Nehty jako okno k vašemu zdraví. Prozradí vášnivého kuřáka i dlouholetého vegetariána
Psychologie: Nové technologie, nové emoce – jak se s nimi vyrovnat?
Zdroj: Shutterstock
Vývoj technologií, které mají usnadňovat léčbu diabetu, zlepšovat kompenzaci a zvyšovat kvalitu života pacientů, jde velmi dynamicky kupředu. Léčba je čím dál tím více individualizovaná, hledí se na potřeby pacienta a volí se takový způsob léčby, ze kterého by měl nejvíce profitovat. Dynamický vývoj a změny v používání technologií ale znamenají také přizpůsobovat se novým okolnostem léčby, zvykat si na nové postupy, učit se pracovat s novými aplikacemi… A ne vždy to jde úplně hladce.
To, že věda přináší stále nové možnosti, je bezpochyby pozitivní a zdravotníci i pacienti se těší na další a další možnosti, které ještě přinese. Ani jedna strana by ale neměla zapomínat na to, že každá změna, ve které figuruje lidský faktor, v praxi potřebuje čas, trpělivost a prostor.
NEJNOVĚJŠÍ TECHNOLOGIE NEROVNÁ SE LEPŠÍ KOMPENZACE
Zjišťování spokojenosti se způsobem aplikace inzulinu, případně celkovým způsobem léčby, je prozatím oblast téměř neprobádaná. V nedávné době vznikl český překlad Škály spokojenosti se způsobem podání inzulinu, který v krátkosti zhodnotí celkovou spokojenost, následně jak pacient vnímá účinnost daného způsobu aplikace a jak je pro něj zatěžující, případně nevyhovující. Možná si říkáte, proč se něčím takovým vůbec zabývat, nicméně právě takové škály či dotazníky nás mnohdy donutí přemýšlet nad problémem z jiného úhlu pohledu. Pomohou nám uvědomit si některé skutečnosti nebo objasní zdroj negativních emocí tím, že nás dobře položenou otázkou navedou k příčině problému. O negativních emocích spojených s novými možnostmi léčby diabetu se totiž příliš nemluví.
ZMĚNA TECHNOLOGIE – MOHOU PŘIJÍT I POCHYBY
Představte si situaci, kdy se rozhodnete na doporučení lékaře přejít z aplikace inzulinu pery na inzulinovou pumpu. Zeptáte se jiných diabetiků na zkušenosti, pečlivě zvážíte pro a proti a teď už se jen těšíte na nové obzory, které pumpa otevře. Namísto toho přijdou rozpaky, pochyby, zda jste se rozhodli správně, ale i pocity nepatřičnosti svěřit své pocity odborníkovi, abyste nepůsobili jako nespolupracující či dokonce nevděčný pacient. Pojďme si říct hned na úvod, že všechny tyto pocity jsou normální a zcela relevantní. Většina lidí má ráda jistotu, předvídatelnost a řád. Už samotný diabetes tyto předpoklady, kdy se člověk cítí v bezpečí určitých hranic, mnohdy narušuje a změna ve způsobu léčby tomu mnoho nepřispěje.
Historie prvních glukometrů: Od zdlouhavých výpočtů po okamžitý selfmonitoring!
Základy moderní léčby diabetu byly položeny až v 19. století, kdy se prováděly první pokusy o zjištění výše glykémie z moči. Dnes sice víme, že ...
JAK SE NA ZMĚNU PŘIPRAVIT?
Předcházet těmto pocitům nebo je aspoň usměrňovat můžete důsledným zhodnocením kladů a záporů, které předcházelo vašemu rozhodnutí a v případě potřeby si ho připomínat. Zároveň lze předpokládat, že technologii nebudete vždy ovládat okamžitě, proto je dobré mít možnost kontaktovat někoho zkušeného, kdo je schopen poradit. Nebojte se ani vyjádřit své rozpaky před lékařem či jiným odborníkem, se kterým spolupracujete. Třeba vám poskytne informace, které vás uklidní, případně se podělí o tipy, jak s pochybnostmi nebo technologií lépe pracovat.
