
Chcete se zbavit tukových zásob? Diabetikům 2. typu může pomoci pití šťávy z červené řepy
Rozchodnice růžová je podle legend bylinou, která mohla za sílu a odolnost Vikingů. Díky výborným adaptogenním vlastnostem může být silným spojencem diabetiků v boji proti výkyvům hladin krevního cukru.
Rhodiola je vyhledávanou fytoterapeutickou komoditou. Pomůže s lepším krevním oběhem, funguje jako podpora při premenstruačním syndromu nebo zdroj energetických rezerv, pokud potřebujete „nakopnout“ při sportu.
Rhodiola, česky rozchodnice růžová (botanicky Rhodiola rosea), je vytrvalá rostlina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Její název je převzatý z řeckého „rodo“ (růže), který dostala, protože z jejích kořenů vychází vůně podobná královně květin. Kořeny obsahují koncentrovaný obsah účinných látek využívaných ve fytoterapii pro výborné léčivé schopnosti. Jmenovitě třeba rosavin a salidrosid.
Historie fytoterapeutického použití rhodioly je stará 300 let. Používá se hlavně pro svoje výborné adaptogenní účinky. Poprvé se o ní zmiňuje řecký lékař Dioscorides ve svém herbáři „De Materia Medica“, která vznikla v roce 77 před naším letopočtem.
Rhodiola rosea je známá i pod lidovými názvy, typicky ženšen tundry, zlatý kořen. Je to malá rostlina vysoká 50–70 cm, která roste především v tundře poblíž potoků, v horských oblastech u skalnatých útesů. Vyskytuje se v Asii, v Evropě (Alpy, severské země, Pyreneje, horské oblasti Balkánu, na horských masivech Francie), v Grónsku, na Islandu a v Severní Americe (Aljaška, Kanada, Spojené státy americké). I když v názvu obsahuje růžová, zaujme krásnými žlutými květy.
Prvními uživateli rhodioly byli Vikingové, Inuité a národy Sibiře, které ji braly jako dar od bohů a pomáhala jim zlepšit fyzickou i psychickou odolnost v bojích. Mongolští lékaři předepisovali kořen k léčbě respiračních onemocnění, při chřipce a také rakovině. Moderní fytoterapie pracuje s bylinou hlavně ve formě tinktur nebo kapslí. Často se kombinuje s dalšími adaptogenními rostlinami a bylinami (např. ženšenem).
Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší ...
Použití rozchodnice růžové ve fytoterapii je různorodé. Cení se její skvělé vlastnosti jako podpůrného prostředku pro zachování dobrých kognitivních funkcí. Zlepšuje intelektuální výkon a citlivost neuronů. Napomáhá podpořit schopnost učení a rychlost zapamatování si látky, čímž může být prospěšná studentům v průběhu zkouškového období. Díky obsahu rosavinu a salidrosidů má výrazné neuroprotektivní účinky.
Rhodiola se používá také jako prostředek pro zlepšení emoční rovnováhy, protože ovlivňuje tvorbu a vylučování různých druhů hormonů. Působí na dopamin, seretonin a další neurotransmitery.
Vyznačuje se také silnými antioxidačními, energizujícími a adaptogenními vlastnostmi. Díky schopnosti úspěšného managementu úzkosti a podrážděnosti může pomoci eliminovat výkyvy nálad například v období premenstruačního syndromu nebo v zimních měsících. S chladným obdobím je spojen nedostatek vitamínu D a slunečního světla a tepla, což nepříznivě ovlivňuje lidskou psychiku, která je pak zranitelnější.
Kde dále se rozchodnice indikuje:
Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...
Pro diabetiky může být rozchodnice růžová zajímavá hned z několika důvodů. Díky silným adaptogenním schopnostem podpoří lepší zvládání stresových situací a emočního nepohodlí, které může být spojeno s onemocněním. Je prospěšná i v rámci ochrany kardiovaskulárního systému a v prevenci vzniku komplikací (např. infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice), podílí se na úspěšném managementu vysokého krevního tlaku.
Jak může být dále prospěšná a na co si dát pozor?
Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy, který má vliv na krevní oběh a snižuje hladinu krevního cukru, se poraďte s lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku. Rhodiola není vhodná jako potravinový doplněk u poruch krevní srážlivosti, léčíte-li se antikoagulanty.
Zdroje: Healthline.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Efloras.org
1284