Rádi byste svému dítěti s diabetem dopřáli podobné prázdninové zážitky, jako mají jeho spolužáci? Vyzkoušejte dia tábory

Rádi byste svému dítěti s diabetem dopřáli podobné prázdninové zážitky, jako mají jeho spolužáci? Vyzkoušejte dia tábory
Všechny děti chtějí prožít letní prázdniny plné her a zábavy. Dia tábory to umožňují i těm s cukrovkou. Zdroj: Pixabay

Letní prázdniny jsou v plném proudu a děti si užívají zasloužené dva měsíce volna. Jaké možnosti ale mají rodiče, kteří si nemohou dovolit takto dlouhou pauzu v zaměstnání a potřebují zajistit péči o své potomky? Pokud i při dobré vůli všech zúčastněných a se zapojením širší rodiny stále zbývá nějaký čas k vyplnění, jako snadné řešení se nabízí dětské příměstské tábory či letní kempy. Na své si přijdou i děti s onemocněním vyžadujícím odbornou péči. Právě pro malé pacienty s cukrovkou vznikly tzv. dia tábory.

Ještě poměrně nedávno měly diabetické děti pobyt v kolektivu komplikovanější než jejich zdraví vrstevníci. Účast na různých výletech, školách v přírodě či táborech jim kvůli jejich nemoci a nutné extra péči mnohdy nebyla umožněna. Průlom přišel v osmdesátých letech, kdy byly uspořádány první pobyty pro děti léčící se s diabetem. Nyní se dia tábory těší velké oblibě u dětí i rodičů.

Vymyslet školákům dvouměsíční program bývá obtížné

Pro mnoho rodičů bývá osmitýdenní období letních prázdnin strašákem. Ne snad, že by neradi trávili čas se svými ratolestmi, ale často je rodinná situace taková, že poskládat dítěti dvouměsíční program klade na rodiče spoustu organizování a je k tomu třeba téměř manažerských dovedností. V případě, že se jedná o dítě diabetika, je věc o to složitější. Mnohdy komplikovaná léčba vyžaduje přítomnost zkušených pečujících osob i odborníků, rodiče tedy musí dobře zvážit, komu a kam dát dítě na hlídání.

Můj příběh: Po prožitém dramatu se mi glykémii již daří držet v normě, a to i díky mojí sestře, říká František

Náznaky, že kráčím cukrovce naproti, tu byly již pěkných pár let před diagnózou. Jenže když je tak lehké je ignorovat! Pokud šlo o stravu, nikdy ...

Připravte svým dětem nezapomenutelné dobrodružství

Za podpory Ministerstva zdravotnictví pořádají různé spolky a kluby rodičů dětí s diabetem dia tábory po celé České republice. I děti s cukrovkou mohou zažít výlet do světa čar a kouzel, stát se piráty, strážci lesa nebo objevovat antické Řecko… Nabídka témat je široká, s výběrem termínů ale nesmíte otálet. Malých diabetiků každoročně přibývá a kapacita bývá často plná už v květnu.

Speciální dia tábory nabízejí vše, co dítě s cukrovkou potřebuje

Starosti, aby bylo o dítě dobře postaráno vzhledem k jeho indispozici, odpadají při výběru speciálních pobytů se zaměřením přímo na nemoc dítěte. Na dia táborech bývá po celou dobu konání přítomen lékař diabetolog a další odborní pracovníci. K dispozici je řada přístrojů a pomůcek na monitorování glykémie. Děti se dozvídají hodně informací o nemoci a učí se s ní aktivně pracovat. Pod dohledem lékařů zjišťují, jak jejich tělo reaguje na různé fyzické aktivity a následně tomu přizpůsobí dávkování inzulínu za účelem zefektivnění léčby. Děti získávají poznatky o výživě, učí se samostatnosti a vlastní zodpovědnosti.

Ovocná smoothie pro diabetiky: Využijete jahody, maliny i avokádo

Letní měsíce nabízejí širokou škálu různých druhů ovoce i zeleniny – ať už je pěstujete na vlastní zahrádce, nebo kupujete třeba na farmářském ...

O bezpečí a kvalitní zábavu jde především

Bylo by mylné domnívat se, že hlavní náplní dia táborů je samotná nemoc. Jde především o zábavu a radostné zážitky. Děti podnikají výlety a pestré sportovní aktivity. Je zde prostor na společné hry, kreativní tvoření i odpočinek. Díky novým šťastným prožitkům se dětem vede lépe i po psychické stránce. Často se jim zvýší sebevědomí, jsou na sebe hrdé a mají radost z toho, co všechno dokázaly. Velmi důležitý je i fakt, že o své nemoci mohou otevřeně mluvit se svými vrstevníky, že si navzájem rozumí a chápou se. Mnohdy zde vzniknou dlouholetá přátelství přesahující rámec tábora. Dalším důležitým bodem je, že děti mají vlastní zážitky, o kterých mohou vyprávět rodičům i svým spolužákům, a nepřipadat si tak kvůli své nemoci vyloučeny z kolektivu.

Rodiče si konečně na pár dní odpočinou od náročné péče

I když obzvláště pro úzkostnější rodiče bývá nelehké odevzdat své dítě cizí osobě, ukazuje se to v případě dia táborů jako správné rozhodnutí. Tábory často bývají pro rodiče jednou z mála možností, kdy si mohou trochu odpočinout a myslet na sebe. Pokud chtějí být rodiče nebo další pečující osoby dlouhodobě dítěti k dispozici, je potřeba mít sebe alespoň někdy na prvním místě.

Tip pro vás: Aktuální informace nejen o dia táborech, ale i o jiných akcích vhodných pro dia děti sledujte na stránkách diadeti.

Zdroje: diadeti, ncbi, detskydiabetes

934

Diskuze k článku