Nespoutaného Františka Ringo Čecha spoutala cukrovka

Kdo má Františka Ringo Čecha zafixovaného jen jako rockera či kontroverzního bouřliváka a chce si ten obrázek ponechat, ať nečte následující rozhovor. Jde o zpověď muže, který si díky nemocem uvědomuje své životní limity, snaží se žít co nejlépe a stihnout, co ještě stihnout může.

Nespoutaného Františka Ringo Čecha spoutala cukrovka

O vaší cukrovce se toho moc nenapsalo. Povězte, kdy vám ji diagnostikovali a jak se na ní vůbec přišlo?

Samozřejmě náhodou. Objevil ji můj srdcař, mimochodem výborný lékař, doktor Aschermann. Mám totiž anginu pectoris. Takže mi hlídá srdce a při jedné z kontrol mi zjistil, že mám i cukrovku.

Jaká byla vaše reakce?

Zlobil jsem se na lékaře, kteří mi řekli, že mám stařeckou cukrovku. Je to takové ponižující. Moc jsem toho o nemoci nevěděl. Teprve, když jsem vstřebal nějaké informace, uvědomil jsem si, o jak vážnou nemoc jde.

Jak jsem už poznamenal, ač patříte mezi známé osobnosti, o vaší cukrovce se toho moc nenapsalo. Je to tím, že o ní raději moc nemluvíte?

Já naopak každému vyprávěl, co mi je. Zjistil jsem tak, kolik cukrovkářů v okolí vlastně mám. Mám pocit jako by ji měl každý druhý člověk. Někdo ze známých mi doporučil mého současného lékaře, doktora Karena z Benátek nad Jizerou. Je to praktický lékař, ale i velký odborník přes diabetologii.

Dodržujete jeho doporučení?

Určitě. Já miluji sladké, rád jím. A on mi řekl: dejte si klidně zákusek a devět kostek cukru do kafe, ale tři hodiny pak běhejte.

Bylo těžké zvyknout si na zcela nový režim?

Nebylo. Ten režim je vlídný i na lidi, kteří rádi jí. Jen si jídlo musí rozdělit, jíst pravidelně a vydávat ho za pohybu. S tím pohybem je to samozřejmě horší.

Předpokládám, že poctivě sledujete svoji hladinu cukru. Jakou jste měl například dnes?

Moje hodnoty byly velmi dobré. Měl jsem 5,3. Jen výjimečně mívám 7 nebo dokonce 7,6. To si pak hned dávám dvakrát větší pozor než obvykle.

Jaké máte zkušenosti s lékaři?

V tomhle mám opravdu štěstí. Jako diabetik jsem se dostal k profesoru Svačinovi, který patří mezi české kapacity. Musím říct, že s lékaři mám jen dobré zkušenosti, jsou to lidem vstřícní opravdoví odborníci.

Běháte, jak vám lékař doporučil?

Neběhám, ale pohybuji se. Možná bych se měl věnovat tenisu nebo golfu, ale já se rozhodl chodit, chodit, chodit. Věnuji tomu ale méně času, než bych měl. Jsem dost vytížený.

Sám jste řekl, že se rád dobře najíte. Teď máte ale nastavenou nějakou sebekontrolu, je to pro vás těžké?

Ani ne. Jím to samé, jen po malých porcích. Dám si kachnu se zelím, ale sním ji natřikrát. Tělo se s cukrem po malých dávkách srovná lépe.

Trochu mě u vás – člověka s image bohéma – překvapuje ta disciplinovanost.

Taky mám samozřejmě chuť ulevit si od té sebekontroly, ale nesmí se to přehnat. Cukrovka mi navíc připomněla i jiné věci. Dokud člověku několikrát nevypadne hrnek kafe z ruky, dokud nechodí dvakrát za noc na malou, tak mu nedochází, kolik mu opravdu je. Teprve pak mu dojde, že si ho smrt pomalu připravuje do hrobu.

To zní hrozně smutně…

Ale je to tak. A mě rockera – rockeři jsou bojovníci – to strašně popuzuje.

Ale bojujete.

Někdy je to těžké. Pět metrů od mého domu má dům Zdeněk Pohlreich. Když něco griluje na zahradě, trpím. Hned bych se k němu šel přežrat.

Kdo vám vůbec vaří? Žijete s někým?

Jsem rozvedený, už spolu nežijeme. A to, že žijeme odděleně, nám zachránilo přátelství. Vařím si sám.

Jde vám to?

Jsem dobrý kuchař. Vyznávám Magdalenu Dobromilu Rettigovou. A vše si připravuji sám.

S vašimi úspěšnými divadelními představeními už je konec?

Vůbec ne. Už 45 let hrajeme dívčí válku, máme za sebou 2600 představení. Slíbil jsem hercům, že napíšu pokračování, ale víte, jak to vypadá s pokračováním divadelních her nebo filmů. To druhé bývá o polovinu horší než první, a na to třetí už nikdo nechodí. Jinak ale Dívčí válku hrají momentálně soubory v Česku i v Kanadě.

František Ringo Čech (74 let)

Nejdřív televize jen opravoval…

Bubeník, zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř, spisovatel a aktuálně také celorepublikový lídr Strany Práv Občanů a lídr volební kandidátky v Praze.  Podle někoho měl možná zůstat opravářem televizí. On se ale dokázal dostat na jejich obrazovky. Výčet umělcovy práce je neuvěřitelně dlouhý. Spolupracoval se spoustou významných českých zpěváků či herců. Proslul ale především jako solitér s kontroverzním způsobem sebeprosazování. Jeho dílo ale stále baví, je podepsaný pod spoustou hitů. Možná nějaký nový vznikne na CD, o kterém uvažuje.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x