Riziko cévní mozkové příhody může odhalit test

Američtí vědci zjistili, že krevní test používaný na ověření hladiny bílkovin v těle může pomoci předvídat riziko vzniku cévní mozkové příhody neboli mrtvice.

Riziko cévní mozkové příhody může odhalit test

Jedná se o jednoduchý krevní test, díky kterému mohou diabetici zjistit, zda jsou potencionálně ohroženi mrtvicí. Ve studii vědci zjišťovali hladinu bílkovin v krvi u 363 osob s diabetem, které nikdy předtím cévní mozkovou příhodu neměli. Po sedmi letech studii se stejnými lidmi zopakovali a zjistili, že již 113 z nich během té doby cévní mozkovou příhodu prodělalo, což u nich vedlo ke 43% zvýšení hladiny specifického proteinu označovaného jako lehký řetězec neurofilamentu. V budoucnu by proto mohli lékaři používat tento test běžně k monitorování pacientů a cílené prevenci cévní mozkové příhody, díky čemuž by se někteří ohrožení pacienti mohli cévní mozkové příhodě zcela vyhnout.

Pro diabetiky se jedná o velmi významné zjištění, protože je cévní mozková příhoda ohrožuje více. Vědci ovšem připomínají, že toho vyšší riziko lze významně snížit dodržováním zdravé životosprávy, správným racionálním jídelníčkem, dobrými hodnotami glykemie a pravidelným cvičením.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x