Ray Kroc měl cukrovku a 52 let. Místo důchodu vydělal miliony.

Víte, kdo může za to, že hamburgery od McDonald's jako přívalová vlna zaplavily celý svět? Syn českého emigranta Ray Albert Kroc. Nechtěně tak dopomohl obrovskému množství lidí k obezitě a diabetu, přestože on sám byl diabetikem 2. typu.

Ray Kroc měl cukrovku a 52 let. Místo důchodu vydělal miliony.

Na Raye Kroce lidé vzpomínají jako na nesmírně pracovitého, ctižádostivého, ale také nelítostného a pedantského podnikatele. Byl známý tím, že ze svých zaměstnanců dokázal vymáčknout maximum a jeho výroky typu: „Když máš čas se opřít, máš čas stoly utřít,“ se tradují dodnes. A stejně jako dnes mnozí studenti začínají svou pracovní kariéru prodejem hamburgerů u McDonald’s, i Ray
Kroc se vypracoval z nuly až na vrchol.

Začínal prodejem papírových kelímků

Narodil se 5. října roku 1902 kousek od Chicaga Aloisi Krocovi a Rose Mary Hrachové, kteří do USA emigrovali z vesnice pár kilometrů od Plzně. Začínal jako prodejce papírových kelímků, jazzový pianista v rozhlase nebo obchodník s realitami. Později nabízel jako obchodní cestující profesionální mixéry na mléčné koktejly do restaurací a právě tady ucítil podnikatelskou příležitost. Jedna kalifornská restaurace si totiž objednala hned osm těchto drahých mixérů najednou a byla tak schopná připravit až čtyřicet mléčných koktejlů současně. To Raye zaujalo. Vypravil se proto k bratrům McDonaldovým, majitelům restaurace, na návštěvu.

Na úspěch není nikdy pozdě

V té době mu bylo 52 let, měl cukrovku a „bolavá kolena“, jak říkal své artritidě, ale byl přesvědčený, že to nejlepší má ještě před sebou. Revoluční způsob přípravy jídel, která jsou do 30 vteřin u zákazníka a stojí pár centů, ho nadchl. Nabídl se, že bude po světě zakládat franšízové pobočky McDonald’s, a hned si založil také svoji vlastní poblíž Chicaga. Osobně chodil dohlížet do kuchyně a říká se, že vlastnoručně čistil parkoviště před restaurací od žvýkaček. O osm let později věděl, že trefil do černého. Koupil veškerá práva na značku McDonald’s za 2,7 milionu dolarů a pustil se do rozsáhlé expanze. Po pouhých dvou le-
tech, v roce 1963, prodala síť McDonald’s v USA miliardu hamburgerů.

Dnes má impérium McDonald’s neuvěřitelných 35 000 poboček po celém světě. Za těmito úspěchy stojí Rayův obchodní talent, dokonalá manažerská práce a nemalé investice do marketingu a reklamy.

S baseballem mu to nevyšlo

Ray Kroc dosáhl ve svém podnikání takového úspěchu, že ho deník Time zařadil mezi 100 nejdůležitějších osob století a američtí filmaři o něm natočili životopisný film. Jmenuje se Zakladatel a v českých kinech měl premiéru letos v lednu.
Kromě podnikání byl celoživotní láskou Raye Kroce také baseball. V 72 letech, když se z vedení McDonald’s stáhl, si proto pořídil vlastní baseballový tým. Po pěti nevydařených sezónách se ho však zbavil se slovy: „V hamburgerech je větší budoucnost než v baseballu.“
Ray díky svému úspěšnému podnikání přišel k obrovskému majetku, a protože byl sám nemocný, rozhodl se pomáhat podobně postiženým lidem. Financoval školu pro lékaře a jeho nadace se angažovala v léčbě cukrovky i alkoholismu. S ním měl také bohaté zkušenosti, které ho dovedly v 75 letech do protialkoholní léčebny. Zemřel v 81 letech 14. ledna 1984 po srdeční příhodě.
Pro Američany však navždy bude mužem, který doslova změnil Spojené státy.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný