Půst může vaše tělo ozdravit. Diabetik se však musí mít na pozoru

Půst může vaše tělo ozdravit. Diabetik se však musí mít na pozoru
Zdroj: Shutterstock

Diabetici mohou pomocí půstu vrátit svoji glykémii do optimálního stavu, musí však zvážit rizika, která s sebou půst přináší. Z obecného hlediska jsou půsty tradiční součástí mnoha kultur a náboženství. Vzpomeňme si například na křesťanský velikonoční půst nebo muslimský Ramadán. Co se týká benefitů půstu, lze říct, že jsou obsáhlé a chvíle hladovění za ně rozhodně stojí.

Zejména pro diabetiky II. typu může být vhodný tzv. přerušovaný půst. Založen je na osmi až deseti hodinách konzumace jídla a 14 až 16 hodinách hladovění. Jeho příznivé účinky ostatně zmapovala i studie vědců z University of South Australia.

Půst je velice kontroverzním tématem a názory na jeho nutnost či dokonce prospěšnost se liší. Podle současných výzkumů má půst schopnost zcela vyléčit diabetes II. typu nebo přispět k prevenci jeho rozvoje. Než se však rozhodnete pro půst, zjistěte si všechny relevantní informace a o jeho vhodnosti se poraďte s lékařem.

Co se děje s lidským tělem při půstu?

Jakmile zahájíte půst, letargické buňky okamžitě zpozorní a usoudí, že jsou v nebezpečí. Začnou aktivovat geny odpovědné za ochranu před stresem, které byly doposud vypnuté. Fyziologické účinky půstu se rozvíjejí postupně a rychlost jejich nástupu je značně individuální.

  • Po 8 hodinách

Tělo vstupuje do fáze hladovění zhruba po 8 – 10 hodinách od posledního jídla. V této době játra zpracovávají zásobní formu glukózy (glykogen) a organismus přechází do režimu nalačno.

  • Po 12 hodinách

Metabolismus vstupuje do stavu ketózy. Začínáte spalovat tukové rezervy uvnitř orgánů (tzv. viscerální tuk), což se projevuje typickým zápachem z úst ze vznikajících ketonů. Tímto předcházíte tzv. ztukovatění jater (steatóza). Jako první odměna za prožité útrapy se dostavuje pověstný stav čisté mysli a pozitivní nálady.

  • Po 18 hodinách

Pokračující spalování tuků vede k hubnutí. Po ukončení půstu je důležité vyvarovat se návratu zpět ke špatným stravovacím návykům.

  • Po 24 hodinách

Buňky zintenzivní recyklaci starých a nepotřebných složek (tzv. autofágie), jejichž hromadění vede k rozvoji mnoha neurodegenerativních nemocí, např. Alzheimerovy choroby. Výzkumy na postících se myších ukazují, že schopnost autofágie výrazně narůstá po 24 hodinách hladovění a poté se nadále zvyšuje především v jaterních a mozkových tkáních.

  • Po 48 hodinách

Začíná přituhovat. Tělo má strach o svůj stavební materiál, proto se zvyšuje produkce růstových hormonů, které jsou odpovědné za udržení a nárůst svalové hmoty.

  • Po 54 hodinách

Hladina inzulinu klesla na nejnižší možnou míru a tělo ho začíná citlivě vnímat, což je velmi příznivá změna zejména pro lidi s prediabetem či metabolickým syndromem.

Lahodná bezmasá jídla na snídani, oběd či večeři. Zachutnají nejen diabetikům

Vegetariánská strava přispěje ke zlepšení celkového zdravotního stavu zejména u lidí s diabetem II. typu. Občasná veganská nebo také ...

I s diabetickou medikací se lze postit, ale opatrněji

Projevy popisované výše lze vztáhnout pouze na standardní zdravou populaci, tj. osoby, které neberou léky na zvyšování hladiny inzulinu. U pacientů na medikaci mohou být tyto projevy zcela odlišné a zvlášť delší období hladovění musí být individuálně nastaveno a pod dohledem diabetologa. Medikace totiž významně zasahuje do přirozeného metabolismu sacharidů a nedostatek glukózy v krvi, k němuž při půstech dochází, může vést k nebezpečnému stavu hypoglykémie.

Postní doporučení pro diabetiky I. a II. typu

Diabetici II. typu mohou vyzkoušet zmiňovaný přerušovaný půst a požívat léky pouze v době konzumace jídla (rozpětí asi 8 hodin denně). V období hladovění by měli dovolit svému tělu zpracovat veškerou volnou glukózu a přejít do fáze ketózy, nicméně pokud by pociťovali slabost či nevolnost, měli by půst okamžitě ukončit. U osob dlouhodobě na medikaci může i kratší hladovění vyvolávat tyto nepříjemné projevy a musí tedy délku půstu adekvátně zkrátit.

Pro diabetiky I. typu by jakýkoliv půst znamenal výrazné snížení inzulínových dávek, protože spotřeba inzulínu je vzhledem k absenci nové glukózy v krvi podstatně nižší. Podle izraelské studie provedené Hadassah University Medical Centre je však půst delší než 25 hodin bezpečný a přínosný i pro diabetiky I. typu. Vědci ale doporučují snížení inzulínu, individuálně předepsané diabetologem, pečlivé sledování glykémie a ukončení půstu v případě stavů hypo- či hyperglykémie.

čaj

Při půstu lze přijímat pouze vodu a neslazený čaj, odtud plyne označení „vodní půst“. | zdroj: Shutterstock

Benefity půstu a zlatá postní zásada

U půstů platí, a pro diabetiky především, jedno důležité pravidlo: začínejte pomalu a opatrně! Vnímejte reakce svého těla. Nejprve vyzkoušejte kratší půst. Cítíte-li se při něm dobře, můžete jej postupně prodlužovat. Každopádně i při pár hodinách bez jídla si vaše tělo odpočine a oproštěné od trávení rozvine svoje síly v jiných směrech. Postící se lidé popisují nečekaný příval energie plynoucí z toho, že tělo zpracovává zásobní zdroje. Cítíte se odlehčení a pružní, jako byste najednou vážili o několik kilo méně. Úsilí běžně věnované trávení a zpracování živin nyní může být směřováno do oblasti mentálního a spirituálního rozvoje.

Autor: Ing. Daniela Pečínková, foto: Pixabay

Zdroj: diabetes.org.uk, lifeapps.iohopkinsmedicine.org, journals.physiology.org, pubmed.ncbi

4955

Diskuze k článku