Rekondice Vlašim: Po stopách Auerspergů

Venku vládne studené lednové počasí, ale v této reportáži ze Svazu diabetiků Vlašim si můžeme společně zavzpomínat na léto. Konkrétně na rekondiční pobyt ve východních Čechách.

Rekondice Vlašim: Po stopách Auerspergů

Rok se s rokem sešel a vlašimští diabetici vyrazili na týdenní edukačně-rekondiční pobyt. Tentokrát do východních Čech, které si oblíbila i rodina Ferdinanda Auersperga a vybudovala si zde svá letní sídla. Již cestou do Zderazi, cíle našeho pobytu, jsme se zastavili na zajímavých místech. Navštívili jsme krásný zámeček a Státní hřebčín ve Slatiňanech, kde chovají starokladrubské vraníky, určené k ceremoniálním účelům. Překvapilo nás množství kočárů o které je zájem především mezi filmaři.

Den jsme začínali stylovou rozcvičkou v dresech

Náš pobyt v hotelu Renospond začínal 25. srpna a byl zaměřený hlavně na pohyb. Každé ráno nás čekala hodinová rozcvička, kterou jsme stylově absolvovali v dresech s nápisem „700 let VLAŠIM“ a s odznakem „Jsem Diabetik“. Odpoledne jsme vyráželi na výlety a procházky do okolí hotelu. Navštívili jsme například Záchrannou stanici a ekocentrum Pasíčka u Skutče, která pomáhá zraněným a handicapovaným živočichům. Ve Zderazi nás udivila unikátní pískovcová obydlí, která ještě v 19. století sloužila nemajetným občanům k bydlení. Další tůra nás přivedla do proseckého muzea dýmek a v chrastickém zámku jsme si prohlédli kopii největší ručně psané knihy světa – Codexu gigas – Ďáblovy bible. Nesměla chybět ani návštěva státního zámku Litomyšl, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO,  a zámku Nové Hrady, který je nazýván ,,Českým Versailles“. Jaké bylo naše překvapení, když nás na zámku přivítal průvodce pan Karel Zákostelný, rodák z Vlašimi. I on byl mile překvapen, zvláště když mezi námi poznal i svoji příbuznou. Odtud nás autobus odvezl ještě do chrastického zámku, bývalého sídla královohradeckých biskupů. Zde jsme si prohlédli kopii největší ručně psané knihy světa – Codexu gigas – Ďáblovy bible.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po námaze zasloužené rozmazlování

Součástí pobytu byla i parafinová terapie na ruce, masáž zad, šíje a rašelinový zábal. Někteří z nás si vyzkoušeli i vířivku a zaplavali si v přírodním koupališti přímo před hotelem.

Kromě nás, bylo v hotelu Respond ubytovaných i 30 dětí s diabetem, které se zde za pomoci odborníků učily zvládat běžný život v cukrovkou. Moc nás pobavil rozhovor dvou malých chlapců, který jsme zaslechli: ,,Co je to za ty lidi v hotelu?“ Ptal se první z nich. „No to je takový tábor jako náš, ale po padesáti letech …,“ vysvětlil mu ten druhý. 🙂

Blanka Junková, SD Vlašim

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x