
V zajetí obtížného hmyzu: Podle čeho si komáři vybírají svého hostitele? A jakou roli hraje cukrovka?
I když možná pohled z okna nevzbuzuje dojem, že jaro konečně propuklo, z astronomického hlediska jsme jej přivítali již před několika dny, tj. přesněji 20. března, na který připadá první jarní den. S teplejšími dny, rozkvetlými stromy a keři však přichází i zrádné sezónní alergie, které trápí též nejednoho diabetika. Jak si počínat, pokud vsadíte na léky proti alergiím?
Kýchání, smrkání, slzení očí – to vše značně znepříjemňuje život mnohých alergiků především v jarní sezóně. Těch je v tuzemsku přes dva miliony, dle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny z roku 2020. A jejich počet dle všeho mírně roste. Pokud bojujete s alergií a zároveň se léčíte s cukrovkou, jsou tyto řádky právě pro vás! Vyplatí se obezřetnost při užívání specifických medikamentů zmírňujících alergické projevy.
Faktorů, které mohou podnítit rozvoj sezónní alergie, je celé spektrum. Mezi ty nejběžnější patří například: přecitlivělost imunitního systému, dlouhodobý a neúměrný stres, negativní vlivy životního prostředí, vystavení toxickým látkám z okolí, disharmonie střevní mikroflóry, nebo například užívání některých léčiv (antibiotika). Co se týká diabetu a alergických projevů, je to takto – samotný fakt, že jste alergikem, nemusí nijak souviset s kolísáním hladiny krevního cukru, ovšem ovlivnit glykémii mohou vybrané skupiny léků tlumících příznaky alergií. Pojďme si je přiblížit.
Senioři s diabetem by neměli s očkováním proti infekčním nemocem otálet (pokud jim to zdravotní stav dovoluje a lékař vakcínu ...
Každý diabetik s alergií by se měl rozhodně poradit s ošetřujícím lékařem, jaké medikamenty k tlumení projevů jsou pro něj nejvhodnější. Poradit může i lékárník/lékárnice. Níže uvádíme krátký výčet vybraných skupin léků, které se proti alergiím užívají nejčastěji:
„Steroidy obsažené v některých druzích léků proti alergiím stimulují játra, aby produkovala více glukózy, a pokud si toho nejste vědomi, můžete být nepříjemně překvapeni zvýšenými hodnotami své glykémie,“ říká lékař Gerald Bernstein z Friedman Diabetes Institute v New Yorku.
Abyste se co nejlépe vyhnuli nepříjemným projevům sezónní alergie ve smyslu kýchání, posmrkávání, zahleňování, kašlání, kožních vyrážek, svědění či slzení očí a bolestí hlavy, zkuste působit preventivně. Vystavení se alergenům eliminujete například tak, že se půjdete projít nebo zacvičit si po dešti. Je tak větší pravděpodobnost, že voda pylové částice smyje a bude se vám lépe dýchat. Pakliže je venku větrno, snažte se omezit větrání okny a dveřmi, případně používejte vzduchový filtr nebo klimatizaci. A v neposlední řadě si dejte sprchu, když se vrátíte z procházky v krásné, avšak zapylené přírodě. Tím smyjete alergeny z kůže i vlasů.
Zdroj: canr.msu.edu, webmd.com, brainmarket.cz
561