Rostliny na podporu slinivky břišní, které jsou prospěšné také pro diabetiky

Rostliny na podporu slinivky břišní, které jsou prospěšné také pro diabetiky
Fytoterapie může být vedle odborné lékařské péče dobrým doplňkem péče o slinivku břišní, jedním ze spojenců může být pampeliška Zdroj: Pixabay

Bylinná medicína je dobrou pomocnicí při léčbě mnoha onemocnění – patologie slinivky nejsou výjimkou. Využívá se hlavně jejich protizánětlivého působení a schopnost podpory inzulínové sekrece.

Existuje mnoho rostlin, které mají příznivý vliv na stav slinivky břišní a přispívají k normalizaci její činnosti. Bylinnou léčbu je ale vždy nutné považovat za doplněk odborné lékařské péče, obzvlášť v případě diabetu. Využívá se převážně k odstraňování otoků nemocného orgánu a snižování projevů zánětu. Některé rostliny budete moci nasbírat opravdu za okamžik, protože jsou neoddělitelnou součástí jarních luk.

Jednou z hojně využívaných bylin na podporu slinivky břišní a také jaterní činnosti je hvězda jarní fytoterapie smetanka lékařská

Pampeliška poskytuje mnoho látek, které příznivě působí na slinivku břišní a organismus jako celek. Rostlina obsahuje draselné a fosforečné soli, vitamíny, cholin, kyselinu kávovou a askorbovou, triterpeny, inulin. Z hlediska účinku na slinivku břišní je smetanka lékařská účinným stimulantem tvorby inzulínu, je tedy užitečným rostlinným prostředkem pro pomocnou léčbu diabetu mellitu.

Jaké další rostliny prospějí pankreatu?

  • V gemmoterapii se pro normalizaci činnosti slinivky břišní používá macerát z poupěte vlašského ořechu (Juglans regia), který podporuje vyrovnanou hladinu inzulínu. Indikuje se v případě chronické pankreatitidy.
  • Gymnéma (Gymnema sylvestris), popínavá rostlina používaná v ájurvédě, podporuje schopnost produkce inzulínu, čímž se řadí mezi tradičně předepisované byliny při cukrovce II. typu.
  • Poněkud překvapivá rostlina pro podporu dobrých funkcí slinivky břišní je zelený čaj, který přispívá k prevenci rakovinového bujení v buňkách tohoto orgánu. Navíc působí protizánětlivě.
  • Ostropestřec mariánský neprospěje pouze vašim játrům, ale také slinivce. Obsahuje totiž flavonoid silymarin, který pomůže snížit hyperglykémii a je prospěšný pro hojení pankreatického poškození. Navíc působí jako dobrý antioxidant, důležitý pro prevenci diabetických komplikací.
  • Použití bylin pro lepší management glykémie vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem, obzvlášť, pokud jste na inzulínové léčbě.

Prokázaná účinnost mnoha bylinných přípravků a bylinných čajů umožňuje jejich úspěšné použití k podpoře činnosti slinivky břišní, která je důležitá nejen pro diabetiky. A to je jeden z dobrých důvodů, proč byste se i vy měli zajímat o rostliny ve fytoterapii používané k podpoře činnosti pankreatu.

Víte, proč máte v těle slinivku břišní?

Pankreas (slinivka břišní) je druhá největší žláza v těle, součást trávicího systému. Nachází se v horní části břicha, mezi tenkým střevem a slezinou, hned za žaludkem. Produkuje pankreatickou šťávu, která je odváděna do dvanáctníku, aby napomohla trávení tuků a cukrů. Slinivka břišní také produkuje a uvolňuje do krve různé hormony, zejména inzulín a glukagon, které pomáhají regulovat množství krevního cukru. A jak to všechno souvisí s cukrovkou?

V případě diabetu I. typu jde o nedostatečnou produkci inzulínu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi pankreatem. 

U lidí s prvním typem cukrovky vede nedostatečná nebo nulová produkce inzulínu k dlouhodobému zvýšení koncentrace krevní glukózy. Což představuje velké riziko vzniku hyperglykémie v době příjmu potravy. U pacientů na inzulínové terapii se může zvýšení hladin krevního cukru objevit mezi jednotlivými jídly. Při výskytu diabetu II. typu jsou zvýšené hypoglykemické hodnoty spojeny se sníženou citlivosti buněk jater, svalů a tukové tkáně na inzulín. Produkce tohoto hormonu slinivkou břišní se stává nedostatečnou pro normální fungování organismu, a tak dochází ke hromadění glukózy.

Mochyně jsou nabité antioxidanty. Jejich konzumace prospěje i diabetikům

V diabetickém jídelníčku jsou důležité zdroje bohaté na antioxidanty a vlákninu, které mají zároveň protizánětlivý charakter. Plody mochyně mohou ...

Nejčastější onemocnění slinivky

Kromě toho, že je činnost slinivky neodmyslitelně spjata s oběma typy diabetu, můžete narazit také na další onemocnění s ní spojené. Nejčastěji se jedná o akutní nebo chronickou pankreatitidu (zánět slinivky břišní). Ve většině případů je způsobena alkoholismem.

Dále se můžete setkat se vzácnou a agresivní formou rakoviny slinivky, která postihuje nejčastěji právě diabetiky a osoby, které trpí náchylností k pankreatitidě. 

Rizikovými faktory zvyšujícími možnost onemocnění rakovinou slinivky břišní jsou alkohol, tabák a strava s vysokým obsahem živočišných tuků. Třetím onemocněním, které se váže k pankreatu, je vrozená vada pankreas divisium. Je důsledkem chybějícího spojení mezi dorzální a ventrální částí pankreatu. Způsobuje bolesti břicha a je jedním z rizikových faktorů akutní pankreatitidy. Setkat se můžete rovněž s pankreatickými cystami.

Černý kmín prospěje diabetikům jako úspěšný regulátor LDL cholesterolu v krvi

Černucha setá neboli černý kmín je plným právem jednou z rostlin, která je poměrně hojně zkoumaná pod vědeckými mikroskopy. Pokud po ní sáhnete – ...

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, My.clevelandclinic.org, Diabetes.co.uk

 

104162

Diskuze k článku