Reportáž z Luhačovic aneb Podzimní dovolená pro diabetiky: Jak si pobyt užila jedna z účastnic?

Reportáž z Luhačovic aneb Podzimní dovolená pro diabetiky: Jak si pobyt užila jedna z účastnic?
Luhačovice Zdroj: Shutterstock

Na konci září 2021 se paní Eva zúčastnila edukačního pobytu pro diabetiky 2. typu v hotelu Harmonie v Luhačovicích. Seznámila se s lidmi v podobné situaci, dozvěděla se praktické tipy, jak cukrovku držet na uzdě, a skvěle si přitom odpočala.

Lázeňské město Luhačovice nabízí spoustu výletních tras. Při procházce můžete popíjet místní léčivé prameny.

S paní Evou jsme mluvili krátce po jejím návratu z dovolené. Byla plná energie a optimismu, protože pozitivně laděný pobyt jí prý dodal novou naději pro lepší život s diabetem. Zeptali jsme se jí na několik otázek, které by budoucí účastníky mohly zajímat.

Jak jste se o této akci dozvěděla?

Od své obvodní lékařky, která je zároveň mojí sestrou. Upozornila mě na užitečné webové stránky společnosti DiaKar, které se podobným akcím věnují. Tato organizace podporuje pacienty s kardiovaskulárními onemocněními a s cukrovkou, zajišťuje především vzdělávací a motivační pobyty. Pobyt v Luhačovicích organizovala konkrétně společnost DiAktiv Česká republika.

Co předcházelo pobytu?

Jen jsem vyplnila on-line přihlášku a dotazník a pak už jsem dostala e-mailem potvrzení o registraci a základní informace o pobytu a možnostech dopravy. Pobyt v hotelu jsem si musela samozřejmě zaplatit, ale nebyla to žádná závratná částka, a tak jsem přihlásila i manžela. Některé zdravotní pojišťovny navíc na pobyt přispívaly.

Eva se ve volném čase ráda věnuje procházkám v přírodě, kterých si v Luhačovicích užila „dosyta“. | zdroj: archiv paní Evy (použito se svolením)

Jaké bylo zahájení po příjezdu?

Hned po příjezdu nás na recepci podrobně seznámili s časovým harmonogramem, odborní pracovníci provedli základní zdravotní monitoring – odběr krve pro stanovení HbA1c, kontrolu očkování proti Covid-19 a měření krevního tlaku. Ubytovali jsme se v pěkných pokojích a odešli na první oběd.

Pobyt pro diabetiky rovnou začal obědem? Řekněte nám více o organizaci stravování.

Měli jsme v hotelové restauraci objednány snídaně, obědy a večeře. Jídlo bylo chutné a v dostatečném množství. Vždy byl velký výběr salátů, které jsme si sami nabírali. K dispozici byla na stolech voda, ale mohli jsme si objednat i cokoliv jiného. Během dne jsme si také mohli koupit občerstvení na svačiny.

Euroklíč je praktickým pomocníkem. Dokáže zpříjemnit život nejen diabetikům

Klíč využijete na většině veřejně přístupných míst. Hledejte modré logo s označením "Eurokey". Pasuje všude jako (euro)klíč do ...

A jak probíhal vlastní edukační program?

Získali jsme velké množství informací od velice milých odborníků – především paní doktorky (diabetoložky), diabetologické sestry, nutriční terapeutky, ale i od všech ostatních pracovníků. Témata byla obšírná, tj. od základních informací o cukrovce, přes léčbu, stravování, pomůcky až po komplikace. Každý se mohl zeptat na svůj problém. Slyšeli jsme hodně příkladů z praxe, ty se nejlépe pamatují.

Řekněte nám, prosím, jakýkoliv tip, který Vás zaujal, a využíváte jej i po ukončení pobytu.

Tak třeba nevařit těstoviny zbytečně moc dlouho – jen „al dente“. Dlouho vařené těstoviny zvyšují glykemický index a tím se rozkolísá glykémie. Přijaté sacharidy navíc rychle spálíme a máme brzy zase hlad. Podobně je to i s přípravou brambor.

Vzpomenete si ještě na nějaké zajímavosti a rady?

  • Zaujalo mě, že nedostatek vitamínu D je možné doplňovat konzumací oříškůale jen asi hrst denně. Nejlepší je ale samozřejmě vystavovat občas svou kůži slunci.
  • Klid a pohoda je důležitá, protože při stresu se vyplavují hormony kůry nadledvinek, které působí proti inzulínu.
  • Nemít výčitky, když si někdy dáme zákusek nebo kousek bůčku. Ale po snězení je třeba tento příjem kalorií hned kompenzovat pohybem.
  • Zdravou stravou bychom se měli snažit dosáhnout zmenšení obvodu v pase – ten totiž ukazuje obsah zásobních tuků.

Jaká byla celková atmosféra pobytu?

Bála jsem se, že se bude jednat o striktně zdravotní pobyt, kde nás budou trápit příliš odborným výkladem a dietním jídlem. Realita mě ale pozitivně překvapila. Všichni byli na dovolené, tak měli dobrou náladu. Přednášky se dobře poslouchaly a byly srozumitelné, dozvěděla jsem se spoustu praktických rad.

Co jste dělali ve volném čase?

Odpoledne jsme trávili procházkami po krásném lázeňském městě, ochutnávali jsme léčivé prameny a párkrát zašli i do kavárny. Pro delší procházky lákala krásná přírodní cesta kolem Luhačovické přehrady. Jeden den jsme měli k dispozici hole a proběhl výcvik správné techniky nordic walkingu (severské chůze). Musím konstatovat, že v prvních chvílích mi to moc nešlo, ale později jsem si vykračovala docela snadno. Organizátoři všech aktivit byli nápomocní a trpěliví. Měli jsme také volný vstup do hotelového bazénu pro večerní sportovní vyžití.

Na konci pobytu jsme dostali opravdu užitečný dárek – glukometr včetně proužků. Nyní už mám všechny potřebné znalosti i vybavení pro udržení své glukózy pod kontrolou!

Autor: Ing. Daniela Pečínková Foto: archiv paní Evy (použito se svolením), Shutterstock

Zdroj: rozhovor s účastnicí pobytu, paní Evou, Diaktiv.cz, Diakar.cz

526