Legendární tenista Bill Talbert

Od kariéry profesionálního sportovce se nedal odradit Američan Bill Talbert, kterému v 10 letech lékař oznámil diagnózu diabetes 1. typu. Přes své celoživotní omezení dokázal konkurovat nejlepším světovým hráčům a stal se legendou v tenisové čtyřhře.

Legendární tenista Bill Talbert

Soňa Burgerová

Celkem si odnesl 33 vítězství z národního šampionátu a v roce 1967 byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Díky sportu získal zpět svou ztracenou svobodu

Bill Talbert (4. 9. 1918 – 28. 2. 1999) se narodil a vyrostl v Cincinnati, v rodině, kde se cenilo vzdělání a sport. Jeho první vášní byla atletika a baseball. Diabetes se ohlásil nenadálou únavou a hubnutím. Bylo to v roce 1928, pouhých šest let poté, co byl objeven inzulin. Lékaři mu okamžitě zakázali cvičení a rozhodli o jeho invaliditě. „Zatímco mí spolužáci se báli, že propadnou u testů z historie či matematiky, já se bál výsledků testování moči,“ uvedl později Talbert. Své invaliditě se však vzepřel a právě díky sportu získal zpět svou ztracenou svobodu. Zanechal kontaktních sportů a plně se soustředil na tenis. Kupředu ho prý hnala hanba i pýcha. Díky nim dokázal neustále posouvat své fyzické limity. Byl si vědomý toho, že si nemůže dovolit hrát pouze silovou hru, která stojí příliš mnoho energie, zaměřil se proto na zdokonalování chytré strategie a taktiky.

Zleva: Francisco Segura, Jack Kramer, Billy Talbert a Gardnar Mulloy

V letech 1941 – 1954 patřil Talbert mezi 10 nejlepších amerických hráčů, v roce 1949 byl dokonce označen za třetího nejlepšího tenistu světa. Hrál naplno a naplno si také užíval vítězství – nikdy po zápase nevynechal večírek na oslavu. Byl pohledný, skvěle upravený, světoběžník a požitkář, který dokázal ocenit dobré víno. S manželkou Nancy Pike, modelkou a redaktorkou časopisu Vogue, měl dva syny Pikea a Petera. Napsal řadu tenisových příruček, ale i vlastní biografii Playing for Life. Později pracoval jako tenisový komentátor pro stanici NBC Sports a byl ředitelem turnaje US Open.

Bill Talbert hrál tenis s diabetem více než 60 let. Za zhoršení jeho zdravotního stavu však nakonec nemohla jeho nemoc, ale následky přepadení, kterého se stal obětí v roce 1992 při cestě z letiště domů. Utrpěl zlomeninu ramena a pánve, později mu byla voperována náhrada kyčelního kloubu. Zemřel ve věku 80 let ve svém domě na Manhattanu.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x