-- reklama --

Rozvlňte se v rytmu hudby: Intuitivní tanec vás vtáhne do víru vlastní přirozenosti

Rozvlňte se v rytmu hudby: Intuitivní tanec vás vtáhne do víru vlastní přirozenosti
Přirozený tanec nevyžaduje znalost kroků ani rytmu. Vede vás vlastní intuice a signály, které k vám vysílá moudrost těla Zdroj: Pixabay

Patříte-li k milovníkům tance a uvolněného pohybu obecně, možná jste se s pojmem intuitivní tanec již setkali. Možná jste někde viděli skupinu vlnících se lidí s blaženými výrazy v tvářích a možná jste dokonce byli její součástí. Intuitivní tanec je forma tance, která se soustředí na přirozené pohyby těla, emoce a vnitřní prožitky. V poslední době se stává stále populárnějším a i pro diabetiky je skvělým způsobem, jak zlepšit své zdraví a kvalitu života. Pojďte se tedy společně rozvlnit do rytmu hudby!

Zavřete oči a nechte na sebe působit jemnou melodii meditační hudby. Pokud vás přivede k pohybu, tančete, pokud ne, klidně zůstaňte stát či sedět. Vítejte na lekci intuitivního tance, ve světě dokonalé autenticity a svobody.

Finále čakrového seriálu: Zpátky k sobě samým

Dokázali jsme v sobě probudit energii spodních fyzických čaker a přivést ji až do oblasti našeho myšlení a intuice. Odstraněním možná ...

V čem spočívá intuitivní tanec

Intuitivní tanec má mnoho společného s podobnými tanečními styly typu ecstatic dance, taneční improvizace nebo conscious dance (tzv. vědomý tanec). Jedná se v podstatě o další přirozenou odnož tance, jejímž cílem není svázat tanečníky pravidly a předepsanými kroky, ale právě naopak. Tančí se bez pravidel a s jediným záměrem: uvolnit se a zcela se projevit ve své přirozenosti. Všichni účastníci mají společný cíl – tančí se přirozeně bez jakéhokoliv hodnocení či soudu okolí. Tančíte pro sebe, nikoliv pro druhé.

Jak vypadá lekce intuitivního tance?

V posledních letech se intuitivní tanec dostává do hledáčku zájmu všech příznivců zdravého pohybu, který oslovuje nejen tělo, ale i mysl. Máte rádi jógu? Láká vás meditace a relaxační techniky? Potom je intuitivní tanec tou správnou aktivitou pro vás.

Půjdete-li na vedenou lekci intuitivního tance, můžete očekávat zhruba toto:

  • Zapomeňte na vedení lektorem. Tanec je vedený pouze hudbou a vašimi vlastními pocity a instinkty.
  • Lektor vás může vyzvat, abyste zpočátku zavřeli oči. V místnosti bude zřejmě temněji, možná budou svítit svíčky nebo lampičky. Je to kvůli pocitu intimity a anonymity.
  • DJ set obvykle začíná poklidnějšími melodiemi, které vás vtáhnou dovnitř. Postupně se dostávají do aktivnějšího až živočišného rázu, až časem zjistíte, že rytmicky dupete či tleskáte za úderů bubnů.
  • Průběh si řídíte sami. Chcete-li sedět a odpočívat, klidně se posaďte. Můžete se jen zkusit navnímat na zvuk kolem a energii v místnosti, i to je prožitek sám o sobě. Pokud si naopak chcete dát do těla, můžete protančit celý set.
  • Na závěr obvykle bývá společné zklidnění a případně sdílení dojmů a prožitků.

Diabetici by měli denně sníst lžičku hořčice: Její léčivá moc je ověřena starou moudrostí i soudobými výzkumy

Použití hořčice jako koření má dlouhou tradici a v minulosti byla velmi ceněná. Našli bychom ji na stolech ve starém Egyptě, Řecku i Římě – všude ...

V čem intuitivní tanec může prospět diabetikům?

Jakožto sportovní a meditativní aktivita v jednom je intuitivní tanec léčebným nástrojem, který může významně prospět i diabetikům. V čem konkrétně jim může pomoci?

  • Zlepšuje kontrolu nad hladinou cukru v krvi

Tanec snižuje hladinu cukru v krvi, protože se jedná o fyzickou aktivitu. Pohyb a taneční cvičení obecně regulují glykémii a zlepšují citlivost na inzulín.

  • Posiluje srdce a cévy

Intuitivní tanec může také pomoci udržet zdraví srdce a cév. Kardiovaskulární cvičení, jako je tanec, zlepšuje průtok krve a snižuje riziko srdečních onemocnění a dalších komplikací spojených s diabetem.

  • Snižuje stres a zlepšuje náladu

Stres prokazatelně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a negativně působí na celkové zdraví. Intuitivní tanec je skvělým způsobem, jak snížit stres a zlepšit náladu. Pohyb a taneční cvičení uvolňují endorfiny, což jsou přírodní chemické látky, které prospívají dobré náladě.

  • Zlepšuje flexibilitu a pohyblivost

Diabetici často trpí omezenou pohyblivostí, což může přivodit další zdravotní problémy. Intuitivní tanec zlepšuje flexibilitu a pohyblivost, a může tak vést k dobrému pocitu ze sebe sama a k celkově kvalitnějšímu životu.

  • Posiluje svaly a kosti

Pravidelná fyzická aktivita, jako je tanec, pomáhá udržovat silné svaly a zdravé kosti. Jelikož se jedná o plynulý a spíše pomalejší pohyb, nemusíte se bát přílišné zátěže na své kosti a klouby. V případě únavy, slabosti či dokonce bolesti jednoduše pohyb upravíte nebo si odpočinete, abyste načerpali síly do dalšího tance.

Pro mnoho lidí je představa uvolnění se na veřejnosti až nereálná. Přitom ale být uvolněný za všech okolností je základem zdraví, psychického i fyzického. Odhoďte tedy ostych a zkuste zajít na lekci intuitivního tance. Možná budete velice pozitivně překvapeni, jaké divy dokáže přirozený pohyb udělat s vaším tělem i myslí.

Zdroje: thedancingoracle, ecstaticdance, osobní zkušenost s lekcí

842

Diskuze k článku