
Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí
Pod označením „trátak“ se skrývá prastará očistná jógová technika, která spočívá v koncentraci na určitý předmět či plamen svíčky. Praktikuje se především se záměrem pročistit mysl a posílit koncentraci. Kromě toho však trátak dokáže pročistit dutiny hlavy, a funguje tak jako účinná prevence zimních nachlazení, což jistě ocení nejen diabetici. Dopřejte si relaxaci s plamenem svíčky i vy!
Během podzimního a zimního období alespoň občas zapálí svíčku i ti, kteří to běžně nedělají. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a hledat světýlka v okolí. Plamínky se třepotají ve vydlabaných dýních či lucerničkách přede dveřmi domů, na hřbitovech hoří svíčky více než kdy jindy a také uvnitř našich domovů pro vytvoření hřejivé atmosféry často sáhneme právě po svíčce. Pokud máme domácnost vybavenou kamny nebo krbem, vnímáme kontakt s ohněm ještě intenzivněji. Oheň je zkrátka v zimním období všude kolem nás. Pojďme jeho sílu vědomě využít pro zlepšení koncentrace i mnohých zdravotních neduhů!
Jóga a další východní učení vnímají oheň jako jeden ze základních pěti živlů. Těmi dalšími jsou voda, země, vzduch a kov. Naučíme-li se s energií těchto živlů pracovat, například pomocí jógových technik a pozic, můžeme ji vědomě využívat pro svůj prospěch. Oheň představuje expanzivní energii, vzplane obvykle jen na krátkou dobu, zato jeho síla může být obrovská. Symbolizuje naši živelnost, vášeň či kreativitu. Z fyzického hlediska je elementu ohně přiřazována oblast břicha, kde sídlí naše sebedůvěra a schopnost prosadit se.
Cvičení pro vás: Zkuste zachytit, kde se ve vašem těle vzedme pocit odporu a napětí ve chvíli, kdy jdete s někým do konfliktu. Odkud seberete sílu potřebnou pro prosazení se? Máte-li aktivní čakru solar plexu (manipúru), bude tato odhodlanost vycházet právě ze středu vašeho těla.
V opačném případě, když hlas našeho těla ignorujeme, dostaví se více či méně naléhavé upozornění s žádostí o změnu, obvykle v podobě bolestí či ...
Technika trátak spočívá v pozorování jednoho bodu – nejčastěji se jedná o černý puntík na bílém podkladu, ale lze pozorovat například i květinu nebo jiné atraktivní předměty. Velmi populární a ze zdravotního hlediska přínosnější je hledění do plamene svíčky. Studie dokazují, že pravidelné provádění tohoto očistného rituálu posiluje paměť a zrak a také léčí oční neduhy. Trátak je doporučován také jako účinná technika proti nespavosti a spánkovým poruchám. Zároveň při něm dochází k navození pocitu klidu a harmonie. Častá praxe této techniky rozvíjí intuici, vizualizaci a posiluje vůli. Uvolní se podvědomí a dojde ke stavu hluboké relaxace. Mějte však na paměti, že tato metoda není vhodná pro osoby s vážnými psychickými poruchami (klinická deprese, schizofrenie apod.), u nichž může vést dokonce ke zhoršení příznaků!
Koncentrační techniky přispívají k vědomému řízení našich emocí a myšlenek, což se projeví v kvalitě prožívání každodenního života.
Před vlastním cvičením si můžete položit osobní otázku, která pomůže udržet vaši mysl na uzdě. Zjistíte-li, že se mysl během praxe odebrala jinam, můžete ji pomocí oné otázky vrátit zpět do pozoru.
Připravte si svíčku, stoleček či podstavec o výšce asi 1 metr, meditační podložku či polštář a očistný trátak může začít! Přečtěte si, jak na trátak krok po kroku:
Slzy neroztírejte po tvářích a nehodnoťte svůj úspěch či neúspěch. Každá vteřina praxe je obdivuhodná, vždyť většina lidí se k ní mnohdy za celý život nedostane ani jednou!
Pokud by se vám hodilo lépe zvládnout stres, obezitu či některé chronické nemoci, co to třeba zkusit tentokrát jinak? Pojďme společně posílit ...
V oblasti uvnitř mozku se nachází epifýza – nadvěsek mozkový neboli šišinka. Je to drobná endokrinní žláza, jejíž funkcí je produkce melatoninu, hormonu spánku. Tvorba melatoninu závisí na slunečním a umělém osvětlení. Při světle hladina melatoninu v krvi klesá a organismus se připravuje na probuzení. S přicházejícím stmíváním se jeho produkce nastartuje a tělo se připravuje na spánek.
Melatonin působí jako specifický hormon, který reguluje denní biorytmy, ale také ovlivňuje funkci řady endokrinních žláz. Pro svoje účinky se melatonin využívá v preparátech proti nespavosti. Mezi jeho další benefity patří regulace krevního tlaku a tělesné teploty, antioxidační aktivita či protizánětlivý efekt. Praxe trátaku posiluje aktivitu epifýzy, a vede tak k lepší regulaci produkce melatoninu.
Ať vás již trápí nespavost, výkyvy nálad či nos ucpaný celou zimu, vyzkoušejte trátak. Praxe je snadná a příjemná a můžete z ní vytěžit pro své zdraví skutečné poklady!
Zdroje: ncbi.nlm, sciencedirect, joga, jogadnes
21618