Bis Bis

Rozmarýnový čaj: Voňavý nápoj sníží hladinu cukru v krvi, zlepší náladu, ochrání zrak i tělo před záněty

Rozmarýnový čaj: Voňavý nápoj sníží hladinu cukru v krvi, zlepší náladu, ochrání zrak i tělo před záněty
Rozmarýn je zdraví prospěšná bylina, která se používá nejen jako koření Zdroj: jcomp/Freepik

Rozmarýn známe především jako aromatické koření, které se používá ve středomořské kuchyni. Možná má i u vás místo mezi kořenkami a používáte jej k dochucení masa nebo ryb. Věděli jste ale, že čaj ze snítek rozmarýnu může prospět vašemu zdraví? A přínosů má opravdu celou řadu – od zlepšení nálady přes podporu zdraví srdce a mozku, snížení hladiny cukru v krvi či protizánětlivé účinky až po ochranu zraku. Rozmarýnový čaj dokonce pomáhá zpomalit věkem podmíněnou makulární degeneraci. Pojďme se proto na tuto voňavou, ale zejména zdraví prospěšnou bylinu podívat detailněji.

Šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis) neboli rozmarýn lékařský, příp. rozmarýna lékařská, je vytrvalý, stálezelený keř, který může v optimálních podmínkách dorůstat do výšky až 1,5 metru. I když rozmarýn pochází z oblastí Středozemního moře, můžete ho pěstovat i v našich podmínkách, a to na zahradě i doma v květináči. Nejlépe se mu daří na světlém, slunném a teplém místě, přičemž na zimu je třeba rostlinu buď důkladně zakrýt chvojím či netkanou textilií, nebo pokračovat s jejím pěstováním v interiéru.

Díky své intenzivní chuti a vůni s nádechem pryskyřic, verbeny a citrusů si rozmarýn našel uplatnění nejen v gastronomii, kdy se přidává k masu, do omáček i polévek, ale vyrábí se z něj také hořké likéry. Setkat se můžete i s rozmarýnovým octem či olejem. A samozřejmě je také nedílnou součástí provensálského koření. Naši předkové pak rozmarýn využívali i jako rostlinu vplétanou do královských korun či závojů nevěst, jelikož věřili, že přináší štěstí a radost.

Můj příběh: Kvůli cukrovce se k nám nastěhovala tchyně. Od té doby prožívám peklo na zemi

Paní Petra (48) si s tchyní do oka nikdy moc nepadla. Když se manžel rozhodl, že si nastěhuje domů svou maminku poté, co jí diagnostikovali ...

Rozmarýn jako bohatý zdroj antioxidantů

Tato aromatická bylina obsahuje velké množství antioxidantů, tedy látek, jež pomáhají chránit tělo před poškozením oxidačním stresem, jakož i před záněty, které mohou vést k rozvoji chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční onemocnění a diabetes 2. typu. Rozmarýnový čaj pak obsahuje sloučeniny, které mají antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky, které mohou pomoci v boji proti infekcím.

Antioxidační a protizánětlivá aktivita rozmarýnu je z velké části připisována jeho polyfenolickým sloučeninám, jako je kyselina rozmarýnová a kyselina karnosová. Tyto dvě kyseliny pak mohou mít i protirakovinný účinek, a dokonce mohou zpomalit růst rakovinných buněk při leukémii, rakovině prsu a prostaty.

Kyselina rozmarýnová je často používána jako přírodní konzervant pro zvýšení trvanlivosti potravin podléhajících zkáze.

Rozmarýnový čaj a cukrovka

Z přínosů rozmarýnového čaje mohou těžit i diabetici. Prováděné studie totiž ukázaly, že sloučeniny v rozmarýnovém čaji mohou snižovat hladinu cukru v krvi, což naznačuje, že rozmarýn by mohl mít potenciální využití při managementu vysoké hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou. Za tyto účinky je opět zodpovědná kyselina karnosová a kyselina rozmarýnová, jež mají účinky na hladinu cukru v krvi podobné inzulínu. Některé studie pak také ukazují, že tyto sloučeniny mohou zvýšit vstřebávání glukózy do svalových buněk a snížit hladinu cukru v krvi.

Šálek voňavého čaje pro dobrou náladu

Trápí-li vás chmury, můžete na jejich odbourání vyzkoušet také rozmarýnový čaj. Extrakt z rozmarýnu totiž může zlepšit náladu tím, že podporuje zdravou rovnováhu střevních bakterií a snižuje zánět v hipokampu, části mozku spojené s emocemi, učením a vzpomínkami.

Pomoci může i se syndromem vyhoření – 2měsíční studie na 66 zaměstnancích pracujících v průmyslu zjistila, že ti, kteří pili nápoj připravený ze 2 čajových lžiček (4 gramy) rozmarýnu vylouhovaných ve 150 ml vody denně, uváděli, že se ve své práci cítili výrazně méně vyhořelí ve srovnání s těmi, kteří tento čaj nepili.

