Strongman Jiří Tkadlčík přivezl z Číny zlato. Znovu porazil celý svět a překonal sám sebe i cukrovku
Rozhovor s osobním fitness trenérem a diabetikem Khalidem: “Dobrá kompenzace je při posilování základem.”
Zdroj: Shutterstock
Snil o kariéře profesionálního fotbalisty, ale jeho plány překazilo vážné zranění kolene. Ani úraz jej ovšem od sportování neodradil – nyní pracuje jako on-line fitness trenér a účastní se také řady soutěží v kulturistice. Jak sám uvádí: „Pokud máte svůj diabetes pod kontrolou, můžete dosáhnout jakéhokoliv cíle.“
Chcete o Khalidovi a jeho začátcích s diabetem vědět více? Pak se začtěte do našeho dřívějšího článku zde: Reportáž: Jak se žije diabetikům v Británii?
Khalide, díky posilování jste ve skvělé formě. Vzpomněl byste si ale ještě na dobu, kdy jste se cvičením začínal?
Pamatuji si to velmi dobře. V roce 2012 mi přesně na mé narozeniny diagnostikovali diabetes 1. typu, tehdy jsem se aktivně věnoval fotbalu a mým snem bylo stát se profesionálním fotbalovým hráčem. V následujícím roce jsem si ale při tréninku zlomil koleno a mé kariérní plány se začaly hroutit. Zranění bylo vážné, praskly mi vazy a já musel podstoupit hned dvě operace.
Poté jsem se rozhodl, že nebudu koleno zbytečně zatěžovat a raději se zaměřím na posilování v tělocvičně. Neuměl jsem si totiž představit život bez sportu! Od té doby cvičím a soutěžím v kulturistice – dbám ovšem na to, abych i při sportu dosahoval ideální kompenzace diabetu.
Máte tedy nějaký svůj osvědčený postup, jak udržet glykemii ve stanovených mezích i během posilování?
Spolehlivým klíčem k dobré kompenzaci během sportovní aktivity je důsledná prevence hypo- či hyperglykemie. Na začátku tréninku si vždy změřím svou glykemii, a pokud se pohybuje v rozmezí 4–5 mmol/l nebo níže, doplním sacharidy v podobě sladkého pití nebo klidně i kousku chleba. Je ale důležité uvědomit si, že zatímco pohyb všeobecně glykemii spíše snižuje, některé posilovací cviky, jako je například těžké zvedání zátěže, ji může naopak zvyšovat.
Proto je důležité kontrolovat hladinu krevního cukru také v průběhu cvičení a získat tak povědomí o tom, jak se glykemie během tréninku vyvíjí a jakým způsobem ji jednotlivé cviky ovlivňují. Po skončení tréninku rovněž kontroluji svou glykemii, což mi pomáhá předcházet případné hypoglykemii.
Jak vlastně vypadá váš každodenní trénink? Jak často posilujete?
Trénuji v rozmezí minimálně 5x týdně a maximálně až 3x denně v závislosti na sezoně. Když se například blíží soutěž v kulturistice, tak cvičím spíše více, a mimo sezonu se četnost mých tréninků snižuje. Trénink trvá asi 2 hodiny, ovšem v případě, že před nadcházející soutěží posiluji 3x denně, tak trénuji maximálně hodinu až hodinu a půl.
Rozhovor s fytoterapeutkou Monikou Poledníkovou na téma: Byliny a diabetes
Na úvod vám Moniku Poledníkovou trochu představíme. Tato dáma není pouze fytoterapeutkou (pozn. redakce: fytoterapeut = lidově bylinkář), ale ...
Ještě jsme neprobrali váš jídelníček. Jistě musíte jako profesionál dodržovat nějakou speciální dietu…
Stejně jako četnost tréninků také můj jídelníček závisí na soutěžní sezoně. Všeobecně se ale snažím vyhýbat tučným jídlům, která u mě zhoršují citlivost na inzulin a také výrazně zpomalují jeho účinek, což vede ke zbytečně rozkolísaným glykemiím. Navíc mám u nezdravých jídel často problém odhadnout množství sacharidů. Volím proto jednoduchá jídla s přiměřeným množstvím bílkovin, sacharidů a zdravých tuků.
Stále se ještě setkávám s mylným tvrzením, že bych se měl jako diabetik 1. typu sacharidům zcela vyhýbat, což samozřejmě není pravda. Pokud člověk umí správně spočítat jejich množství a k tomu aplikovat vhodnou dávku inzulinu, nevidím důvod, proč ze svého jídelníčku sacharidy vyloučit.
Je něco, na co by si diabetici při posilování měli dát pozor?
Vím, že se opakuji, ale nejdůležitější je při posilování co nejlepší kompenzace. Pokud má člověk během tréninku hyperglykemii, tak tělo není schopno správně budovat svaly. Hypoglykemie zase člověka nutí zkonzumovat určité množství sacharidů, což chápu jako zbytečný příjem cukru navíc, kvůli kterému je zapotřebí prodloužit trénink tak, aby se přijaté kalorie opět spálily.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Khalida Keshty
16871