Bis Bis

Sezóna otevřených bot je tady: Rady a tipy, jak na krásná a zdravá chodidla

Sezóna otevřených bot je tady: Rady a tipy, jak na krásná a zdravá chodidla
Nohy by neměly být jen krásné, ale také zdravé Zdroj: Freepik

Nohy mají jednu z nejdůležitějších funkcí: nesou celé naše tělo, jsme díky nim schopni chodit z místa na místo, ale ne vždy jim dopřáváme takovou péči, jakou by si zasloužily. Kolikrát jim totiž neulevíme ani doma, když se vrátíme po celém dni z práce. Výsledkem je tak často pocit těžkých nohou, ale i různé otlaky, suché paty, puchýře a kuří oka. Všímat si vzhledu svých chodidel kolikrát začneme až s příchodem jara, kdy si toužíme obout pěkné sandálky. 

I když jsou naše chodidla v létě více na očích, péči bychom jim měli dopřávat celoročně, a to i v zimě, kdy jsou schovaná v ponožkách a teplých botách. Jak o svá chodidla tedy pečovat, abyste se za ně nemuseli stydět a byla především zdravá a krásná?

Pravidelná péče o nohy

Pečovat o nohy bychom měli opravdu každý den, pro diabetiky to platí dvojnásob. Ty totiž může kuří oko, popraskané paty, plísně nebo křečové žíly potrápit mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Mezi základní péči tak patří samozřejmě každodenní mytí nohou jemným mýdlem, čímž předejdeme ekzémům, plísním a mykózám. Důležité je ale také nohy vždy pořádně osušit. Dále je potřeba:

    • mít každý den čisté ponožky nebo punčochy, nejlépe z přírodních materiálů, ve kterých budou nohy lépe dýchat,
    • mazat každý den před spaním nohy krémem (na opravdu suchou kůži naneste silnou vrstvu krému, oblečte bavlněnou ponožkou a běžte spát),
    • udržujte své nehty vždy čisté a krátké (aby nehty nezarůstaly, zastříhávejte je do obloučku),
    • každý otlak, puchýř nebo kuří oko je zprávou, že něco není v pořádku – řešte to hned! 

Tip: Na nohy je dobré používat jiný ručník než na zbytek těla.

Osvědčené rady pro krásné nohy

Podle čínské medicíny odráží nohy celkovou vitalitu našeho těla. Plosky nohou v sobě totiž ukrývají akupresurní body, které jsou napojeny na určité orgány a svaly v těle (stlačením na tom správném místě tak můžete ulevit od bolesti a pocitu těžkých nohou). V létě je tedy zásadní, aby noha mohla dýchat. Často jsou naše chodidla ale oteklá, popraskaná a my se stydíme je obout do těch pěkných sandálků. Nemusíte se ale bát, existuje pár osvědčených rad, jak své nohy dostat velmi rychle do formy.

1. Relaxace se solí nebo olejem

Uvolňující koupele pro nohy jsou vhodné jak pro relaxaci, tak celkovou detoxikaci těla. Doma vám postačí lavor s teplou vodou, kam můžete přidat nějaký esenciální olej nebo sůl z Mrtvého moře. Pro uvolnění přidejte pár kapek levandulového oleje, zanícená pokožka ocení eukalyptus nebo tea tree oil.

Tip: Nohy nechte ve vodní lázni minimálně 15 minut, následně pořádně osušte.

2. Masáže

Odborníci vám poskytnou neskutečně úlevné masáže nohou, ale takový relax si můžete dopřát i doma (s cukrovkou nebo vysokým tlakem však postupujte velmi opatrně, aby vám to bylo příjemné). K masáži doma použijte olej k tomu určený, mírně ho zahřejte a pomalými krouživými pohyby postupujte směrem od prstů k patě.

