Rekreační plavání: Zbavte se špatných návyků včas

Rekreační plavání: Zbavte se špatných návyků včas

Rekreační plavání odborníci často doporučují, zvlášť lidem s nadváhou a přidruženými nemocemi. Při pohledu na rekreační plavce však trne leckterý fyzioterapeut. Chyby, které škodí krční páteři, mají lidé zažité už odmala a dnešní děti v nich pokračují. Jak tedy plavat, abychom svému tělu skutečně prospěli?

Mezi nejčastější chyby rekreačních plavců patří špatné dýchání a zakloněná šíje nad vodní hladinou. „Dobře provedený styl prsa začíná výdechem do vody, následuje lehké splývání s uvolněním zádových svalů s protažením páteře od šíje po bedra a končí nádechem nad hladinou. Ruce a nohy pracují synchronně, nedochází k přetížení ramen, které celé tělo táhnou, jako je tomu při kraulu. Pokud plavete kraulem, je důležité mít páteř rovně a při nádechu pod rukou rotovat hlavu spolu s hrudní páteří střídavě na obě strany, například každé třetí tempo – při mrskání hlavou doprava doleva nad hladinou trpí kromě krční páteře nejvíc ramena a šíjové svaly,“ upozorňuje Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. Na následujících řádcích se pokusí vyvrátit zažité omyly, které rekreační plavání generaci za generací provázejí.

MÝTUS 1.: PLAVÁNÍ JE SKVĚLÉ NA PROTAŽENÍ

S plaváním je to stejné jako se všemi sporty – našemu tělu prospívá pouze v případě, provádí-li se pohyby správně. „Vytrčená hlava nad hladinu a zlomená záda při rekreačním plavání ubližují páteři. Proto cítí-li lidé určité bolesti svalového aparátu, lze jim rekreační plavání doporučit pouze v případě, že dodrží správný plavecký styl. Tvrzení, že je obecně rekreační plavání skvělé na protažení, u nich může být velký omyl,“ vysvětluje Iva Bílková. Ideálním stylem pro narovnání páteře je znak, ovšem za předpokladu, že plavec zvládá orientaci s pohledem na oblohu nebo strop. Při neustálém napřimování hlavy a kontrole směru jen vyvíjí další nápor na zaťaté šíjové svaly a pozitiva narovnané páteře jsou rázem pryč.

MÝTUS 2.: PLAVÁNÍ POMŮŽE OD BOLESTI SVALŮ

Lidé se svalovými problémy, blokádou páteře či výhřezy meziobratlových plotének by se měli vyvarovat koupání v chladné vodě, v níž svaly tuhnou ještě víc. „Ač je teplota vody v bazénu 27 až 29 stupňů pocitově v pořádku, pro naše svaly je stále nízká a na člověka trpícího bolestmi beder nepůsobí dobře. V takové vodě spíš svaly v oblasti bederní páteře a pánve ztuhnou, i když je páteř při plavání ve vodorovné poloze. V tom se pozitivní vliv plavání na svalový aparát trochu přeceňuje,“ míní fyzioterapeutka Iva Bílková. Aby voda skutečně uvolnila zatuhlé svaly a pomohla od bolesti páteře a kloubů, musí být teplá, například v termálních lázních.

MÝTUS 3.: MALÍ NEPLAVCI POTŘEBUJÍ KRUH NEBO KŘIDÉLKA

Špatné návyky pohybového aparátu je vždy dobré odbourat co nejdříve. Ty spojené s plaváním si však většina lidí pěstuje už od dětství. „Malé děti se stále učí plavat s kruhem nebo rukávky, které brání přirozenému pohybu paží, a dítě si tak fixuje nesprávný plavecký styl. Vhodnější pomůckou je plavecký pás, který se uváže kolem pasu dítěte. Lze z něj postupně odebírat jednotlivé plováčky, dokud se dítě nenaučí bezpečně ve vodě pohybovat samo. Pás podpírá hrudník dítěte a poskytuje mu větší stabilitu a volnost paží. Plave-li dítě s rukávky, ty jeho trup táhnou dolů, naopak s pásem dítě plave s napřímenou páteří,“ vysvětluje Iva Bílková.

Mgr. Eliška Crkovská

 

859

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku