Recept na prezidentský vaječňák? Pro diabetiky by nebyl, ale existuje i lepší varianta

Recept na prezidentský vaječňák? Pro diabetiky by nebyl, ale existuje i lepší varianta
Vaječný likér lze připravit i v odlehčené verzi pro diabetiky Zdroj: Se souhlasem Pavly Janovské, DiS.

Vánoce bez vaječného likéru jsou jako bramboráky bez česneku, dalo by se říct. Historie proslulého vaječňáku sahá hodně hluboko. Věděli jste, že vlastní vaječný likér si osobně vyráběl i slavný prezident? A co byste řekli na odlehčenou verzi vaječného likéru pro diabetiky? Vyzkoušejte recept a napište nám, jak vám vaječný likér v dia variantě chutnal!

Přesný původ vaječného likéru není přesně doložen, většina odborníků se ale shoduje, že přímým předchůdcem vaječného koňaku byl raně středověký britský „posset“, což byl horký mléčný nápoj, kterému už ve 13. století holdovali mniši v klášterech. Připravoval se z vína či piva, smetany, cukru a vajec a zahušťoval se obvykle chlebem. Mniši do něj přidávali také fíky.

Levný rum se hodil

Někdy v roce 1700 se k jeho přípravě začalo používat sherry. Mléko, vejce a sherry patřily k potravinám bohatých, a tak se vaječný koňak (anglicky eggnog) často používal při přípitcích na prosperitu a zdraví. Když vaječný likér překročil oceán, došlo k dalšímu posunu ve složení. Americké kolonie oplývaly slepicemi, kravami a levnějším rumem, který se brzy stal charakteristickou ingrediencí. Mexiko překřtilo vaječný likér na rompope, Portoričané do něj přidávali kokosové mléko, takže si likér přejmenovali na coquito.

Kouzelné lískové oříšky umouněné Popelky: Místo svatebních šatů v nich najdete zdraví

Magická pověst provází lískový ořech odpradávna. Staří Římané používali při svatebních obřadech pochodně vyrobené z větví lísky, protože věřili, ...

Prezidentský vaječňák

Dokonce i George Washington měl svůj vlastní slavný recept na vaječný koňak s vysokým obsahem alkoholu. Recept na Washingtonův vaječný likér se sice zachoval, bohužel tu byl jeden celkem zásadní problém – první americký prezident jaksi opomněl uvést přesný počet vajec. Kuchaři v jeho době odhadovali, že by měl stačit tucet.

Vaječný likér podle George Washingtona – výhradně pro zdravé, silně odolné jedince

Čtvrt litru smetany, čtvrt litru mléka, tucet lžic cukru, půl litru brandy, 1/2 litru žitné whisky, 1/2 litru jamajského rumu, 1/4 litru sherry. Nejprve smíchejte likér, pak oddělte žloutky a bílky, do rozšlehaných žloutků přidejte cukr a dobře promíchejte. Přidejte mléko a smetanu a pomalu šlehejte. Bílky ušlehejte do tuha a pomalu vmíchejte do směsi. Nechte několik dní na chladném místě odležet. Často ochutnávejte.

Se souhlasem Pavly Janovské, DiS.

Vaječný likér s kokosovým mlékem pro diabetiky

No, prezidentský vaječňák zní zajímavě, ale bůhví, co by na to řeklo naše tělo. Dozajista nic hezkého. Každopádně vaječný likér k Vánocům neodmyslitelně patří. Při diabetu je však potřeba připravit si jej v odlehčené variantě bez zbytečného množství sacharidů, které mají nepříznivý vliv na glykemii. Kokosové mléko má navíc příznivý vliv na náš organismus, jedná se totiž o hodnotný zdroj vitaminu C, hořčíku a vápníku. Obsahuje také významné množství železa, které pomáhá předcházet případné anémii. Navíc kokosové mléko pomáhá snižovat vysokou hladinu krevního tlaku a snižuje riziko zánětu kloubů.

Na přípravu odlehčené verze vaječného likéru budete potřebovat:

  • 800 ml kokosového mléka v plechovce
  • 50 g karamelového čekankového sirupu
  • 6 žloutků
  • vanilku
  • rumové aroma

Výživové hodnoty ve 100 g: 235 kcal. Tuky 22 g. Bílkoviny 3 g. Sacharidy 3 g.

Postup přípravy:

Kokosové mléko pomalu zahřívejte ve vodní lázni a postupně do něj po jednom zašlehávejte žloutky. Pak přidejte další suroviny – sirup, vanilku a rumové aroma. Hotový likér přelijte do čisté lahve a uchovávejte v ledničce. Nechte si chutnat. A nezapomeňte, že i zde platí „všeho s mírou“.

Zdroje: se souhlasem Pavly Janovské, DiS., dále time.com

4912

Diskuze k článku