Rozumíte svému lékaři? Co znamená, když se řekne makroangiopatie

Hele, mámo, co kdybychom o víkendu zkusili na grilu ty krůtí řízky nebo pstruha? Ta krkovice minule byla skvělá, jenže doktorka včera říkala, že mám nějak vysokej cholesterol...

Rozumíte svému lékaři? Co znamená, když se řekne makroangiopatie

Zaslechli jste již v souvislosti s cukrovkou výrazy mikroangiopatie a makroangiopatie? Případně mikrovaskulární a makrovaskulární komplikace diabetu? Mezi diabetology jsou tato slova denním chlebem. Jsou to názvy pro chronické komplikace dlouhodobě neuspokojivě kompenzované cukrovky. Tento díl je o makroangiopatii, tedy souhrnně řečeno o postižení tepen v našem těle aterosklerózou.

ATEROSKLERÓZA: CÉVY UCPANÉ CHOLESTEROLEM

Ateroskleróza je jedním z nosných témat současné medicíny i diabetologie. Proč? Protože je stále příliš mnoho diabetiků, kteří v průběhu života dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici nebo další komplikace z cév ucpaných cholesterolovými pláty. Člověk s cukrovkou má oproti nediabetikovi o něco vyšší sklon k ukládání cholesterolu do tepen vyživujících srdce (tzv. koronární řečiště), mozek, ledviny, dolní končetiny i další orgány. V žádném případě to však neznamená, že každý diabetik automaticky dospěje do stavu ucpání cév a nejde s tím nic dělat. Naopak. Proto  právě u něj  doporučujeme o to důslednější dodržování preventivních opatření. Zajisté o tom slýcháte v ambulanci diabetologa téměř pokaždé – jezte zdravě, omezte živočišné tuky, udržujte si přiměřenou váhu, ujděte každý den 10 000 kroků, nekuřte! Nebo také – měřte si glykemie, mějte dobrou cukrovku! Ono to ale spolu vážně souvisí. Čím  více vložíte sami aktivně do prevence, tím více vám za to v budoucnu vlastní tělo poděkuje a tepny zůstanou průchodné a neucpané. A opačně to platí stejně. Čím více sníte v životě kil bůčku nebo vykouříte cigaret, tím pravděpodobněji se jednou dožijete akutní jízdy rychlou sanitkou na katetrizační sál s infarktovou bolestí na hrudi nebo nehybnou polovinou těla při mrtvici.

CO MÁ V RUKOU DIABETIK A CO DIABETOLOG?

Preventivní opatření a životní styl má každý z nás ve vlastních rukou. My zdravotníci o nich hovoříme, „edukujeme“. Snažíme se, aby pacient porozuměl důvodům, proč mu opakovaně „hustíme do hlavy“, že má žít pokud možno většinově zdravě. Nakolik mají ale slova vyřčená v ambulanci dosah do běžných každodenních životů našich diabetiků v měsících mezi jednotlivými kontrolami, to je otázkou vůle každého samostatně. Jinak řečeno, každý má alespoň část vlastního osudu ve svých rukou.

To, co máme v rukou jako zdravotníci, je mj. farmakologická léčba. V prevenci aterosklerózy je potřeba kromě samotné cukrovky sledovat i další parametry a při neuspokojivých hodnotách je léčit. Řeč je zejména o krevním tlaku resp. arteriální hypertenzi, o hladině tuků v krvi (hyperlipoproteinémie nebo dyslipoproteinémie). Mimochodem, máte přehled o tom, jestli je váš tlak a cholesterol v mezích normy?

U diabetiků 1. typu udržujeme hladinu cukru v cílových hodnotách pomocí kombinace krátkodobého a dlouhodobého inzulinu, případně s použitím inzulinové pumpy. Léčba cukrovky 2. typu zažívá v posledních letech obrovský rozvoj a všechny moderní antidiabetické léky musí dnes prokázat ve vědeckých studiích, že splňují kromě účinnosti na glykemii i tzv. kardiovaskulární bezpečnost. U části z těchto léků se ukazuje, že kromě bezpečnosti přinášejí i benefit „navíc“ – právě u kardiovaskulárně rizikových diabetiků s aterosklerózou mají pozitivní vliv na zmírnění rizika některých chronických komplikací cukrovky.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x