-- reklama --

S respiračními infekty může dětem pomoci také jeskyně

S respiračními infekty může dětem pomoci také jeskyně
Děti si mohou přinést virózu například ze školy. Zdroj: Freepik

Jakmile vyléčí jednu virózu, přinese si dítě ze školy či školky okamžitě jinou. Únik ze začarovaného kruhu respiračních infekcí hledají letos v Česku tisíce rodin s dětmi. Na opakující se infekce, které jsou v tomto období obzvláště těžké a úporné, pomáhá podle odborníků kromě léků i dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie. Jedinečné prostředí, jež v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí jak své nemoci, tak infektům. O terapii je i kvůli letošní náročné zimě velký zájem. V březnu letošního roku otevře v Ostrově u Macochy – u jediné krasové vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro speleoterapii – nová léčebna. Pojme trojnásobně více malých pacientů s doprovodem než ta původní. Léčebnu obvykle využívají především děti s astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem.

„Letošní počty respiračních infekcí u dětí jsou opravdu vysoké, ke klasickým virózám se v prosinci přidala i chřipka. Děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované, a přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Vzhledem k tomu, že se do těchto kolektivů často vrací po nedostatečné rekonvalescenci, nebo se v nich znova potkají s nemocnými dětmi, mohou se infekce opakovat a děti se jich těžko zbavují,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

„Máme sice k dispozici řadu účinných léků, ale je také důležité nemoci doléčit, dát dětem čas na rekonvalescenci a nezapojovat je hned například do zvýšené fyzické aktivity, tj. sportovních kroužků či hodin tělesné výchovy. Pokud se infekce často opakují, pak i speleoterapie může patřit k možným a vhodným způsobům léčby a snižovat počty infekcí a nemocnost,“ popisuje MUDr. Hülleová.

Kalorický deficit: Nestačí cvičit, musíte vědět, co jíte

Paleo, keto, přerušovaný půst nebo low carb? Nehledejte v těchto názvech nějaký revoluční způsob hubnutí! Název se může změnit tisíckrát, ale ...

Otevírá se nová léčebna

Pro děti s narušenou imunitou, a především pro astmatiky a alergiky, se počátkem března v Ostrově u Macochy otevře nová, větší léčebna. V bezprostřední blízkosti krasové jeskyně, která se jako jediná v Česku využívá výhradně k léčebným účelům. Dětští pacienti a jejich doprovod zde budou mít k dispozici vlastní stravování a nové léčebné procedury. „Děti budou moci využívat například saunu, bazén se slanou vodou nebo Kneippův chodník. Velmi důležité ale je, že se nám výrazně zvýší počet pokojů pro děti s doprovodem – ze 7 na 21. Řada dětí se bez doprovodu rodičů neobejde, a nedostatečná kapacita původního zařízení tak od pobytu v léčebně odrazovala. To se nyní změní,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Banány: Zatracované ovoce, které má schopnost předcházet diabetu

Tato podlouhlá žlutá plodina je svou variabilitou v kuchyni vítaným společníkem. Může být součástí smoothie, palačinek, snídaňových kaší nebo ...

Jeskyně posiluje dětem imunitu

Speleoterapie v Česku funguje přes 40 let a zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. Po dobu 15 dnů v nich denně stráví tři hodiny, vždy pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. „Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ říká primářka dětské léčebny MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá.

To potvrzuje i paní Barbora z Prahy, jejíž syn Matěj (11) léčebnu navštěvuje už sedm let. „Než jsme začali do jeskyně jezdit, syn měl až pět zápalů plic ročně. Co jezdíme na pobyty, onemocněl zápalem plic v uplynulých pěti letech pouze jednou a antibiotika potřebuje jen zřídka. Kromě toho našel v léčebně kamarády,“ popisuje paní Barbora. Její syn má od narození astma, navíc trpí sníženou funkcí imunity a vrozenou vadou plic.

Právě na tyto a jim podobné stavy pomáhá podle odborníků prostředí přírodní krasové vodní jeskyně, které je čisté, klimaticky stálé, bez alergenů a s vlhkostí, jež dělá nemocným dobře. „V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – 6× vyšší než v malých a 20× vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů, zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková.

Pobyty v nové léčebně na období od 6. září je možné rezervovat od 1. března letošního roku na tomto odkazu.

Zdroj: MaVePR, healthline.com

1527

Diskuze k článku