-- reklama --

Ředkvičky: Královna jarní zeleniny s léčivými účinky. Dříve se používaly také jako trest za cizoložství

Ředkvičky: Královna jarní zeleniny s léčivými účinky. Dříve se používaly také jako trest za cizoložství
Ředkvičky obsahují spoustu zdraví prospěšných látek a jsou vhodné i pro diabetiky Zdroj: Freepik

Lehce to křupne, zuby projedou křehkou, šťavnatou dužinou a v ústech se rozlije nádherně pikantní chuť. Hotové nebe v ústech. Kdo by neznal ředkvičky... Ale víte, že mají spoustu léčivých účinků a že se do lahodných červených plodů mohou s potěšením zakousnout i diabetici? A to není zdaleka vše. Tato jarní zelenina, která se kromě štiplavé chuti může chlubit i lehce pikantním využitím v historii, má dokonce svůj vlastní festival.

A je to tady. Čas ředkviček nadešel! Spousta našinců každé jaro netrpělivě čeká, až bude moci začít sklízet plodinu, která má na jarní jídelní tabuli své nezastupitelné místo. Někteří z nás se jich nemohou dočkat a chodí rostlinky do svých skleníků a na zahrádky doslova hypnotizovat s nadějí, že to ředkvičky v růstu popožene.

Zásobárna zdraví prospěšných látek

A není divu. Ředkvičky jsou totiž nadupané celou řadou vitamínů a minerálů. Mezi prospěšnými látkami ale vedou jednoznačně prim hořčičné oleje a silice, které mají na svědomí příznačnou pikantní štiplavost. Tato zelenina si je sama vytváří jako ochranu před škůdci, bakteriemi a plísněmi. A podobný účinek mají i v lidském organismu. Zabraňují totiž na sliznicích, zejména v zažívacím traktu, množení nežádoucích bakterií, které způsobují střevní i žaludeční problémy, nadýmání a průjmy.

Skvělá volba pro diabetiky

Ani diabetici se nemusí konzumace ředkviček obávat. Právě naopak. Ze studie zaměřené na ředkvičky a cukrovku, kterou v roce 2017 provedla Jordánská univerzita vědy a technologie, vyplývá, že bulvy ředkviček mají příznivý vliv na glykemii. Tyto vlastnosti by měly být způsobeny mimo jiné schopností ředkviček posilovat antioxidační obranný mechanismus, snižovat akumulaci volných radikálů, podporovat energetický metabolismus a snižovat vstřebávání glukózy ve střevě. A podle vědců jsou prý prospěšné nejen bulvy, ale i jiné části ředkvičky. Například semena ředkvičky údajně zmírňují inzulinovou rezistenci, zatímco listy ředkvičky přispívají ke snížení absorpce glukózy ve střevě.

Boj s nadýmáním: Pomoci může změna jídelníčku, návštěva zubaře i deodorační spodní prádlo

Historie nadýmání sahá až do starověku. Již v antickém Řecku a Římě byly popsány příznaky nadýmání a byly hledány způsoby, jak s nimi bojovat. ...

Ředkvičky stokrát jinak

Chléb s máslem obložený ředkvičkami nakrájenými na tenoučké plátky, to je nezapomenutelná klasika. Ale ředkvičky lze připravit na spoustu způsobů. Co takhle vyzkoušet odlehčený jarní bramborový salát s ředkvičkami? K přípravě této lahůdky původem z Francie budete potřebovat:

  • 1 kg brambor uvařených ve slupce
  • 500 g ředkviček
  • 4 ks jarní cibulky
  • 3 vařená vejce
  • 100 ml panenského olivového oleje
  • 100 g slunečnicových nebo dýňových semínek
  • citron
  • sůl
  • směs koření podle chuti (pepř, červená paprika, česnek, petržel)

Uvařené, oloupané brambory, vařená vejce a syrové ředkvičky nakrájíme na menší kostičky. Jarní cibulky nakrájíme nadrobno. Vše vložíme do mísy, zalijeme olivovým olejem, přidáme koření, šťávu z půlky citronu a dochutíme solí. Vše promícháme. Na pánvi nasucho opražíme slunečnicová nebo dýňová semínka, přidáme do mísy a ještě jednou opatrně promícháme. Hotovo!

Nadějný výzkum léku zpomalujícího destrukci buněk slinivky: Preparát k prevenci diabetu 1. typu čeká na schválení

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází, když imunitní systém napadá a ničí buňky slinivky břišní, které tvoří inzulín. ...

Trest za nevěru i vlastní festival

Co národ, to ředkvička, dalo by se říct. Věřili byste, že v antickém Řecku se pro ředkvičky našlo využití i mimo kuchyňské prostory? Cizoložství a promiskuita se v Aténách trestaly vložením rozkrojené ředkvičky nikoli do úst, nýbrž přesně na opačný konec trávicího ústrojí. Pálivá ředkvička pak vykonala své. Informace o tom, zda to mělo vliv na počet nevěr a podobných přešlapů mezi antickými Řeky, se bohužel nedochovaly. Škoda.

To Mexičané zase vzývají ředkvičky v takové míře, že jim věnovali dokonce vlastní festival. Každým rokem se 23. prosince v jihomexickém městě Oaxaca slaví Noc ředkviček neboli Noche de Rábanos. Během této akce probíhá oficiální soutěž ve vyřezávání nadměrných ředkviček do formy nejrůznějších postav a náboženských scén s ředkvičkami.

Česko se podobnou událostí pochlubit nemůže, zato se ale dá říci, že co Čech, to milovník ředkviček. A pokud jste si na nich letos ještě nepochutnali, je nejvyšší čas. Přejeme vám dobrou chuť!

Zdroj: wikipedia.org, novinky.cz, koreni.cz, ncbi.nlm.nih.gov 

4845

Diskuze k článku