Můj příběh: Při kašli mi uniká moč. Stydím se jít k lékaři
Senioři s diabetem: Zaměřeno hlavně na prevenci
Zdroj: Shutterstock
Zpravidla se diabetes mellitus objevuje u seniorů v podobě DM 2. Pouze vzácně se projeví jako DM 1. Jiné specifické typy DM jako součást nebo důsledek vážných chorob, prediabetické syndromy a metabolický syndrom pak ohrožují celkovou kvalitu života všech seniorů podobně jako DM. Jak právě u seniorů probíhá prevence a vzdělávání?
Závažnost diabetu u seniorů je přímo úměrná jejich klinickému a sociálnímu stavu, schopnosti rozhodování, vývojovému období seniorů, dalším chorobám a vztahům v rodině. Senioři často ztrácejí sociální kontakty, mají problémy s komunikací, omezují je problémy se sluchem, zrakem a zhoršené vybavování slov. Odmítají změny i v oblasti hodnot a norem chování.
Moderní perorální a injekční antidiabetika, injekční léčba inzulínem aplikovaným jednou až pětkrát denně nebo kontinuální subkutánní infuze inzulínu pomocí inzulínové pumpy umožňují realizovat personalizovanou léčbu v duchu medicíny založené na důkazech i u seniorů.
Zimní obuv pro diabetiky: Správný výběr nepodceňte, stejně tak ani důkladnou péči o vaše nohy
První pravidlo při výběru vhodné zimní obuvi (a to nejen pro diabetiky) zní: „Nešetřete na sobě“. Levné zboží vám zřídka kdy zajistí pohodlnou, a ...
Důležitá je zdravá a vyvážená strava
Diabetes mellitus u seniorů taktéž vyžaduje přiměřené dodržování režimových opatření a diabetické diety jako racionální výživy bez cukru. Počítání sacharidových jednotek v potravinách a výběr potravin s nízkým glykemickým indexem je ale obvykle plně nahrazen systémem zdravého talíře neboli správným výběrem a rozložením bílkovin, škrobů a zeleniny na talíři, který je při každém hlavním jídle doplněn ovocem jako přirozeným zdrojem vitamínů potřebných ke zdraví. Nesmírně důležitá je i voda.
Předpokladem správného trávení a vylučování je i zdravý chrup a důkladné přežvýkání potravin nebo jejich vhodná úprava tak, aby s příjmem potravin nevznikaly problémy. Významný vliv na kompenzaci má regulování fyzické aktivity přiměřeně věku a celkovému zdravotnímu stavu a realizace selfmonitoringu glykémie glukometrem v malých a velkých glykemických profilech.
Pohyb ano, ale opatrně
Při jakékoli fyzické aktivitě a domácích pracích je však třeba být mimořádně opatrný. Vlivem stárnutí ubývá více kostní tkáně a zhoršuje se nejen rovnováha, ale ubývá i svalová hmota a síla. Kosti jsou křehké, lámavé a vzniká osteoporóza. Často dochází k nečekaným pádům i v domácím prostředí. A to jak přes den, tak i v noci. Může to být důsledek zakopnutí (často o domácí obuv, koberec, nábytek nebo věci pohozené po bytě), ztráty rovnováhy (i při vstávání ze židle, křesla nebo postele), poruch zraku, ale i nežádoucích účinků některých léků nebo hypoglykémie. Nejčastěji se pak u seniorů objevují zlomené bederní klouby, obratle (i v důsledku kašle nebo kýchnutí), zápěstí a ramenní kost (při zvedání těžkých břemen nebo nákupu).
Právě proto tvoří předcházení pádů jako prevence zlomenin neoddělitelnou součást edukace seniorů a jejich rodinných příslušníků. Cílené cvičení pak zlepšuje rovnováhu a pomáhá udržovat svalovou hmotu.
Organizace Pes pro tebe: Strážný anděl se čtyřmi tlapkami pro děti s diabetem
Michaela Drozdová je spoluzakladatelka a cvičitelka v organizaci Pes pro tebe. Bydlí v Zábřehu na Moravě. Od roku 2002 působí v organizaci na ...
Nesmí chybět vzdělávání
Kritéria pro kompenzaci seniorů jsou mírnější z důvodu rizika vzniku hypoglykémie a následného infarktu myokardu nebo náhlé cévní mozkové příhody, poškození kognitivních funkcí a rizika nočních pádů a úrazů. Velký význam při zabezpečování kvalitnějšího života s DM sehrává absolvování vhodné edukace a sociálního poradenství přiměřené věku. Účast na rekondičně-rehabilitačních pobytech s vhodnou rehabilitací organizovaných diabetickými organizacemi, finanční příspěvky na kompenzaci sociálních důsledků ZTP a výběr vhodných sociálních služeb tvoří významnou součást individualizované léčby a sociální opory seniorů s DM.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky PhDr. Andrey Bukovské, MHA, MPH
4113