Reportáž ze zářijové konference EDUKACE 2022 na téma Moderní léčba diabetu

Reportáž ze zářijové konference EDUKACE 2022 na téma Moderní léčba diabetu
Konference EDUKACE 2022 byla určena nejen odborníkům, ale i diabetikům (ilustrační foto). Zdroj: Shutterstock

Jste-li diabetik, edukace je základ. Můžete používat ty nejmodernější technologie, ale pokud nemáte adekvátní znalosti toho, jak řídit cukrovku, pravděpodobně to stačit nebude. Management chronické celoživotní nemoci totiž není vůbec snadný, a právě proto je sebevzdělávání tak moc důležité! Také jste v rámci něj navštívili zářijovou konferenci EDUKACE 2022: Moderní léčba diabetu? My ano a přinášíme vám krátkou reportáž.

Konference EDUKACE 2022 se odehrála dne 9. 9. 2022 na Novotného lávce v Praze a věnovala se tentokrát tématu moderní léčby diabetu. Na této veřejné akci se objevili nejen zdravotničtí pracovníci a edukátoři, ale i samotní pacienti s diabetem. Z redakce webových stránek DIAstyl se na místo vydala také redaktorka a diabetička Kateřina Fortelková (autorka Deníku diabetika), díky které vám můžeme zprostředkovat reportáž.

Jaké přednášky se na konferenci konaly?

Přednáškový blok zahájil na konferenci EDUKACE 2022 MUDr. Robert Bém, Ph.D., MHA. Následně na to pokračoval svou prezentací o technologiích a telemedicíně a zaměřoval se ohledně tématu nejen na přítomnost, ale také na budoucnost.

O nestabilních glykémiích a možných diabetických komplikacích pak promluvil MUDr. Michal Dubský, Ph.D. FRSPH. Přednášející navíc rozebral velice zajímavé téma týkající se pokroku v medicíně a jeho možného vlivu na úplné vymizení komplikací diabetu v budoucnu. Dal tak vlastně naději všem diabetikům.

Dále si všichni přítomní mohli poslechnout poutavou přednášku na téma Sex a diabetes, o kterém by se mělo více mluvit. Sexuoložka doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. poradila, jak vyzrát na sexuální dysfunkce při diabetu. Její poutavé vyprávění nadchlo nejednoho posluchače a pomohlo jistě zbourat nejeden mýtus o tom, že otázky narušeného intimního života jsou ve společnosti tabu – právě naopak! Nikdo by se neměl stydět o nich mluvit.

Mnozí přednášející se snažili některá vážná témata pojmout odlehčenou formou, a tak během přednášek zaznělo i pár vtipů ze života. Atmosféra konference EDUKACE 2022 se tak stala velmi příjemnou a uvolněnou.

Posluchárny byly zcela zaplněné zvídavými lidmi – na fotografii vidíte přednášku sexuoložky Laury Janáčkové. | zdroj: užito se svolením autorky Kateřiny Fortelkové

Interakce s posluchači aneb Jaké workshopy byly k dispozici?

Po chutném obědě všechny posluchače čekaly workshopy. Jeden z nich vedl známý šéfkuchař Jan Punčochář. Ukázal lidem snadná a hlavně chutná jídla, která jsou vhodná pro diabetiky. Nezapomněl u toho také podotknout, že základem jsou vždy kvalitní suroviny. Uvařil před zraky diváků například rybu s květákem, která je nejen zdravá, ale hlavně vynikající!

Druhý chod, který se účastníci naučili, byl o kuřecím mase s chřestem. Základem bylo osmahnout ho nejprve zprudka z obou stran, aby se zatáhlo a zůstalo uvnitř šťavnaté. Slavný šéfkuchař diabetikům poradil, že není nutné smažit na velkém množství oleje. Podle něj stačí jen pár kapek toho olivového. Jan Punčochář dokonce některým přihlížejícím vyvrátil mýtus, že olivový olej se nesmí tepelně upravovat.

Jídlo, které vařil Jan Punčochář, vypadalo lákavě! | zdroj: užito se svolením autorky Kateřiny Fortelkové

Druhý workshop vedl opět MUDr. Robert Bém, Ph.D., MHA a přidala se k němu i dáma jménem Zdeňka Lachmanová, která je zdravotní sestrou v diabetologické ambulanci IKEM v Praze. Tento workshop vedený zdravotnickými odborníky byl věnovaný technologiím – především tedy senzorům a inzulinovým pumpám. Účastníci konference se také seznámili s novou pacientskou aplikací od IKEMu, která se jmenuje IKEM online.

Diabetici se také na workshopu o technologiích dozvěděli zásadní informaci: Před tím, než se rozhodnete pro určitou značku senzorů nebo pumpy, je dobré zajít na edukaci do diabetologické ambulance, kde jste v péči. Přeci jen se nejedná o malé rozhodnutí a názor odborníka přijde vhod!

Slovo autorky na závěr

A pokud bych si mohla dovolit ještě jedno osobní doporučení – zajímejte se o svůj diabetes. Sama vím, že je to občas náročné. Ale stojí to za to. Špatné výsledky mají nepříznivý dopad nejen na naše tělo, ale samozřejmě i na naši psychiku. Díky tomu, že budeme mít více informací a dokážeme svůj diabetes lépe kontrolovat, se budeme cítit lépe. Udělejme to pro sebe.

Zdroj: osobní zážitky autorky Kateřiny Fortelkové z konference EDUKACE 2022

3880

Diskuze k článku