Diabetici, honí vás mlsná? Vyzkoušejte jednoduché laskominy, které zaženou chutě na sladké
Sedmikrásky potěší duši i tělo. Pomáhají proti zánětům, při cukrovce, kašli i zánětech močových cest
Zdroj: Pixabay
Něžné bílé kvítky, které jen opatrně vykukují z trávy, nejsou jen půvabnou ozdobou zahrádek, luk a příkopů táhnoucích se podél cest. Mají řadu zdraví prospěšných účinků a můžete je použít jak do salátu, tak na čaj nebo k přípravě sirupu či medu. Ze sedmikrásek si dokonce můžete uvařit jarní polévku. Jejich protizánětlivé účinky navíc ocení i diabetici. A jestlipak víte, kde se vzalo označení „chudobka“?
Sedmikráska (Bellis perennis) má bohatou historii využití v lékařství i potravinářství. Její druhý název – chudobka – má původ v pranostice, která říká, že pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou.
Sedmikrásky pro zdraví
Listy a květy sedmikrásek obsahují flavonoidy, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Chudobky se již po staletí používají k léčbě různých onemocnění, včetně zažívacích potíží, kašle a respiračních potíží. Fungují také jako močopudný prostředek a přispívají ke zdravé funkci jater a ledvin. Květy lze používat lokálně jako obklad na podrážděnou kůži a rány. Stačí je rozdrtit a přiložit přímo na postižené místo na těle. Případně si ze sedmikrásek můžete připravit olejíček, sirup nebo med.
Kdy vyrazit na sběr sedmikrásek?
Správný čas je právě teď! Je potřeba sbírat květy s krátkou stopkou, ideálně v březnu a dubnu, neboť právě tehdy bylinka obsahuje nejvíce léčivých složek.
Ředkvičky: Pro zdravé trávení i při cukrovce. Jarní salát vás nabije energií, přidejte ještě řepu
Původcem štiplavé chuti ředkviček jsou izothiokyanáty, které se nacházejí ve veškeré brukvovité zelenině. Tyto hořčičné silice si zelenina sama ...
Proti zánětům, na detoxikaci i bronchitidu
Sedmikrásky jsou malý zázrak. Nabízejí pomoc s celou řadou zdravotních problémů:
- pomáhají při zahlenění a bronchitidě, podporují vykašlávání,
- zmírňují menstruační bolesti,
- zlepšují krevní oběh a podporují obnovu tkání, takže jsou prospěšné při léčbě řezných ran, pohmožděnin a hojení jiných poranění kůže,
- mají protizánětlivé účinky – pomáhají například při artritidě,
- jsou dobrým spojencem při zánětech močového ústrojí a ledvin,
- přispívají ke zdraví vlasů, nehtů a pleti,
- čistí krev a pomáhají s detoxikací organismu,
- mají pozitivní vliv na zdraví jater a žlučníku,
- snižují hladinu cukru v krvi, takže jsou vhodné i pro diabetiky II. typu.
Odvar ze sedmikrásek
Sedmikráskový čaj má dlouhou historii. Již po staletí se používá nejen k léčbě kašle a bronchitidy, ale také k čištění krve. Podporuje totiž vylučování toxinů a metabolických odpadů z těla. Díky antioxidačním, protizánětlivým, antibakteriálním a hemolytickým účinkům se používá jako přírodní prostředek na zmírnění zánětu a otoků, což může prospět jedincům s poruchami jater a ledvin. Kromě jiného stimuluje trávicí systém, takže je vhodný při zažívacích potížích, jako je průjem, mírná zácpa, gastritida a žlučníkové potíže. Mezi jeho další využití patří léčba kožních onemocnění. Jeho vysušující a stahující účinky ocení každý, koho trápí akné nebo ekzémy.
Recept: Sedmikráskový olejíček
Pokud máte na zahrádce záplavu sedmikrásek, určitě se vyplatí nasbírat si je a vyrobit z nich domácí olejíček, který se dá následně využít různými způsoby. K výrobě olejíčku budete potřebovat:
Suroviny:
- 2 šálky nosného oleje (např. olivový, mandlový, kokosový nebo jojobový olej),
- 1/2 šálku sušených květů divokých sedmikrásek.
