Rocker diabetik Mick Jones: Legendární kapela Foreigner končí. Právě probíhá rozlučkové turné

Rocker diabetik Mick Jones: Legendární kapela Foreigner končí. Právě probíhá rozlučkové turné
Foreigner: Kelly Hansen a Mick Jones Zdroj: Wikimedia Commons: Kelly Hansen and Mick Jones, CC-BY-SA-3.0

Kdo by neznal legendární britsko-americkou skupinu Foreigner a jejího zakladatele Micka Jonese. Méně se už ale ví, že sám Mick je diabetik a kapela Foreigner aktivně podporovala výzkum diabetu. V současné době kapela založená v roce 1976 končí svou kariéru. Se svými fanoušky se loučí na závěrečném turné, které začalo v červenci a skončí v roce 2024.

Mick Jones je zakladatel proslulé kapely Foreigner, člen Síně slávy písničkářů, vizionář, který se proslavil nesmazatelnými kytarovými riffy a také podporovatel výzkumu zaměřeného na léčbu diabetu. Je jediným ze zakladatelů, který v kapele zbyl, nicméně charakteristický zvuk kapely Foreigner se podařilo zachovat dodnes. Kapela proslula především díky hitům ze 70. a 80. let, jako jsou „I Want to Know What Love Is“, „Cold as Ice“, „Hot Blooded“ a mnoho jiných.

Cukrovka se nevyhýbá ani slavným

V roce 2016 vydala skupina Foreigner živé akustické album In Concert: Unplugged. Album zachycuje charitativní akci kapely z 24. srpna 2015, kterou zorganizoval Edsel Bryant Ford II., pravnuk Henryho Forda I. Koncert se uskutečnil ve Ford Motor Company Conference & Event Center v Detroitu. Výtěžek z koncertu i autorské honoráře z prodeje alba věnovala kapela nadaci JDRF pro výzkum diabetu.

JDRF je celosvětová nezisková organizace, která financuje výzkum diabetu I. typu, poskytuje širokou škálu služeb pro komunitu diabetiků, aktivně podporuje lékařský výzkum a schvalování nových a vylepšených způsobů léčby.

Mick Jones vysvětlil pohnutky kapely v rozhovoru s Mikem Hoskinsem: „Náš manažer má dceru, která jí (cukrovkou I. typu, pozn. red.) bohužel trpí od dětství. Diagnóza jí byla stanovena v roce 2003, když jí byly čtyři roky. Mám také několik přátel postižených cukrovkou. Existuje léčba, ale žádný skutečný lék, takže je člověk bezmocný. Cokoli, co můžeme jako kapela udělat, abychom pomohli a přispěli na tuto věc, je důležité.

A dodal, že on sám se potýká s diabetem II. typu: „Dělám, co můžu, abych to měl v podstatě pod kontrolou. Dávám si pozor na to, co jím, a snažím se vyhýbat všemu, co mi zvyšuje hladinu cukru v krvi, jako je cukr a zejména ovoce. Cukrovka druhého typu není tak omezující a náročná na udržování jako závislost na inzulínu, přesto může ovlivnit ostatní orgány a váš život. To je něco, co je třeba brát v úvahu zejména s přibývajícím věkem. Měl jsem své potíže s krevním oběhem, se svaly a ucpáváním tepen. Takže se o to musím starat.

Ten kousek dortu tě nezabije: Okolí může podceňovat stav diabetika, protože cukrovka není vidět

Život s cukrovkou je náročný. Diabetik může fyzicky vypadat zdravě, ale uvnitř se může cítit úzkostně a frustrovaně. Mohou jej sžírat skryté ...

Opona padá: Rozlučkové turné začalo

Fanoušci se s kapelou, která se rozhodla ukončit svou zářivou kariéru, mohou rozloučit na sérii právě probíhajících koncertů v rámci tzv. farewell tour.

Basový kytarista kapely Jeff Pilson se vyjádřil, že neví, na kolika koncertech rozlučkového turné Foreigner se kytarista Mick Jones objeví. „Jediný zbývající původní člen skupiny FOREIGNER Jones měl od roku 2011 zdravotní problémy, které nakonec v roce 2012 vyústily v operaci srdce. Od té doby není nikdy oznámeno, zda se s kapelou objeví na konkrétních koncertech – záleží jen na tom, jak se cítí.“

Když byl Pilson v únoru v rámci rozhovoru pro Kiki Classic Rock požádán o aktuální informace o Mickově zdravotním stavu, odpověděl: „Je mu skvěle. Tu a tam odehraje nějaké koncerty. Nedá se předvídat pravidelnost, ale ano, přijde. A daří se mu skvěle. Je šťastný, je zdravý. Je nadšený z toho, že kapela právě teď píše tak trochu svou poslední kapitolu, nebo alespoň poslední koncertní kapitolu. Abych byl upřímný, myslím, že to na něj ještě všechno nedolehlo, pokud chcete znát naprostou pravdu. Myslím, že v některých ohledech mu teprve dochází, co to vlastně znamená. Protože, když se nad tím zamyslíte, byl to celý jeho život. Foreigner je jeho dítě, jeho vize, jeho dech.“

Skončit se má v nejlepším

Kapela s deseti multiplatinovými alby, která je všeobecně považována za jednu z nejpopulárnějších rockových kapel na světě, která i dnes vyprodává koncerty a může se pyšnit více než 80 milióny prodaných alb, se rozhodla takříkajíc skončit v nejlepším.

Baskytarista Jeff Pilson k tomu řekl: „Vlastně je to takový sympatický způsob, jak to zabalit. Ne každé kapele se podaří odejít na vrcholu a se ctí. A členové kapely Foreigner chtějí, aby hudební dědictví, které tu zanechají, bylo uchováno s respektem a úctou, kterou si zaslouží.“ Stejně tak má jasno i zpěvák Kelly Hansen, který v kapele zpívá už téměř 20 let – od té doby, co nahradil zakládacího člena Lou Gramma: „Víte co? Odejdu odsud silný a vzpomínky, které tu po nás zůstanou, budou taky hodně silné.

Lou Gramm byl až do roku 2003 hlasem kapely a má zásluhu na největších hitech Foreigner, jako jsou „Feels Like The First Time“, „Cold As Ice“ nebo „I Want To Know What Love Is“.

Poslední koncert odehrajeme se stejným nadšením jako první vystoupení

Když bylo oznámeno poslední turné Foreigner, kytarista Mick Jones řekl: „Před mnoha lety jsem napsal píseň ‘Feels Like The First Time’ a teď zahajujeme poslední celosvětové turné. Předvedeme show, o které vím, že bude mít stejný náboj jako naše úplně první vystoupení. Turné začne letos v létě v Americe a doufáme, že se dostaneme na všechna místa, kde jsme v posledních letech hráli. I když naši fanoušci budou mít z konce cesty kapely určitě smíšené pocity, vím, že naše vystoupení nadchnou publikum všude.“

V rámci rozlučkového turné se k Jonesovi, Pilsonovi a Hansenovi připojí také Michael Bluestein na klávesy, kytarista Bruce Watson, Chris Frazier na bicí a kytarista Luis Maldonado.

Zdroje: express.co.uk, blabbermouth.net, healthline.com, youtube.com

1677

Diskuze k článku