídelníček (stala se vegankou), začala ráno cvičit a brát svou léčbu zodpovědněji. A také se stále víc věnovala hudbě. Hrát se naučila společně se svými sestrami, když všechny tři doprovázely rodiče v rodinné kapele Rockinhaim. Hrály tehdy cover verze starých rockových hitů.

Později začala Este psát vlastní písně a společně se sestrami založila i vlastní kapelu. Dívky hrají na bicí, elektrické kytary, baskytary i perkuse. A na rozdíl od jiných populárních kapel si nikým nenechají diktovat, jak se mají oblékat nebo co mají zpívat. Samy si vše navrhují a vymýšlejí.

S DIABETEM NA TURNÉ

V roce 2013 vydala kapela Haim své debutové album Days Are Gone a hudební publicisté jí leželi u nohou. Nominace na Grammy v kategorii Nejlepší nováček jejich talent jen potvrdila. „Jsme jako smečka vlčic,“ komentovala úspěch Este.

Od té doby tráví dívky hodně času na turné. Jak to jde dohromady s diabetem? „Je to snadné. Vždy si najdu čas na jídlo a hodnoty glykemie si teď už hlídám. Jediný problém je udržet v chladu inzulin. Moje sestry mě hodně podporují. Dávají na mě pozor a vždy zajistí, abych měla připravené vhodné jídlo,“ prozrazuje Este, která režim zvládá i díky inzulinové pumpě.

Přesto na koncertě v Glastonbury v roce 2013 na pódiu málem zkolabovala. „Tehdy toho bylo moc a já si nepamatovala, že jsem se nenajedla. U šesté skladby jsem cítila, jak mi jde cukr opravdu rychle dolů,“ vzpomíná. S vypětím sil sestoupila z pódia k manažerovi, který ji přeměřil a zjistil, že je velmi blízko kómatu. Situaci se ale podařilo zachránit s pomocí čokolády.

„Jsou chvíle, kdy si pomyslím: Proč se s tím musím vyrovnávat právě já, a ne někdo jiný?“ přiznává Este. „Ale většinou už vnímám cukrovku jako součást svého života.“

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x