Pokud byste chtěli připravit olejíček z čerstvých květů, je potřeba přidat při přípravě oleje navíc několik kapek vitaminu E, který působí jako konzervant. Olejíček z čerstvých kvítků se totiž rychleji kazí.
Postup přípravy:
- Nasbírejte čerstvé květy divokých sedmikrásek a nechte je sušit rozprostřené na papíře. Po usušení je nasekejte.
- Nasekané květy vložte do čisté skleněné nádoby.
- Zalijte květy nosným olejem. Je důležité, aby byly zcela ponořené.
- Sklenici pevně uzavřete a dejte ji na 4–6 týdnů na chladné a tmavé místo. Sklenici denně protřepávejte, aby se účinné látky ze sedmikrásek uvolnily do oleje.
- Po 4–6 týdnech olej přeceďte přes čisté plátno nebo velmi jemné sítko do čisté nádoby. Plátýnko pak vyždímejte, abyste nepřišli o cenný olejíček.
- Hotový olejíček můžete nechat v jedné nádobě, nebo jej můžete rozlít do menších lahviček. Když je ovážete mašličkou a ozdobíte doma vyrobenou etiketou, budete mít krásný jarní dárek pro přátele a blízké.
- Olejíček uchovávejte vždy na chladném a tmavém místě.
Cukrovka a maso: Výběr masa je pro diabetiky velmi důležitý, rozhodující je obsah tuku
Bílkoviny z masa jsou pro lidské tělo velmi důležité, protože jsou kvalitní. Problémem je, že konzumace masa často souvisí s nadměrným příjmem ...
Sedmikrásky v kuchyni
Chudobky mají bohaté využití také v kulinářství. Mladé listy a květy můžete konzumovat syrové i vařené. Mají mírně nahořklou chuť, takže jimi můžete zpestřit zeleninové saláty, případně je podusit se zeleninou. Při vaření se hořkost vytrácí a zůstává jemná chuť, která se dobře kombinuje s česnekem, olivovým olejem a citronem. Listy lze také použít jako náhradu rukoly v receptech.
Recept: Polévka ze sedmikrásek
Pokud patříte mezi milovníky polévek, můžete vyzkoušet sedmikráskovou polévku. K její přípravě budete potřebovat:
- hrst květů sedmikrásek,
- brambory,
- mrkev, petržel a celer,
- majoránku, kmín, sůl,
- 3 stroužky česneku,
- bujón,
- olej,
- máslo a mouku na jíšku.
Postup přípravy:
Brambory a kořenovou zeleninu nakrájejte na malé kousky a krátce osmahněte na oleji v hrnci. Pak zalijte bujónem a přidejte veškeré koření a sůl a nechte vařit do změknutí. Mezitím si připravte jíšku z másla a hladké mouky. Jakmile je zelenina měkká, přidejte jíšku a část sedmikrásek nakrájených na kousky (několik sedmikrásek si odložte stranou na ozdobení). Vše řádně promíchejte a provařte. Nakonec dochuťte polévku majoránkou a lisovaným česnekem. Před servírováním ozdobte každou porci několik sedmikráskami. Dobrou chuť!
Kdo by se měl konzumaci sedmikrásek vyhnout?
Sedmikrásky nejsou vhodné pro osoby s alergií na ambrózii, chryzantémy a astry, které mohou být na sedmikrásky obzvláště citlivé, dále pro těhotné či kojící ženy a také osoby užívající léky na ředění krve. Sedmikráska může rovněž působit jako diuretikum, což může vést ke zvýšenému močení a dehydrataci. Pokud tedy zvažujete použití sedmikrásek k léčebným účelům, je důležité se před jejich užíváním poradit s lékařem, abyste snížili riziko nežádoucích vedlejších účinků.
Zdroj: lostintheozarks.com, dále dle textu
3125