ZVYKÁM SI, ALE TECHNOLOGIE SELHÁVÁ
Kontinuální monitorace, inzulinová pumpa, případně uzavřené smyčky mají přinášet zlepšení kompenzace. Vedle očekávání lékaře a pacienta ale mnohdy přináší také frustraci, když technologie nefunguje. Jednou se nepovede nastřelit senzor, jindy třeba dítě zavadí o kanylu, potom zase senzor měří značně jiné hodnoty, než ukazuje glukometr a vy už se točíte ve spirále frustrace, bezmoci a beznaděje, kdy je svět spíše černý než bílý a není z toho cesty ven.
ČTYŘI TIPY, JAK SE S FRUSTRACÍ VYROVNAT
-
Neskrývejte emoce
V daný okamžik nebudete mít myšlenky na to, současný stav racionálně řešit, proto dejte prostor svým emocím, ideálně v bezpečných mezích. Jak? Komunikace. Pokud je někdo poblíž, okomentujte svou emoci, předejdete tím tomu, že si svou frustraci „vybijete“ na někom nevinném („Jsem naštvaný, protože/ zuřím, protože…“). Nastavení hranice. Naučte se poslouchat, co vaše tělo potřebuje. V určitý moment už vám naštvání způsobí pouze nežádoucí stres, který může dále ovlivnit hladinu glykemie, proto se naučte včas přistoupit k činnosti, která vás uklidní.
-
Začněte situaci konstruktivně řešit
Když jste zvládli prvotní vlnu emocí, zkuste přemýšlet, co s daným stavem můžete udělat. Zvolil jsem špatný postup při kalibraci/aplikaci atp., nebo se opravdu jedná o vadný kus? Můžu se obrátit na někoho, kdo má s danou technologií zkušenost a poradí mi? Lze danou věc reklamovat, případně řešit její funkčnost s někým pověřeným a mám prostor to nyní řešit?
-
Informujte odborníka
O svých zkušenostech mluvte s lékařem či dalšími odborníky, kteří se na léčbě podílí. Pokud vám daný způsob nevyhovuje, měli by to vědět. Zaprvé vás mohou vybavit praktickými radami nebo společně naleznete kompromisní řešení, které vám uleví.
-
Uvědomte si, co potřebujete
Potřeby každého člověka, tedy i pacienta s diabetem, jsou individuální. Pokud se cítíte z nastavené léčby nebo nově využívaných technologií nesví, zhodnoťte si, co vám přináší a v čem naopak způsobuje potíže. Není nejdůležitější využívat nejnovější technologie, pokud vám osobně nevyhovují.
Rozhovor s diabetičkou a sportovkyní Lucií: “Se sportem a glykemiemi to mám už vychytané.”
Chcete si přečíst naše další rozhovory s diabetiky? Pak zapátrejte třeba zde: Rozhovor s diabetičkou Terezou: "Dokážete všechno, když tomu budete ...
Jak profitovat z technologií?
Dělejte kvalifikovaná rozhodnutí!
Pokud vám lékař něco nabízí nebo doporučuje, chce vám pomoci a věří, že vám nabízené řešení pomůže k lepší kompenzaci a celkovému zdraví. Ať už jste nebo nejste o jeho doporučení přesvědčeni, informujte se. Zjišťujte, co pro vás bude dané řešení znamenat v praxi, jaké vás čekají změny, případně co se od vás očekává. Zvažte nabízené možnosti a pokud není nutné rozhodnout se rychle, promyslete si to. Snižujete tím riziko, že budete později litovat nebo své rozhodnutí přehodnocovat.
Najděte si „zlatou střední cestu“ v důvěře v technologie a zapisujte.
Pokud využíváte senzory nebo uzavřenou smyčku, stále mějte na paměti, že je to „jen“ technologie, která má, stejně jako lidé, své nedostatky. Snažte se proto vychytat jak ty technické, tak ty vlastní. Ano, je únavné poněkolikáté kalibrovat senzor a přemýšlet, proč se stala ta či ona komplikace. Stejně tak je únavné čelit neustálým výkyvům hodnot. Pokud čelíte problematickým situacím často, zkuste aspoň několik týdnů důsledně zapisovat. Jídelníček, denní režim, naměřené hodnoty a nežádoucí události. V prvním případě budete schopni přesně říct, jakým způsobem technologie nespolupracovala, v tom druhém máte možnost sledovat reakce vašeho těla a nežádoucím situacím příště předcházet.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Mgr. Judity Konečné
2817