Rekondici Žinkovy musíte zažít

Koncem května proběhl již tradiční, edukačně rekondiční pobyt pro diabetiky v Žinkovech, který připravil Svaz diabetiků v Plzni ve spolupráci s Diabetologickým centrem FN Plzeň Lochotín. Letos se ho zúčastnilo 40 diabetiků. Následující krásnou reportáž nám poslala jedna z účastnic:

Rekondici Žinkovy musíte zažít

O rekondicích diabetiků již bylo řečeno i napsáno mnohé. Když se nás účastníků zeptáte, v čem jsou tak přínosné, vlastně vám to ani nedokážeme popsat a řekneme, že to musíte zažít. Můžeme sečíst počet přednášek, vyjmenovat sporty, které jsme si vyzkoušeli a nové informace, které jsme získali. Každopádně všichni cítíme, že je tu ještě něco navíc, co nedokážeme specifikovat.

Všichni mají pochopení

Já bych to nazvala velkým bezpečím, sdílením, přátelskou atmosférou, výbornou komunikací a z ní plynoucí motivací. Na rekondici nemusíte nic vysvětlovat. Všichni žijí stejný příběh, mají pochopení, dávají na sebe navzájem pozor a pomáhají si. Setkávají se tu diabetici, kteří se s cukrovkou teprve „oťukávají“, s diabetiky s desetiletými zkušenostmi. Předáváme si spoustu praktických informací, které v příručkách nenajdeme. Díky přátelské atmosféře, která je pro rekondice tak typická, jsou všichni nováčci hned vtaženi do kolektivu a mají možnost se na vše ptát. To, co považujeme na rekondicích za nejpřínosnější je, že se zde boří mezigenerační hranice a panuje velká otevřenost. Získáváme kontakty a přátele, na něž se můžeme obrátit i kdykoliv během roku. V dnešní uspěchané a technické době je úžasné mít někoho „na telefonu“. S velkou radostí mohu konstatovat, že to přesně tak funguje. Podporujeme se, sdílíme informace přes internet, telefony, ale i osobně na setkáváních, která si během roku pořádáme.

20 minut v ambulanci se rekondici nevyrovná

Komu za to poděkovat? Na to máme všichni stejnou odpověď. Naší skvělé paní doktorce, docentce Silvii Lacigové, která má pro nás vždy pochopení a svým smyslem pro humor a osobností utváří atmosféru celé rekondice. Sestřičkám Marii Jandové, Renatě Říhánkové a paní doktorce Marcele Královcové z diabetologické ambulance, které se nám celý pobyt věnovaly. Také fyzioterapeutce Veronice Kočí, která nás potrápila v tělocvičně a Marku Hanzovi za vynikající jídelníček a zajímavé přednášky. V neposlední řadě děkujeme Svazu diabetiků v Plzni za uspořádání rekondice.

Dvacet minut v ambulanci s doktorem v bílém plášti se nikdy nemůže vyrovnat intenzivnímu týdnu, který spolu strávíme. Každý máme jiný přístup k životu i diabetu, máme strach z jiných věcí, potřebujeme jinou podporu. Vnímáme, jak se zde pracovníci snaží nás pochopit a podle toho zvolit způsob komunikace i motivace a zároveň nám dovolí trochu poznat i je, jako lidi, ne jen zdravotníky. A toho si nesmírně vážíme.

Můžeme si tu odpočinout

Cukrovka je nemoc, od které si nemůžeme dát prázdniny. Je to celoživotní dril a neustálé vyvažování množství jídla – dávek inzulinu – pohybu – a dalších okolností. Týden v Žinkovech ale prázdniny jsou, někdo za nás na chvíli přebere břemeno toho, kolik inzulinu si píchneme, když jedeme na kolo, zváží nám správný počet sacharidů, pohladí po duši…

Rekondice nemusí přinést statistické výsledky – např. vylepšený glykovaný hemoglobin. Přínos mají už jen v tom, že si týden můžeme odpočinout a nabrat síly na náš celoživotní maraton. Jako bonus navíc odjíždíme ze Žinkov s novými dia přáteli a plány na další společná setkání.

Tereza Kohoutová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana Koubová
Zuzana Koubová
12.7.2017 16:57

Když jsem si přečetla tento článek, úplně ve mě zamrazilo, protože je to neskutečná pravda, a proto každý rok ráda jezdím do Žinkov na rekondici, i když dojíždím až z Českých Budějovic, protože není to pro mě jen “dovolená”, to není jen dovolená, to je relax, je to přísun energie na další rok, je to spousta dalších informací, povzbuzení od přátel, které jsou na tom stejně jako já. Nebýt rekondice, nevím co je to výměnná jednotka, jak se počítají sacharidy, zkrátka bych se s cukrovkou plácala celý život a věřím, že špatně. Díky rekondici vím, co mám dělat, když….Všem, co… Číst vice »

Lenka Sax
Lenka Sax
1.6.2018 20:00

Ahojky,ráda bych taky na nějaký rekondiční pobyt..je mně 48 a čerstva je pro mě diagnóza cukrovka a píchání inzulínu..poradíte????nějaký ten pobyt. Lenka

Zuzana Koubová
Zuzana Koubová
1.6.2018 22:33
Reply to  Lenka Sax

Dobrý den, bohužel rekondice v Žinkovech již proběhla od 18.5. do 25.5., další pobyt se plánuje už jen víkendový, at někdy na podzim. Odkud jste, z jakého města? Zdraví. Zuzka

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x