Signální pes: Jak může pomoci člověku s cukrovkou?

Signální pes: Jak může pomoci člověku s cukrovkou?
Zdroj: Shutterstock

Pojem signální pes není v našich končinách až tak moc zažitý. Lidé mají v povědomí spíš název „asistenční“. Jak již sám název napovídá, je to pomocník, který upozorní svého člověka na nežádoucí situaci týkající se jeho zdravotního stavu a také usnadní každodenní bytí.

Takzvaní signální psi pomáhají především u lidí se zdravotním postižením či s vážným onemocněním. V rámci výcviku se učí pomocí pachů rozpoznat i výkyvy glykémie, což je žádoucí především tehdy, kdy je pes umístěn k diabetikovi.

Jakým lidem může signální pes usnadnit život?

Pes označovaný jako signální, absolvuje dlouhý speciální výcvik, na jehož konci je schopný pomoci novému majiteli v různých životních situacích. V České republice se na něj zaměřuje jen jedna organizace zvaná Helppes. Zde cvičí i psy asistenční a vodící. Nyní si pojďme přiblížit, jakým lidem může právě signální pes usnadnit život:

  • Sluchově postižení lidé/neslyšící: v těchto případech vycvičený pes upozorní svého pána na zvuky linoucí se od dveří po zaklepání anebo i ty, které vedou k mobilnímu telefonu. Též předá informaci o tom, že doprala pračka, dovařila rychlovarná konvice či zda někdo na pána volá. Ceněným společníkem je takové zvíře i na veřejnosti, jelikož dá vědět o cinkající tramvaji i troubícím automobilu.
  • Lidé s tělesným handicapem: signální psi jsou také velkými pomocníky u těch lidí, kteří mají nějaký pohybový deficit. Dokážou totiž podat různé každodenní potřeby, léky a podobně, stejně tak jako asistenční psi.
  • Lidé s epilepsií: při výcviku se signální pes naučí vycítit i blížící se epileptický záchvat, což může člověka léčícího se s touto nemocí ochránit před poraněním pádem.
  • Lidé s diabetem I. typu a II. typu: lidé léčící se s cukrovkou mohou ocenit signální psy i pro jejich schopnost vycítit blížící se hypoglykémii či hyperglykémii. Lze tak předejít nežádoucím a nebezpečným projevům.

Samota se může vkrást i do života diabetika. Nenechte ji napáchat mnoho škod!

Negativním působením samoty jsou ohroženi nejvíce senioři s cukrovkou, kterým již zemřel partner. Existuje mnoho faktorů, které mohou vést k ...

Signální pes v životě diabetika

Nyní se zaměřme na signální psy, kteří jsou cvičeni pro lidi s cukrovkou. Dokážou skutečně velmi efektivně předejít bezvědomí svého majitele. Výcvik je zaměřený zejména na upozornění blížící se nízké anebo vysoké hladiny cukru v krvi. Pes v tomto případě začne svého pána vehementně pošťuchovat a olizovat. Pakliže je diabetik ve fázi, kdy již není schopen dojít si pro něco sladkého (v případě hypoglykémie) či pro inzulínové pero/antidiabetika (v případě hyperglykémie), jeho čtyřnohý přítel mu vše potřebné dopraví přímo do rukou.

U sebe má pes taktéž speciální tlačítko pro přivolání pomoci, které aktivuje v momentu, kdy se jeho majitel s cukrovkou dostane do vážné situace (například upadne do kómatu). Označené je takové zvíře současně nápisem „asistenční pes diabetika“, což může snadno upozornit kolemjdoucí na veřejnosti, že je potřeba poskytnout pomoc v akutní situaci.

Cukrovkou může onemocnět i váš čtyřnohý mazlíček. Rozpoznejte příznaky včas!

Zřejmě jste si pořídili psího kamaráda s vědomím, že se jedná o zcela zdravé zvíře. Ovšem i u těchto mazlíčků může kdykoliv dojít ke zdravotním ...

Pomocník, dokonalý přítel i léčitel

Signální psi mají nespočet benefitů, co se týká pomoci zdravotně indisponovaným lidem. Ovšem nepomáhají pouze fyzicky, ale i psychicky. Dokážou svého pána současně přimět k větší pohybové aktivitě, což je zvlášť u diabetiků vhodné. Také dokonale zklidní rozjitřenou mysl a podpoří lepší duševní stav. A v neposlední řadě posílí i imunitní systém, který může být u člověka s cukrovkou oslabený. Pes je zkrátka nejen pomocník, ale i skvělý přítel a léčitel.

Podmínky pro získání asistenčního/signálního psa

Léčíte se s cukrovkou, vlastníte průkaz ZTP, ZTP/P anebo TP, dostali jste doporučení na asistenčního/signálního psa od lékaře a myslíte si, že by vám mohl tento čtyřnohý kamarád opravdu zkvalitnit život? Cesta k jeho získání nemusí být tak jednoduchá. Všemu předchází poměrně dost administrativní zátěže. Žádostmi tohoto charakteru se primárně zabývá již zmíněná organizace Helppes. Po zkontaktování příslušných pracovníků se můžete dozvědět více informací, případně obdržíte žádosti k vyplnění na svůj e-mail či poštovní zásilkou. Následně se neobejdete ani bez osobní schůzky s celou řadou odborníků. A když to všechno dobře dopadne, brzy se budete těšit z milé a neocenitelné psí společnosti.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Healthline, FreeStyle Libre, Helppes

1776

Diskuze k článku