-- reklama --

Řeřicha maka

Řeřicha maka

Řeřicha maka je pozoruhodná rostlina z čeledi brukvovitých, příbuzná např. řeřiše seté, tuřínu, vodnici, řepce, zelí, kapustě či hořčici. Pěstuje se hojně po celé Jižní Americe, ovšem na rozdíl od brambor či kukuřice se do Evropy příliš nerozšířila. Občas se můžeme setkat také s názvem peruánský nebo andský ženšen.

Využití Maky

  • v lidovém léčitelství ke zvyšování obranyschopnosti
  • jako anabolikum
  • afrodiziakum
  • v rekonvalescenci
  • ke zvyšování plodnosti u lidí i zvířat

(Seriózní výzkum, pokud se týká těchto účinků, nebyl doposud proveden. Zvýšení plodnosti bylo prokázáno pouze v experimentu na zvířatech.)

Využití v kuchyni

Řeřicha maka se dá v kuchyni využít podobně jako tuřín či vodnice. Jejím hlavní produktem jsou bulvy černé, červené či žluté barvy. Je možné je péci, dusit, sušit i jíst syrové. Mladé listy se také přidávají do zeleninových salátů. Čerstvá maka obsahuje malé množství sacharidů, proto by se v budoucnu mohla stát vítaným zpestřením diabetické diety. Sušené obsahují 60 gramů sacharidů na 100 gramů sušených bulev.
V Andách suší maku volně na slunci a pak ta vydrží i několik let. Buď ji rozdrtí na mouku, nebo ji usušenou vaří ve vodě nebo mléce. Vývar slouží pro přípravu ovocných salátů, kokteilů i alkoholických nápojů. Původní obyvatelé si ho cenní pro jeho posilující účinky. Někdy sušené bulvy praží a použijí jako kávovinu.

Obsahové látky

Čerstvé bulvy obsahují 80% vody. Stejně jako jiné rostliny z čeledi brukvovitých obsahuje i řeřicha maka isothiokyanáty. Z dalších obsahových látek stojí za zmínku mastné kyseliny zejména linolenová, olejová, palmitová, stopové prvky Mn, Cu, Zn, saponiny, prostaglandiny, steroly a látky alkaloidového charakteru, např. makain.

Jak řeřicha maka vypadá?

Řeřicha maka (Lepidium meyenii)  je jednoletá rostlina, která se rozmnožuje semeny. Nadzemní část tvoří růžice 10-20 listů, stonek je redukován a jeho spodní část se rozšiřuje ve skladovací orgán -bulvu- podobně jako u tuřínu. Může mít černou, červenou či žlutou barvu. Obvykle bývá asi 10 cm dlouhá a 5 cm široká.  Maka je výborně adaptována na vysoké nadmořské výšky a nízké teploty. Maku lze s úspěchem pěstovat i v ČR, chladné prostředí je však nezbytné pro tvorbu bulvy. Ty se např. při pěstování ve skleníku se nevytvoří.

1037

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku