Kofein, sluneční svit nebo striktní přerušovaný půst. Překvapivé věci, které ovlivňují menstruaci
Ranní hyperglykémie aneb Co se skrývá za fenoménem úsvitu
Zdroj: Freepik
Vysoká hladina cukru po probuzení, motání hlavy, pocity na zvracení nebo rozmazané vidění? To vše mohou být následky fenoménu, který nazýváme jako fenomén úsvitu. Ten vede ke zvýšeným hladinám krevního cukru v důsledku působení některých hormonů. Těmi jsou především růstový hormon, adrenalin, glukagon a kortizol.
Ranní hyperglykémie může mít několik různých faktorů – od špatně nadávkovaného inzulínu přes nadměrný příjem sacharidů až po přirozené hormonální změny, které nejsme schopni ovlivnit.
Zajímavost: Fenomén úsvitu se často objevuje u adolescentů, ale jinak se týká přibližně 50 % diabetiků 1. i 2. typu.
Nejčastější příčiny ranní hyperglykémie
Za hyperglykémii se u diabetiků 1. typu považuje hodnota větší než 10 mmol/l a u diabetiků 2. typu již 8 mmol/l. Při fenoménu úsvitu se však koncentrace glukózy může vyšplhat až na 20 mmol/l: takové hodnoty většinou doprovází i bolest hlavy, nevolnost, zvracení a pocit vyčerpání.
Ranní hyperglykémii řešíme hned po probuzení, zároveň se ale snažíme najít její příčinu. Někdy za ní může stát lidský faktor (nedostatek inzulínu, nesprávná dávka antidiabetik, nadměrný příjem sacharidů), jindy zase hormonální činnosti, které nejsme schopni ovlivnit.
Tip: Lépe porozumíte svým glykemickým vzorcům pomocí monitorů glukózy, které budou shromažďovat vaše potřebná data i během celé noci.
Dawn fenomén (fenomén svítání)
Během noci dochází k uvolňování kontra-regulačních hormonů (růstový hormon, kortizol, glukagon a epinefrin), které nejenom, že zvyšují produkci glukózy, ale navíc podporují rezistenci vůči inzulínu.
Tyto hormony dávají signál játrům, aby zvýšila produkci glukózy. To znamená, že můžete jít spát s glykémií v cílovém rozmezí (většinou mezi 5 až 8 mmol/l), ale během druhé až čtvrté hodiny ranní váš krevní cukr rapidně vzroste – odtud pochází i název.
Fakt: Často se tento fenomén objevuje na počátku procesu onemocnění.
Málo léků nebo mnoho jídla
V případě, že máte vysokou hladinu glukózy už večer (např. najíte se a jdete hned spát, aniž byste věděli, jak snědené sacharidy, případně tukoproteinové jednotky, budou působit na glykémii), jedná se o zcela lidský faktor. Zvýšená hladina glykémie tak převládá po celou noc až do rána.
Mimo nesprávného dávkování antidiabetik či sacharidů se však může jednat i o slábnoucí bazální inzulín, který v závislosti na typu, způsobu a čase podání nemusí být v ranních hodinách tak účinný (zvlášť tehdy, podáváte-li ho ráno).
Fakt: U pacientů s diabetem 2. typu bylo prokázáno, že právě jim inzulínová terapie může s fenoménem svítání velice pomoci.
První zmínky o diabetu: Cesta od starověkých civilizací k modernímu chápání
První zmínka o diabetu pochází z Egypta, jednoho z nejstarších center naší civilizace, kam dnes už lidé jezdí více na levnou dovolenou než ...
Noční hypoglykémie neboli Somogyiho efekt
K tomuto fenoménu dochází většinou kolem druhé hodiny ranní, kdy velmi vysokému cukru předchází ten nízký. V případě, že nezasáhneme a hypoglykémii nevyrovnáme, tělo v některých případech dokáže předcházet tomu, aby krevní cukr spadl pod kritickou hodnotu – aktivuje játra, která uvolní cukr v nich uložený.
Hypoglykémie v noci je velmi záludná a nebezpečná! Pokud vás probudí, dá se řešit podáním hroznového cukru nebo nápoje. Pokud se však neprobudíte a nízký cukr nekompenzujete, upadnete buď do kómatu, nebo zafungují kontra-regulační hormony a ranní hyperglykémie je na světě.
Fakt: Epizodní hypoglykémie v noci je vyvolaná nadbytkem inzulínu nebo nedostatečným příjmem kalorií.
Léčba
Bohužel neexistuje žádný jednotný recept, protože co funguje u jednoho člověka, nemusí fungovat právě u vás. Váš diabetolog s vámi nejspíše probere vhodnou strategii k řešení fenoménu úsvitu, ale i to může chvíli trvat. Je však velmi důležité ranní hyperglykémii řešit, abyste předešli následkům, které z toho vyplývají.
Diabetolog vám nejspíše upraví dávky bazálního inzulínu a probere s vámi i vhodnou skladbu večeře, protože právě ta většinou stojí za ranní hyperglykémií. Pomoci vám ale může i večerní procházka, případný přechod na inzulínovou pumpu u diabetiků 1. typu, či přechod na inzulínovou terapii u diabetiků 2. typu.
Fakt: Velmi důležitá je konzumace snídaně, i když se může zdát, že to s fenoménem úsvitu nesouvisí. Ranní jídlo však slouží ke snížení již zmíněných hormonů.
Cuketa je zázrak přírody. Padne do sladkého perníku i naslano do placek
V letní sezóně se nezdravíme pozdravem, ale rovnou se ptáme: „Nechceš cuketu?“ Pokud si tedy nevíte rady, jak cuketu správně využít, vyzkoušejte ...
Komplikace
Občasné ranní zvýšené hladiny nebudou mít na váš dlouhodobý cukr vliv, pokud však ranní vysoké hodnoty převládají, mohou zvýšit hodnotu glykovaného hemoglobinu A1c (dlouhodobý cukr) až k nebezpečným výšinám. Jedna studie dokonce prokazuje, že zvýšení dlouhodobého cukru pouze o 1 % je spojeno s 20% rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Zdroje: cukrovka.cz, freestylelibre.cz, cukrovka.cz, diabetes.org
25333