Kromě samotného čaje může psychice prospět i vůně rozmarýnu – inhalace rozmarýnového oleje totiž stimuluje mozkovou aktivitu a zlepšuje náladu.

Úzkosti postihují 40 % diabetiků. Zvládnout tyto psychické obtíže lze pomocí self care, cvičení, bylin či aromaterapie

I když jsou psychická onemocnění stále určité společenské tabu, postihují stále více osob, a proto je třeba o nich mluvit. A jsou to právě ...

Sloučeniny v rozmarýnovém čaji mohou chránit zdraví mozku

Rozmarýn může být prospěšný pro zdraví mozku a chránit jej jak před zraněním, tak poškozením v důsledku stárnutí a neurodegenerativních onemocnění. Některé studie prováděné ve zkumavce a na zvířatech zjistily, že sloučeniny v rozmarýnovém čaji mohou chránit zdraví mozku tím, že zabraňují smrti mozkových buněk. Rozmarýn ale může také zabránit negativním účinkům stárnutí mozku a může mít ochranný účinek proti neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba.

Výzkumy prováděné zatím jen na zvířatech pak přinášejí slibné výsledky, kdy docházejí k závěrům, že rozmarýn může dokonce podporovat zotavení ze stavů, které mohou vést k poškození mozku, jako je mrtvice.

Rozmarýn může zpomalit progres očních onemocnění

Další z významných účinků rozmarýnu se týká zdraví očí. I když nebyl zkoumán přímo rozmarýnový čaj, s ochranou zraku mohou pomáhat sloučeniny obsažené v rozmarýnu. Studie naznačují, že kyselina rozmarýnová obsažená v rozmarýnu oddaluje nástup šedého zákalu (= postupné zakalení oka, které vede ke slepotě; postihuje 40 % lidí ve středním věku a 90 % starších osob) a snižuje závažnost šedého zákalu. Přidání extraktu z rozmarýnu k běžně užívané léčbě očních onemocnění souvisejících s věkem vedlo k závěrům, že rozmarýn pomáhá zpomalit věkem podmíněnou makulární degeneraci, což je běžný stav, který ovlivňuje zrak, postihuje zejména osoby starší 50 let a je nejčastější příčinou slepoty u starších osob.

Rozmarýn pomůže s lepším trávením i růstem vlasů

Kromě výše uvedených pozitivních přínosů rozmarýnu a rozmarýnového čaje na zdraví můžeme pozorovat i další účinky. Za zmínku rozhodně stojí následující:

  • Lepší trávení: Extrakt z rozmarýnu se někdy používá k léčbě zažívacích potíží, avšak výzkum tohoto použití chybí. Přesto se předpokládá, že rozmarýn podporuje trávení tím, že podporuje zdravou rovnováhu střevních bakterií a snižuje zánět v těle.
  • Zdraví srdce: Jedna studie provedená na zvířatech došla k závěru, že extrakt z rozmarýnu snižuje riziko srdečního selhání po infarktu.
  • Čaj na podporu růstu vlasů: Traduje se, že používání domácího rozmarýnového čaje jako oplachu vlasů podporuje růst vlasů, avšak neexistují studie, které by toto tvrzení potvrzovaly. Nicméně některé studie došly k závěru, že rozmarýnový olej nebo extrakt může snížit vypadávání vlasů, ale musí být aplikován na pokožku hlavy.

Jak připravit rozmarýnový čaj

Příprava rozmarýnového čaje je velmi jednoduchá – stačí zalít jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých listů rozmarýnu 250 ml horké vody a nechat 5–10 minut louhovat. Čaj je nejlepší popíjet neslazený, v případě potřeby ho ale můžete přisladit medem či sladidlem, na které jste zvyklí.

Rozmarýnový čaj není vhodný pro každého

I když má rozmarýn opravdu slibné účinky a může být prospěšný zdraví v mnoha směrech, stejně jako u všech ostatních bylin platí, že k jeho užívání je třeba přistupovat s rozumem, a to zejména tehdy, léčíte-li se s nějakou nemocí či užíváte pravidelně léky.

Negativně může rozmarýnový čaj, jakož i další přípravky s obsahem rozmarýnu, interagovat s následujícími skupinami léků:

  • antikoagulancia, která se používají k ředění krve jakožto prevence krevních sraženin;
  • inhibitory ACE – antihypertenziva, jež se používají k léčbě vysokého krevního tlaku;
  • diuretika, která pomáhají tělu zbavit se přebytečných tekutin;
  • lithium, které se používá k léčbě bipolární afektivní poruchy a jiných poruch duševního zdraví.

Pokud některé z těchto či jiných léků (vč. antidiabetik) užíváte, poraďte se nejprve o konzumaci rozmarýnu se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroje: healthline.com, vseokoreni.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

8434

Diskuze k článku