
Škrábání jazyka dle ájurvédy: Posílí váš imunitní systém a pomůže při zápachu z úst
Slyšeli jste už o léčivé rostlině angelice čínské? Tato bylinka se řadí k předním zástupcům tradičního čínského léčitelství a i u českých uživatelů si získává dobré jméno. Používá se především na ženské potíže, ale její dalekosáhlé účinky ocení i diabetici – snižuje totiž glykémii. Díky svým schopnostem regulovat stres se řadí mezi vyhledávané adaptogeny – byliny vyhledávané právě pro svoji schopnost zmírňovat dopady stresu na lidské zdraví.
Česky se angelika (či chcete-li andělika) označuje také jako děhel čínský. Její andělský název napovídá o mnohých až zázračných vlastnostech, kterými tato nenápadná bylina disponuje.
Angelika sinensis, také známá jako Dong Quai, je rostlina, která se tradičně používá v čínské medicíně již tisíce let jako lék na různá onemocnění. Mezi nejčastější neduhy, se kterými dokáže pomoci, se řadí:
Věděli jste, že…?
Díky svému hlavnímu zaměření na léčbu ženských potíží se angelice přezdívá „ženšen pro ženy“.
V poslední době se však objevily studie, které naznačují, že angelika může mít pozitivní vliv dokonce i na cukrovku. Dokáže totiž snížit hladinu cukru v krvi, a funguje tak jednak jako prevence, ale také jako účinný nástroj v boji s diabetem 2. typu. Dále má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, s čímž mívají často potíže právě diabetici.
Při hledání sebelásky musíme začít samozřejmě sami u sebe. O sebelásce se píše a mluví všude. Co to ale vlastně ta sebeláska je? Možná si ...
Mezi nejvíce bioaktivní substance angeliky čínské se řadí:
Tyto látky mají díky svému synchronnímu vlivu mnoho zdravotních přínosů. Jmenujme ty nejvýznamnější:
Angelika je rovněž silným antioxidantem – chrání kůži před poškozením volnými radikály, před vlivem stresu, alkoholu či znečištěného okolního prostředí. Tím podporuje přirozenou obranyschopnost naší pokožky a brání vniknutí cizorodých látek do organismu.
V dřívějších dílech čakrového seriálu jsme společně stoupali po duhových schodech. Zkoušeli jsme poznat hmotu skrze dotek, pomocí smyslů jsme ...
Bylina tradičně roste ve vysokých horách východní Asie, kde se odpradávna využívá její kořen k léčbě mnohých potíží. Jedná se o dvouletku z čeledi miříkovité, kam patří třeba také česká mrkev.
Věděli jste, že…?
Hlavní léčivé složky děhelu najdeme v kořeni, ze kterého se vyrábí tinktury, prášek i čajové směsi.
Při nákupu vhodného produktu nejprve konzultujte zkušeného praktikanta čínské medicíny, jelikož na trhu je k dispozici spousta verzí této byliny, které nejsou vždy vysoké kvality. Je proto nutné ohlídat si zdroj a nekupovat byliny, které pochází z nedohledatelných zdrojů a lokalit (může například hrozit riziko výskytu těžkých kovů). Někteří čeští pěstitelé se specializují i na cizokrajné byliny, a je tak možné koupit přímo angeliku pocházející z českého zemědělství.
Zdroje: bylinkyprovsechny, nadeje-byliny, pubmed
1463