Bis Bis

Sladkokyselá Marakuja

Sladkokyselá Marakuja

V Čechách se spíše setkáme s názvem marakuja, než s jeho českým ekvivalentem mučenka jedlá. kde se tento nezvyklý český název vzal? pravděpodobně od misionářů, kteří přisuzovali květům symboliku ukřižování krista. Tři blizny měly znamenat tři hřeby v rukou a nohou Ježíše, Zakončení květů symbolizovalo trnovou korunu Krista a úpony liány byly spojovány s biči.

Chutí připomíná meruňky či mango

Plodem mučenky je bobule, která může být oválná či kulatá. Vnitřek plodu bývá šťavnatý. Obsahuje mnoho černých či hnědých drobných semen. Dužina mívá příjemnou navinulou, sladkokyselou chuť, s exotickým aromatem připomínajícím meruňky či mango.
Vyskytují se dvě odrůdy, tmavě fialová a žlutá. Žlutá odrůda marakuji (zlatá marakuja) může dosáhnout velikosti až 20 cm v průměru. Povrch ovoce bývá hladký, lesklý a má jemnou slupku. Tato odrůda se někdy používá jako oddenek pro pěstování fialové odrůdy marakuje. Její bobule se liší nejen barvou, ale i velikostí. Bývají menší než 10 cm.

Snižuje krevní tlak

Jejich slupka je obvykle svraštělá a suchá. Fialová odrůda obsahuje ve slupce stopy kyanogenního glykosidu ve slupce. Avšak tvrdou a tuhou slupku stejně nelze jíst. Tepelnou úpravou se kyanogenní glykosid rozloží.
Listy a kořeny rostliny se používají k lékařským účelům. V lidovém léčitelství je mučenka doporučována ke snižování krevního tlaku.


Kde mučenku najdeme?

  • v džemech
  • sirupech
  • ledové tříšti
  • zmrzlině
  • limonádách
  • příchuť různých sirupů
  • při přípravě některých koktejlů
  • v ovocných salátech
  • v dezertech
  • při přípravě čerstvých osvěžujících ovocných nápojů.

Jaká mučenka je ta pravá?

  •  čerstvá
  • kožovitá slupka je hladká a lesklá

Takový plod je čerstvý a před uzráním. Je-li slupka zvrásnělá a nedrží kulovitý tvar, plod je již velmi zralý až přezrálý. V teplém prostředí se plody poměrně rychle kazí, ale při ošetření parafínem (při transportu a skladování ve velkém) a skladování při teplotě 5 až 7°C vydrží až měsíc.
Mučenka se pěstuje k výrobě džusu, často bývá míchána s džusy z jiných druhů ovoce pro zdůraznění chutě.
Čerstvou marakuju jíme tak, že plod podélně rozřízneme a míšek, tedy rosolovitou dužninu, sníme. Semínka při konzumaci nevadí.
Maracuja obsahuje na 100g přibližně 17 g sacharidů, vitamíny (provitamín A, Vitamíny skupiny B, vitamín C), minerály (vápník, fosfor, železo) a vlákninu. Energetická hodnota je nízká − 34 kcal (143 kJ) na 100g.

Ochutnejte mučenku:

Koktejl Hurikán

Tento sladký tropický koktejl byl vynalezen Patem O’Brienem v jeho baru v New Orleansu během druhé světové války a v New Orleansu je velice populární do dnešní doby. Své jméno získal po typických sklenicích ve tvaru hurikánové lampy.

Připravíme si:

  • 1 díl bílého rumu
  • 1 díl tmavého rumu
  • 2 díly džusu z mučenkového ovoce
  • trocha pomerančového džusu nebo limetkové šťávy

Nalijte všechny suroviny do šejkru s ledem. Dobře protřepte a nalijte do vysoké sklenice. Ozdobte třešničkou a plátkem pomeranče/limetky (podle použitého džusu). Podávejte s brčkem.

Odkud mučenka pochází?

Jako marakuja je plod mučenky označován v Panamě, Bolívii, Brazílii, v Ekvádoru, Hondurasu, Mexiku a v Portugalsku. V anglicky mluvících zemích se setkáváme s označením passion fruit (pašijové ovoce, případně ovoce umučení Krista).
Jejím domovem je jižní Brazílie, Paraguay a severní Argentina, kde roste i planě. Pěstuje se na plantážích v severozápadní části Jižní Ameriky, v Karibiku, Brazílii, na Havaji, na Floridě, v Indii, v Austrálii, na Novém Zélandě, ve východní Africe, v Jihoafrické republice a v Izraeli.
Jde o popínavý teplomilný druh mučenky. Obvykle bývá víceletá (většinou se dožívá 5-7 let), na bázi dřevnatící stálezelená liána s lodyhami dosahujícími délky až 15 m. Nesnáší pokles teplot pod bod mrazu. Listy mívá trojlaločné, 15-20 cm velké. Nafialovělé květy 5-7 cm velké se zelenobílým kalichem vyrůstají na dlouhých stopkách se třemi vejčitými, zubatými listeny.

 

1593

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku