Pýr plazivý: Neúprosný plevel i skvělá léčivka, která pomůže k vyrovnané glykémii

Pýr plazivý: Neúprosný plevel i skvělá léčivka, která pomůže k vyrovnané glykémii
Pro léčivé účely se využívá především oddenek, který na jaře můžete konzumovat syrový, ale na podzim je lepší ho usušit Zdroj: Freepik

Pýr je agresivní, všudypřítomný, otravný a vytrvalý kolonizátor, který připravuje všechno živé okolo o vodu, živiny i důležité minerály. Není proto divu, že se zahrádkáři tohoto „zeleného démona“ neúprosně snaží vystrnadit, aby jim úroda kvůli němu nezahynula. Pýr má však i světlé stránky, především proto, že je to velice známá léčivka, kterou využívali už naši předci. Nejenom, že je lékem na celou řadu obtíží, on si totiž dokáže poradit i s kolísavou glykémií.

Roste na záhonech, na loukách, v trávnících, na polích, u cest i v příkopech. Je nezastavitelný a chová se stejně jako bájná Hydra, které když useknete hlavu, narostou jí dvě další. Zkrátka a dobře, když kopnete rýčem a vytáhnete kořen, věřte, že se vám nikdy nepodaří vytáhnout celý.

Zajímavost: Za 1. světové války se z pýru připravoval pro vojáky sirup, aby posílili svou obranyschopnost, ale zároveň z něho za dob nedostatku bylo možné upražit kávu.

Pýr pod drobnohledem

Travnatý plevel původem z jižní Ameriky si dokáže podmanit každou zahradu – může se totiž rozmnožovat jak semeny, tak oddenky. Jeho kořenový systém se skládá z oddenků a kolínek, kterými je společně pod půdou spojen – proto na něj motyčka dvakrát neplatí, vyškubete-li jeden díl, na dalším oddenku už raší pýr nový.

Plodem je světle hnědá obilka a chlupaté drsné lístky. Z pýru se už ve středověku vařil odvar k očistě jater, ale také byl součástí magického rituálu kropení místnosti, kdy se tímto odvarem vyháněli zlí duchové, nemoci a neštěstí.

Co obsahuje?

Pro léčivé účely se využívá především oddenek, který na jaře můžete konzumovat syrový, ale na podzim je lepší ho usušit, protože je již příliš tvrdý a nepoddajný. Oddenky obsahují slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, inulin a vitamíny ze skupiny A a B.

Díky těmto látkám působí pýr diureticky, detoxikačně, ale i antibakteriálně – přináší totiž úlevu při kašli a rýmě a dokáže zamávat s kožními chorobami, jako je ekzém, lupénka či akné. Také kladně dokáže hospodařit při metabolických poruchách.

Zajímavost: V dobách nouze se používal i k výrobě lihu a piva.

K čemu slouží?

Jak už bylo řečeno, v lidovém léčitelství se používá již od starověku. Pomáhá při onemocnění močového ústrojí, podporuje léčbu dny a revmatismu, ale je také skvělým posilovačem plic a jater. Je schopný odvést z těla všechny nepotřebné toxiny, dokonce i jedy a těžké kovy. Někteří používají pýr dokonce k podpoře rekonvalescence po chemoterapii.

Na začátku jsem nakousla, že pýr je více než vhodný pro diabetiky 2. typu, a to ať už v podobě odvaru, tinktury, nebo čerstvých lístků do salátu. Díky svému složení a inulinu zlepšuje hospodaření organismu s inzulínem, což potvrdili i vědci v nedávné studii publikované v roce 2022.

Dále:

  • zmenšuje otoky a podporuje léčbu dny,
  • zlepšuje metabolismus a napomáhá hubnutí,
  • snižuje cholesterol,
  • celkově posiluje organismus,
  • působí příznivě na kardiovaskulární systém.

Vyčerpání organismu extrémním vedrem: První pomoc hledejte ve vodě

Nedostatek tekutin, nechuť k jídlu, povinnosti kolem domácnosti a děti, které nyní nechodí do školy? To je jen malý výčet toho, co může právě v ...

Kde a jak ho využijeme

Oddenek pýru | zdroj: Pixabay

Mladé lístky můžeme přidat do salátu, ale jak už bylo řečeno, nejvíce prospěšných látek je v oddencích. Ty je možné jako mladé omýt a žvýkat (chutnají jako malá kukuřice), mimořádně účinná je i šťáva, kterou si z oddenků můžete vylisovat, nebo na podzim pýr usušit na sluníčku – je však potřeba pečlivě ho uchovat.

Odvar si na podzim připravte ze dvou lžiček sušeného oddenku, který zalijete čtvrt litrem vody a vaříte zhruba pět až deset minut. Nakonec nápoj sceďte a popíjejte během dne. Pýr naleznete však i ve specializovaných prodejnách na zdravou výživu v různých čajových bylinných směsích.

Zajímavost: Pýr poměrně dobře stabilizuje půdu, v minulosti se tak používal například ke zpevňování hrází.

Jak oddenky sbírat a sušit?

  1. Při podzimním rytí vyndáváme přibližně deseticentimetrové oddenky.
  2. Očistíme je, opláchneme a nakrájíme.
  3. Sušíme rychle na slunci nebo doma na topení.
  4. Při sušení oddenky obracejte a kontrolujte – jsou náchylné k plísni.
  5. Sušené oddenky jsou jemně nasládlé.
  6. Uchovávejte v suchu a v uzavíratelných nádobách, protože snadno přijímají vlhkost.

Pro bylinné kapky nemusíte do lékárny. Tinkturu z bylin si připravíte snadno i doma

Pokud bychom si měli objasnit, co je tinktura, jedná se vlastně o silný alkoholový macerát z léčivých rostlin – zjednodušeně řečeno můžeme také ...

Tinktura z pýru pro posílení organismu

Suroviny:

 • 150 g nasekaného čerstvého (nebo 100 g sušeného) pýru
 • 700 ml 44% alkoholu

Postup:

 1. Oddenky pýru vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem.
 2. Uzavřené necháme macerovat minimálně 21 dnů – chráníme sklenici před světlem.
 3. Každý den se sklenicí důkladně zatřepte.
 4. Sceďte přes plátýnko nebo kávový filtr a skladujte v lednici v zabarvené lahvičce.
 5. Používejte až třikrát denně 20–30 kapek.

Zdroje: living.iprima.cz, bylinnyherbar.cz, bylinkovo.cz

20980

Diskuze k článku