Samota se může vkrást i do života diabetika. Nenechte ji napáchat mnoho škod!

Samota se může vkrást i do života diabetika. Nenechte ji napáchat mnoho škod!
Zdroj: Shutterstock

Samota představuje potenciální nebezpečí, co se týká nedostatečného dodržování léčebného plánu. V souvislosti s tím lze také předpokládat i zhoršení duševního a fyzického zdraví. Když toto tedy vztáhneme na diabetes, může předznamenávat větší inklinaci k dekompenzaci nemoci.

Negativním působením samoty jsou ohroženi nejvíce senioři s cukrovkou, kterým již zemřel partner.

Existuje mnoho faktorů, které mohou vést k následné samotě diabetika. Jedním z těch nejzásadnějších je dobrovolná sociální izolace. Lze vůbec neochotu ke společenskému životu zlomit, pakliže trvá příliš dlouho?

Proč mohou diabetici inklinovat k sociální izolaci a tedy i následné samotě?

Neuzavírejte se před lidmi, kteří mají nemístné poznámky vůči vaší cukrovce. Promluvte si s nimi o tom. | zdroj: Shutterstock

S léčbou diabetu se pojí celá řada režimových opatření, která mohou být do jisté míry omezující a stresující. Obzvlášť lidé s nově diagnostikovaným onemocněním pociťují nezřídka stud ve společnosti, pakliže si musí přeměřit glykémii nebo píchnout inzulín. Nejistota a obavy z reakcí okolí se leckdy vystupňují do té míry, že člověk s cukrovkou raději nikam ze svého domova nevychází. A zde lze hledat původ již zmíněné sociální izolace. O to složitější situace nastává, když diabetik bydlí sám a nemá kontakt ani s rodinou. Uzavře se do své „bubliny“ a na problém je zaděláno. Osamělost totiž nepřispívá k dobrému duševnímu zdraví, které je pomyslným odrazovým můstkem pro správnou kompenzaci nemoci.

Zvídavé pohledy a nevhodné komentáře: neobávejte se na ně upozornit

V komunikaci s diabetikem, zejména pak tím čerstvě diagnostikovaným, by měli být lidé opatrní. Zvídavé pohledy a nevhodné otázky či komentáře mohou člověka s cukrovkou ještě více emočně destabilizovat, což jej snadno uvrhne do samoty čtyř zdí uprostřed svého domova. Vždyť kdo by se chtěl dobrovolně vystavovat něčemu, co je mu nepříjemné? Nejeden diabetik nehledá nic víc než jen podporu a vlídné slovo ze strany nejbližších.

Pokud vám tedy vadí nemístné poznámky na účet vaší nemoci, ozvěte se. Sdělte druhé straně, že je vám to nepříjemné. Můžete tak docílit toho, že se situace nebude opakovat. Neutíkejte tedy hned do bezpečí domova, ale chtějte situaci řešit. Jedině tak předejdete samotě.

Díky józe protáhnete tělo, zklidníte mysl a poznáte mnoho nových tváří – i tak se dá bojovat proti samotě. | zdroj: Shutterstock

Cítíte se osamělí a dochází vám síly v boji s cukrovkou? Řešení existuje, nevzdávejte se!

Pokud patříte mezi diabetiky, kteří žijí samotářským životem, tyto řádky jsou právě pro vás. Nenechte se pohltit negativními pocity a bojujte proti osamělosti různými způsoby. Pomůže vám to k lepšímu zvládání léčebného procesu. Kromě jiného budete i veselejší a spokojenější! Co podniknout?

  • Staňte se dobrovolníkem. To vás dokáže vytrhnout z každodenní samotářské rutiny, která se stává po čase tolik ubíjející. Přiložit ruku k dílu můžete třeba v centrech pro handicapované nebo i v útulcích, což zaujme především milovníky koček a psů. Dobrých skutků není nikdy dost.
  • Zapište se na lekce jógy nebo tance. Tím vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Za prvé prospějete pohybem svému duševnímu i tělesnému zdraví a za druhé se seznámíte se zajímavými lidmi. Pohovoříte o životě a třeba naleznete i nové přátele a samota se rozplyne neznámo kam.
  • Vstupte do komunity, která sdružuje diabetiky. Na svou nemoc tak najednou nebudete sami. S lidmi v komunitě můžete sdílet své problémy a pocity, které jim rozhodně nejsou cizí. Jste zkrátka na jedné lodi. Hledat lze nejen na internetu a sociálních sítích. Optejte se třeba i svého diabetologa.
  • Sebevzdělávejte se. Chcete se už léta naučit malovat obrazy nebo vyšívat? Tak se přihlaste do kurzu, který vás též vytrhne ze sociální izolace. Možné je navštěvovat i rekvalifikační kurzy, které umožní přestup na zcela odlišnou kariérní dráhu.
  • Kontaktujte rodinu či přátele. I pár minut na telefonu s milovaným člověkem dokáže udělat s vaší psychikou divy. Nebraňte se kontaktu, a pokud vám zdraví dovolí, vydejte se za svými nejbližšími na návštěvu. Změna prostředí vám prospěje. Jsou však i lidé s cukrovkou, kteří žádné blízké příbuzné nemají. V tom případě zkuste kontaktovat alespoň přátele a známé.

Je vlastně jedno, pro co se rozhodnete s ohledem na obnovu sociálního kontaktu. Zkrátka a dobře zkuste vystoupit ze své komfortní zóny a vyjděte ven mezi lidi. Jedině tak pokoříte svou osamělost a přispějete tím i k lepšímu zdraví. Vše je jen ve vašich rukách. Neobávejte se a pamatujte: „Odvážným štěstí přeje!“

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Healthline, Medical News Today

627

Diskuze k článku