Skeletonistka a diabetička Anna Fernstädtová navštívila děti na DIA táboře

Skeletonistka a diabetička Anna Fernstädtová navštívila děti na DIA táboře
Skeletonistka Anna Fernstädtová s dětmi na DIA táboře. Zdroj: užito se svolením autorky Zdenky Staňkové, DIACEL Písek

Diacel Písek, sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií, z.s., pořádá každoročně tábor pro malé diabetiky na Štědroníně. Dítka se na něm učí nové dovednosti a poznávají nové kamarády se stejným onemocněním. Také je postaráno o jejich nezapomenutelné zážitky. Tak jako třeba letos, kdy je navštívila slavná skeletonistka Anna Fernstädtová.

Letní DIA tábor „Štědronín 2022“ se uskutečnil pod záštitou DIACELU Písek v období 2. 7. až 16. 7. 2022. Zúčastnit se jej mohly děti z celé České republiky. Letos měli malí diabetici možnost popovídat si s úspěšnou sportovkyní, která naši zemi reprezentovala na Olympijských hrách v Pekingu. Osud si však pro skeletonistku Annu Fernstädtovou připravil jedno „překvapení“, které jí změnilo nejen zdraví, ale celý její život.

Kdo je Anna Fernstädtová?

Jestli vám stále nic neříká jméno Anna Fernstädtová, pak vám jej osvětlíme. Anna je mladá pětadvacetiletá dáma, která odmala vyrůstala v Německu. Skeleton ji pak okouzlil až v jejích čtrnácti letech. Je to sport, který by se dal přirovnat k bobování. Sportovec také sjíždí trasu na nízkých saních, avšak s hlavou vepředu a na břiše.

Mladé sportovkyni skeleton okouzlil natolik, že ho začala provozovat závodně, a tak se v roce 2015 zúčastnila juniorského mistrovství světa. V roce 2016 v této disciplíně získala bronzovou medaili. Na již zmíněných Olympijských hrách v Pekingu si pak na skeletonu dojela pro sedmé místo.

Diabetes ji nezastavil

Média toho byla tehdy plná – jen 10 dní před začátkem olympiády v Pekingu skeletonistce Anně Fernstädtové diagnostikovali diabetes I. typu! S ním se léčí i její otec, který byl kdysi gymnastou. Pro sportovkyni tělem i duší to byl samozřejmě šok, avšak s nemocí se musela naučit žít a fungovat. V tom jí pomohla i diabetoložka z nemocnice IKEM, MUDr. Klára Sochorová.

Během olympiády si vyměnila Anna se svou lékařkou MUDr. Klárou Sochorovou tisíce zpráv, kdy řešily glykemie, stravu, výživové hodnoty potravin, výkyvy v glykemiích, počasí, vysokou nadmořskou výšku závodů a spoustu dalších věcí. Známá skeletonistka také přiznala, že netušila, co dělá s cukrovkou stres, a jak se na zdravotním stavu podílí adrenalin.

MUDr. Klára Sochorová: Jak zvýšit čas v cílovém rozmezí? Praktické tipy a triky

Čas v cílovém rozmezí 3,9–10 mmol/l je základním měřítkem kvality kompenzace cukrovky u lidí s diabetem 1. typu, kteří používají kontinuální ...

DIA tábor s velkým překvapením!

Anna se letos rozhodla navštívit DIA tábor „Štědronín 2022“. Udělala tak dětem s diagnostikou cukrovky ohromnou radost. Pobytu se zúčastnila i její lékařka MUDr. Klára Sochorová. Dámy pak pro malé diabetiky také uspořádaly zajímavou motivační besedu na téma: I s cukrovkou lze vrcholově sportovat!

A jak se Anna vyjádřila k pobytu na DIA táboře? „Díky za pozvání, byl to úžasný den! Vidět tolik dětí s cukrovkou, pokecat si o tom, zažít cukrovku jako něco úplně normálního, to bylo skvělý! Příští rok (doufám) na celý týden.“

A jak hodnotí sympatickou sportovkyni předsedkyně DIACELu Písek, paní Zdenka Staňková? „Anička je milá, společenská, mladá žena. A i jí velice pomohlo setkání a popovídání si s tolika dětmi-diabetiky. Na DIA táboře jí totiž všichni rozumí. Stavila se cestou do Šumperka, kde žije a trénuje, a strávila s námi celý den. Budeme Aničce držet palce a těšit se na další setkání!“

Zajímavost: DIA tábory na Štědroníně přes DIACEL Písek se těší zájmu celebrit již řadu let! V roce 2016 děti s diabetem například navštívil a podpořil známý hokejista Jaromír Jágr.

Zdroj: DIACEL Písek – autentické informace z DIA tábora od předsedkyně Zdenky Staňkové (užito se svolením), Isport.blesk, Anna-fernstadt, Pisecky.denik

1366

Diskuze k článku