Rychlé svačinky nabité bílkovinami

Bílkoviny jsou skvělou energetickou investicí. Nejenom, že zasytí, ale napomáhají udržet na uzdě i vaše chutě. Proto byste na ně ve svačinách neměli zapomínat. Odborníci na výživu ze společnosti STOB vám poradí jak na to v rámci výzvy pro tento týden: "Svačím, když je třeba."

Rychlé svačinky nabité bílkovinami

Dostatečný příjem bílkovin je pro náš organismus nezbytný. Na rozdíl od ostatních dvou makroživin (tuků a sacharidů), bílkoviny nemají v našem těle dlouhodobou zásobu a musíme je proto důsledně doplňovat. Ideálně by měly být součástí každého jídla během dne, tedy i svačin (v případě, že je zařazujeme).

Bílkoviny jsou základní stavební látkou využívanou pro tvorbu a obnovu buněk. Jsou rovněž součástí enzymů a některých hormonů a plní v organismu i mnoho dalších funkcí.

Bílkoviny se navíc mohou pochlubit skvělou sytící schopností, což je pro každodenní hektické tempo našeho života velmi užitečná a významná funkce.

Bílkoviny snižují glykemický index pokrmu, což znamená, že nám taková svačina bohatá na bílkoviny příliš nerozhoupe hladinu cukru v krvi a nepřepadne nás opět brzy hlad a chutě na sladké, tak jak se to obyčejně stává v případech, kdy se odbudeme sušenkou, koláčkem nebo třeba jen suchým rohlíkem.

Na strávení bílkovin během metabolických reakcí vydáme nejvíce energie. Z těchto důvodů, a také především kvůli prevenci ztráty svalové hmoty se doporučuje při hubnutí příjem bílkovin zvýšit, denní příjem by měl být cca 1 – 1,5 g na kilogram ideální tělesné hmotnosti.

Kde bílkoviny najdeme?

Nalezneme je v základních potravinách živočišného i rostlinného původu. V plnohodnotné formě jsou bohatě zastoupené v červeném a bílém mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Mezi zástupce neplnohodnotných bílkovin patří luštěniny, v menší míře i obiloviny a ořechy. Vhodnou kombinací rostlinných zdrojů bílkovin můžeme dosáhnout jejich plnohodnotného charakteru.

Je vůbec nutné svačit?

Nutričně vyvážená a lehce stravitelná svačina s bohatým zastoupením bílkovin je skvělým zdrojem zasycení v mezidobí hlavních jídel. Někomu stačí jíst jen hlavní jídla a nemá mezi nimi hlad, někdo ale svačit potřebuje a svačinu tedy můžeme považovat jako mezijídlo, které nám pomůže vydržet až do oběda nebo večeře.

A co si na svačinu připravit?

Inspirace na extra jednoduché slané svačiny:

 • 50 g šunky nejvyšší jakosti (= 10 g bílkovin) + ředkvičky
 • 40 g (např. 2 plátky) sýra s 20-30 % tuku v sušině (= 10 g bílkovin) + cherry rajčata
 • 150 g cottage (= 18 g bílkovin) + rajčata
 • 1 vařené vejce (= 7 g bílkovin) + paprika
 • 100 g tvarohové pomazánky – můžeme jednoduše připravit například z tvarohu a pažitky (= 12 g bílkovin) + řapíkatý celer
 • 100 g luštěninové pomazánky (= cca 7 g bílkovin) + okurka
 • Malá konzerva tuňáka ve vlastní šťávě (= 18 g bílkovin) + listový salát

Pokud potřebujete vydatnější svačinu, všechny výše uvedené varianty můžete doplnit kouskem celozrnného pečiva nebo knäckebrotem. Zeleninu můžete libovolně obměňovat a střídat dle sezóny.

Inspirace na extra jednoduché sladké svačiny:

 • 150 g bílého polotučného jogurtu (= 8 g bílkovin) + borůvky
 • 140 g nízkotučného řeckého jogurtu nebo skyru (= 15 g bílkovin) + 10 g ořechů
 • 150 g nízkotučného nebo polotučného tvarohu (= 18 g bílkovin) + skořice + švestky
 • 250 ml kefíru, acidofilního mléka nebo jiného zakysaného nápoje (= 8 g bílkovin) + broskev
 • 150 g Cottage (= 18 g bílkovin) + lžička džemu

Ovoce můžete obměňovat dle sezóny, pokud zrovna nemáte čerstvé, skvělé je i mražené ovoce. Použít můžete i sušené ovoce a džemy, obsahují ale větší množství cukru, proto to s množstvím příliš nepřehánějte.

Trvanlivá svačina do zásoby i na cesty:

Občas jednoduše nevíme, kde nám hlava stojí a na přípravu svačiny zapomeneme. Abyste svačinku úplně nevypustili či neskončili před automatem se sladkostmi, vyplatí se mít při sobě nějaké trvanlivé (a na bílkoviny bohaté) zásoby.

 • Kvalitní proteinová tyčinka (45g tyčinka obsahuje 12-22 g bílkovin)


Nabídka proteinových tyčinek je široká. Liší se nejen všemi možnými příchutěmi, ale i kvalitou. Při jejich výběru je potřeba sledovat kromě obsahu bílkovin zejména množství cukru, tuku a nasycených mastných kyselin.

 • Sušené maso Indiana Jerky (25g balení = 13 g bílkovin)

Sušené maso Indiana Jerky je skvělou svačinou, kterou můžete mít vždy v zásobě. Představuje bohatý zdroj kvalitních a plnohodnotných bílkovin, které skvěle zasytí. Jejich obsah se ve 100 g sušeného masa pohybuje kolem 50 g. Má malé množství tuku a sacharidů a je tedy vhodné nejen pro fyzicky aktivní osoby, ale i jako součást jídelníčku při hubnutí. Výhodou sušeného masa je především jeho trvanlivost. Je praktické také při cestování, na túry do hor, do auta, v teplém i chladném počasí – hodí se kdykoliv a kdekoliv.

Jedno 25g balení obsahuje průměrně jen 260 kJ (60 kcal).

Tak dobrou chuť! 🙂

Zdroj: www.stob.cz

 


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x