Riskujete! Upozornili odvážlivci 60 metrů nad náměstím

V pondělí 25. září návštěvníci Staroměstského náměstí v Praze zatajovali dech. Na provaze (slackline) nataženém mezi věžemi Týnského chrámu a Staroměstskou radnicí, ve výšce 60 metrů nad náměstím, balancovalo pět odvážlivců. Odstartovala kampaň Žijeme na hraně.

Riskujete! Upozornili odvážlivci 60 metrů nad náměstím

I když byli provazochodci, tzv. slacklineři, zajištění druhým lanem, které je při pádu zachytilo (a došlo k tomu hned několikrát), připadaly mnohým návštěvníkům jejich adrenalinové kousky značně riskantní. Ve skutečnosti však riskují stejnou měrou diváci, kteří žijí s nerozpoznanou nebo špatně léčenou cukrovkou. Optimálních hodnot hladiny cukru v krvi totiž dosahuje pouze 40% diabetiků 2. typu v ČR a více než 250 tisíc Čechů o svém onemocnění ani neví.

https://www.facebook.com/ctregionycechy/videos/1463333523720828/

Otestujte se

Cílem vzdělávací kampaně, Žijeme na hraně, je zvýšit povědomí o rizicích špatně léčené cukrovky. Součástí kampaně je webová stránka www.zijemenahrane.cz, kde si mohou pacienti i laická veřejnost otestovat, zda jim hrozí onemocnění cukrovkou, nebo zdravotní komplikace v důsledku špatně kompenzovaného diabetu. „Život s cukrovkou je vlastně neustálé balancování na hraně při snaze o udržení optimální hodnoty glykémie bez velkých výkyvů. Bohužel řada lidí s diabetem balancuje s velkými výkyvy mezi příliš vysokou a nízkou hladinou cukru. Mnozí si neuvědomují, že ačkoli je kolísající hladina cukru v dané chvíli nijak nebolí, riskují nedostatečnou kontrolou svého onemocnění závažné zdravotní problémy,“ říká edukátor Mgr. Vlastimil Milata prezident organizace DIAKTIV CZECH REPUBLIC z.s, která se na kampani podílí. Spolupořadateli jsou dále sdružení DIAKAR, časopis DIAstyl a partnerem farmaceutická firma Sanofi.

Nejčastější příčina slepoty

Z aktuálního výzkumu agentury QuintilesIMS, který si nechali vypracovat organizátoři kampaně, vyplývá, že podstatná část pacientů v obavě před hypoglykémií (nedostatkem cukru v krvi) preferuje tzv. hyperglykémie, kdy je naopak hladina cukru v krvi nad doporučenou úrovní. „Rizika hypoglykémie se pacienti samozřejmě obávají více, protože je to život ohrožující stav. Přitom ale dlouhodobě špatně kompenzovaný diabetes, který se vyznačuje kolísající hladinou cukru, zásadně zvyšuje rizika nevratných zdravotních komplikací, které se projeví v pozdějším věku, jako jsou infarkt myokardu nebo ztráta zraku,“ říká Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., přednostka Centra diabetologie IKEM a dodává:  “Cukrovka je nejčastější příčinou slepoty u lidí v produktivním věku, tedy ve věku mezi 25 a 60 lety. Diabetici také tvoří 40% nemocných na dialýze.”

Další informace z výzkumu agentury QuintilesIMS najdete v článku: Lidé se u lékaře stydí, nejvíc mluví v čekárně.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na