3. Hydratovat, hydratovat, hydratovat

A tím nemyslím jenom vypít každý den minimálně dva litry vody, ale nohy musíte také hydratovat vně. Největší pozornost věnujte samozřejmě popraskané kůži na patách. Tu nejprve velmi jemně ošetříme pemzou, omyjeme mýdlem a usušíme. K zvláčnění pokožky se hodí balzámy s obsahem makadamových olejů, vosků a glycerinu – ty zanechávají pokožku krásně hydratovanou a pružnou.

Fakt: Rozpraskané paty nejsou nic pěkného, a pokud tento problém podceníte, budou se vám na patách tvořit trhliny, do kterých se snadno dostanou bakterie.

Pokud jsou vaše paty velmi popraskané, podívejte se v lékárně po krému s tea tree olejem nebo s kyselinou salicylovou, která působí proti plísním a bakteriálním infekcím.

4. Na boso?

Tohle je mezi veřejností i odborníky velmi diskutované téma. Jedni chození na boso doporučují, jiní nabádají k opatrnosti. V létě máme samozřejmě potřebu chodit bosky, ale ne každý povrch je pro to vhodný, a ne každý by to měl dělat. Chodit na boso je dobré v trávě (přírodní povrchy) a tam, kde se nemůžeme poranit třeba o sklo. Tvrdé povrchy nejsou příliš vhodné, protože může dojít ke zborcení nožní klenby a diabetici by měli o chůzi na boso přemýšlet opravdu důkladně, zvlášť jsou-li vaše cévy již poškozeny.

Teplota vody má vliv na glykémii, jinak se chová v bazénu a jinak ve wellnessu

Všimli jste si, že když si někdy dáte horkou vanu, udělá se vám špatně? Nebo naopak, když skočíte do ledového bazénu, glykémie okamžitě vyletí ...

Správná obuv

Vždy se při výběru bot zajímejte o prodyšnost a kvalitní materiály, ve kterých se vám nebudou potit nohy. Boty by měly dobře padnout, nebýt ani příliš těsné a ani příliš volné. Raději se vyhněte nošení podpatků a špičatých bot, protože tím jen riskujete otlaky, kuří oka a křečové žíly. Boty je dobré, především v létě, každý den vyvětrat – případně použít deodorant na boty s antimikrobiální přísadou.

A teď si dejte ruku na srdce, jak vypadá váš den, když se vrátíte z práce domů? Většina lidí totiž zůstane právě v těch ponožkách, ve kterých byli celý den. Tím vznikají nepříjemné pocity těžkých nohou, ale i plísně. Dobré je tedy hned po návratu sundat ponožky a přezout se do otevřených pantoflů, aby mohly nohy krásně dýchat.

Tip: Pokud máte těžké nohy po celodenním stání, sedněte si doma na židli tak, abyste je mohli opřít o zeď. Na zmírnění pocitu těžkých a bolavých nohou můžete použít i různé chladivé gely.

Nohy a diabetes

S diagnózou diabetu dochází také často k poškození nervů na chodidlech. Péče o dolní končetiny je tak u diabetiků velmi důležitá – ti by měli nohy každý den kontrolovat! Důležité je udržovat hladinu cukru v normálu, zastřihovat pravidelně nehty a udržovat správné proudění krve v nohách (to znamená, že při dlouhodobém sezení je dobré minimálně jednou za čas vstát a procvičit všechny prsty na nohou).

V létě si dávejte také pozor na veřejná koupaliště, kde je větší pravděpodobnost výskytu plísní – proto noste všude pantofle nebo žabky. Pozor si však dejte i na písek, protože s porušenými nervy se můžete nepěkně popálit a ani o tom nemusíte vědět.

Tip: Jednou ročně si nechte zkontrolovat nohy u odborníka. Některé pojišťovny dokonce přispívají diabetikům na přístrojové ošetření nohou.

Zdroje: arno.cz, celostnimedicina.cz, mayoclinic.org, diabetes.org.uk

4746

Diskuze k článku