Rozchodnice růžová může být dobrý pomocník diabetika v prevenci vzniku komplikací

Rozchodnice růžová může být dobrý pomocník diabetika v prevenci vzniku komplikací
Rozchodnice růžová má ve fytoterapii mnoho použití, mimo jiné se postará o vaši klidnou mysl. Zdroj: Freepik

Rozchodnice růžová je podle legend bylinou, která mohla za sílu a odolnost Vikingů. Díky výborným adaptogenním vlastnostem může být silným spojencem diabetiků v boji proti výkyvům hladin krevního cukru.

Rhodiola je vyhledávanou fytoterapeutickou komoditou. Pomůže s lepším krevním oběhem, funguje jako podpora při premenstruačním syndromu nebo zdroj energetických rezerv, pokud potřebujete „nakopnout“ při sportu.

Co je rozchodnice růžová?

Rhodiola, česky rozchodnice růžová (botanicky Rhodiola rosea), je vytrvalá rostlina z čeledi Crassulaceae (tlusticovité). Její název je převzatý z řeckého „rodo“ (růže), který dostala, protože z jejích kořenů vychází vůně podobná královně květin. Kořeny obsahují koncentrovaný obsah účinných látek využívaných ve fytoterapii pro výborné léčivé schopnosti. Jmenovitě třeba rosavin a salidrosid.

Historie fytoterapeutického použití rhodioly je stará 300 let. Používá se hlavně pro svoje výborné adaptogenní účinky. Poprvé se o ní zmiňuje řecký lékař Dioscorides ve svém herbáři „De Materia Medica“, která vznikla v roce 77 před naším letopočtem.

Rhodiola rosea je známá i pod lidovými názvy, typicky ženšen tundry, zlatý kořen. Je to malá rostlina vysoká 50–70 cm, která roste především v tundře poblíž potoků, v horských oblastech u skalnatých útesů. Vyskytuje se v Asii, v Evropě (Alpy, severské země, Pyreneje, horské oblasti Balkánu, na horských masivech Francie), v Grónsku, na Islandu a v Severní Americe (Aljaška, Kanada, Spojené státy americké). I když v názvu obsahuje růžová, zaujme krásnými žlutými květy.

Prvními uživateli rhodioly byli Vikingové, Inuité a národy Sibiře, které ji braly jako dar od bohů a pomáhala jim zlepšit fyzickou i psychickou odolnost v bojích. Mongolští lékaři předepisovali kořen k léčbě respiračních onemocnění, při chřipce a také rakovině. Moderní fytoterapie pracuje s bylinou hlavně ve formě tinktur nebo kapslí. Často se kombinuje s dalšími adaptogenními rostlinami a bylinami (např. ženšenem).

Léčivé využití růží je poněkud opomíjeno: Pro diabetiky však představují hotový antioxidační poklad

Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší ...

K čemu se používá ve fytoterapii?

Použití rozchodnice růžové ve fytoterapii je různorodé. Cení se její skvělé vlastnosti jako podpůrného prostředku pro zachování dobrých kognitivních funkcí. Zlepšuje intelektuální výkon a citlivost neuronů. Napomáhá podpořit schopnost učení a rychlost zapamatování si látky, čímž může být prospěšná studentům v průběhu zkouškového období. Díky obsahu rosavinu a salidrosidů má výrazné neuroprotektivní účinky.

Rhodiola se používá také jako prostředek pro zlepšení emoční rovnováhy, protože ovlivňuje tvorbu a vylučování různých druhů hormonů. Působí na dopamin, seretonin a další neurotransmitery.

Vyznačuje se také silnými antioxidačními, energizujícími a adaptogenními vlastnostmi. Díky schopnosti úspěšného managementu úzkosti a podrážděnosti může pomoci eliminovat výkyvy nálad například v období premenstruačního syndromu nebo v zimních měsících. S chladným obdobím je spojen nedostatek vitamínu D a slunečního světla a tepla, což nepříznivě ovlivňuje lidskou psychiku, která je pak zranitelnější.

Kde dále se rozchodnice indikuje:

 • Proti útokům volných radikálů a eliminaci oxidativního stresu.
 • Pro zlepšení sportovního výkonu a vytrvalosti, dodání energie.
 • V případě potřeby posílení imunitního systému pro efektivní boj s viry, bakteriemi nebo plísňovými infekcemi.
 • Při erektilní dysfunkci a neplodnosti. Je efektivní také u předčasné ejakulace.
 • Podporuje pravidelnou periodu a snižuje výkyvy v menstruačním cyklu.
 • Působí na funkce oběhového systému, podporuje zejména okysličení krve.

Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození

Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...

Skvělá opora diabetiků

Pro diabetiky může být rozchodnice růžová zajímavá hned z několika důvodů. Díky silným adaptogenním schopnostem podpoří lepší zvládání stresových situací a emočního nepohodlí, které může být spojeno s onemocněním. Je prospěšná i v rámci ochrany kardiovaskulárního systému a v prevenci vzniku komplikací (např. infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice), podílí se na úspěšném managementu vysokého krevního tlaku.

Jak může být dále prospěšná a na co si dát pozor?

 • Díky antioxidačním vlastnostem chrání buňky před nepříznivými účinky oxidativního stresu, které mohou vést ke zhoršení diabetických potíží.
 • Je ceněna pro své hypoglykemické vlastnosti, prospívá zejména u diabetu II. typu díky účinkům inhibujícím alfa-glukosidázu. Ta je důležitá také v prevenci jeho vzniku (je to enzym, který rozkládá škroby na jednoduché cukry).
 • Pomáhá bojovat proti potížím se spánkem, s kterými mohou diabetici bojovat v rámci nedobrého emočního zvládání nemoci.
 • Je taktéž používána jako pomocník při snaze snížit váhový přebytek, podporuje spalování tělesného tuku a napomáhá udržet optimální metabolické funkce. Tyto její schopnosti mohou být vítané diabetiky, kteří se snaží ztratit nějaké to kilo navíc.
 • Rhodiola je kontraindikována v těhotenství.
 • Při předávkování se může objevit vzrušení a neklid. V tomto případě je vhodné snížit dávkování a následně jej velmi pozvolna zvyšovat.
 • Může posílit účinek bylin a doplňků se stimulačním účinkem.
 • Opatrnost v užívání se doporučuje lidem s maniodepresivní psychózou, u kterých by kořen mohl vyvolat záchvaty psychického vzrušení (mánie).

Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy, který má vliv na krevní oběh a snižuje hladinu krevního cukru, se poraďte s lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku. Rhodiola není vhodná jako potravinový doplněk u poruch krevní srážlivosti, léčíte-li se antikoagulanty.

Zdroje: Healthline.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.comEfloras.org

1511

Diskuze k článku