Rozumíte svému lékaři? Ateroskleróza je jedním z nosných témat současné diabetologie

Rozumíte svému lékaři? Ateroskleróza je jedním z nosných témat současné diabetologie
Chováte se ke svému tělu zodpovědně? Zdroj: Shutterstock

Hele, mámo, co kdybychom o víkendu zkusili na grilu ty krůtí řízky nebo pstruha? Ta krkovice minule byla skvělá, jenže doktorka včera říkala, že mám nějak vysokej cholesterol...

Zaslechli jste již v souvislosti s cukrovkou výrazy mikroangiopatie a makroangiopatie? Případně mikrovaskulární a makrovaskulární komplikace diabetu? Mezi diabetology jsou tato slova denním chlebem. Jsou to názvy pro chronické komplikace dlouhodobě neuspokojivě kompenzované cukrovky. Tento článek se věnuje makroangiopatii, tedy souhrnně řečeno o postižení tepen v našem těle aterosklerózou.

Dieta pro diabetiky – nutná, ale ne nudná: Středomořská strava patří k nejoblíbenějším

Pro mnohé dieta znamená hladovění, omezování oblíbeného jídla a jakousi formu trestu za předešlé prohřešky. Tím děsivěji zní pojem „diabetická ...

Ateroskleróza: Cévy ucpané cholesterolem

Ateroskleróza je jedním z nosných témat současné medicíny i diabetologie. Proč? Protože je stále příliš mnoho diabetiků, kteří v průběhu života dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici nebo další komplikace z cév ucpaných cholesterolovými pláty. Člověk s cukrovkou má oproti nediabetikovi o něco vyšší sklon k ukládání cholesterolu do tepen vyživujících srdce (tzv. koronární řečiště), mozek, ledviny, dolní končetiny i další orgány.

V žádném případě to však neznamená, že každý diabetik automaticky dospěje do stavu ucpání cév a nejde s tím nic dělat. Naopak. Proto právě u něj doporučujeme o to důslednější dodržování preventivních opatření. Zajisté o tom slýcháte v ambulanci diabetologa téměř pokaždé – jezte zdravě, omezte živočišné tuky, udržujte si přiměřenou váhu, ujděte každý den 10 000 kroků, nekuřte! Nebo také – měřte si glykemie, mějte dobrou cukrovku!

Ono to ale spolu vážně souvisí. Čím  více vložíte sami aktivně do prevence, tím více vám za to v budoucnu vlastní tělo poděkuje a tepny zůstanou průchodné a neucpané. A opačně to platí stejně. Čím více sníte v životě kil bůčku nebo vykouříte cigaret, tím pravděpodobněji se jednou dožijete akutní jízdy rychlou sanitkou na katetrizační sál s infarktovou bolestí na hrudi nebo nehybnou polovinou těla při mrtvici.

Zákeřná retinopatie: Chodit k očaři byste měli i bez obtíží

Jak k postižení očí u diabetiků dochází, vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, oční chirurg pražské kliniky NeoVize: „První variantou je, že špatně ...

Co má v rukou diabetik a co diabetolog?

Preventivní opatření a životní styl má každý z nás ve vlastních rukou. My zdravotníci o nich hovoříme, „edukujeme“. Snažíme se, aby pacient porozuměl důvodům, proč mu opakovaně „hustíme do hlavy“, že má žít pokud možno většinově zdravě. Nakolik mají ale slova vyřčená v ambulanci dosah do běžných každodenních životů našich diabetiků v měsících mezi jednotlivými kontrolami, to je otázkou vůle každého samostatně.

Jinak řečeno, každý má alespoň část vlastního osudu ve svých rukou.

To, co máme v rukou jako zdravotníci, je mj. farmakologická léčba. V prevenci aterosklerózy je potřeba kromě samotné cukrovky sledovat i další parametry a při neuspokojivých hodnotách je léčit. Řeč je zejména o krevním tlaku resp. arteriální hypertenzi, o hladině tuků v krvi (hyperlipoproteinémie nebo dyslipoproteinémie). Mimochodem, máte přehled o tom, jestli je váš tlak a cholesterol v mezích normy?

U diabetiků 1. typu udržujeme hladinu cukru v cílových hodnotách pomocí kombinace krátkodobého a dlouhodobého inzulinu, případně s použitím inzulinové pumpy. Léčba cukrovky 2. typu zažívá v posledních letech obrovský rozvoj a všechny moderní antidiabetické léky musí dnes prokázat ve vědeckých studiích, že splňují kromě účinnosti na glykemii i tzv. kardiovaskulární bezpečnost. U části z těchto léků se ukazuje, že kromě bezpečnosti přinášejí i benefit „navíc“ – právě u kardiovaskulárně rizikových diabetiků s aterosklerózou mají pozitivní vliv na zmírnění rizika některých chronických komplikací cukrovky.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské

1088

Diskuze k článku