Pučálka s lahůdkovým droždím

Pučálka s lahůdkovým droždím

Velikonoce jsou spjaty s lidovými tradicemi – V Čechách a na Moravě muži šlehají ženy pomlázkami pletenými z vrbového proutí proto, aby ženy byly stále mladé a krásné, za což si muži vykoledují malovaná vajíčka a jsou také pohoštěni některým z tradičních svátečních pokrmů. Ráda bych vám ukázala, že si i tato tradiční velikonoční jídla můžete připravit ve zdravější odlehčené verzi. Upečte si například beránka či mazanec ze špaldové celozrnné mouky nebo vyzkoušejte recepty na tradiční jídla, jako je šoulet či staročeská pučálka.

Energetická hodnota na 1 porci: 510 kcal, 65 g sacharidů, 28 g bílkovin, 11 g tuku

Suroviny na 1 porci:

100 g zeleného naklíčeného hrachu v syrovém stavu, 10 g řepkového oleje, 50 g cibule (můžete kombinovat s červenou), 10 g lahůdkového droždí, sůl, pepř

Postup:

  1. Na pučálku potřebujeme celý zelený hrách, který je nutné nejdříve přebrat a vyřadit půlky či úlomky, které nevzklíčí a mohly by tak kvasit. Na klíčení stačí obyčejná zavařovací sklenice nebo miska. Hrách necháme přes noc namočený ve vodě. Poté vodu slejeme a necháme okapat. Proplachujeme 2 – 3x denně. Klíčky vyraší většinou během třetího dne. Klíček by měl být dlouhý alespoň centimetr.
  2. Před samotnou přípravou pučálky hrách naposledy propláchneme a odstraníme nadbytečné slupky. 
  3. Na pánvi rozehřejeme řepkový olej a cibuli společně s lahůdkovým droždím, směs 5 minut smažíme a poté přidáme naklíčený hrách. Hrách díky tepelné úpravě trochu změkne a zesládne. 
  4. Směs s hrachem lehce osolíme a opepříme. 
  5. Jako přílohu můžeme použít kysané zelí či pickels.  

TIP: Pučálku můžete ochutit také pestem z medvědího česneku, který dodá pokrmu výbornou chuť.

Pavla Janovská, DiS.

732

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku