První oficiální aplikace pro uzavřenou smyčku

První oficiální aplikace pro uzavřenou smyčku

Britští vědci z University of Cambridge vytvořili po více než 10 letech výzkumu celosvětově první oficiální aplikaci na „umělou slinivku“ určenou pro osoby s diabetem 1. typu. Jedná se o aplikaci CamAPS FX, která spolupracuje pouze s inzulínovou pumpou DANA RS a se senzorem pro kontinuální monitoraci glykemie DEXCOM G6.

Britští vědci z University of Cambridge vytvořili po více než 10 letech výzkumu celosvětově první oficiální aplikaci s funkcí „hybridní umělé slinivky“ určenou pro osoby s diabetem 1. typu. Aplikace se jmenuje CamAPS FX a momentálně spolupracuje pouze s inzulinovou pumpou DANA RS a se senzorem pro kontinuální monitoraci glykemie Dexcom G6. Aplikace funguje jako hybridní uzavřená smyčka – je schopná za pomoci algoritmu reagovat na změny glykemie a podle potřeby upravovat dávkovaní inzulinu. Vedoucí studie, prof. Roman Hovorka, doufá, že tento krok
bude „důležitým odrazovým můstkem, který umožní poskytnout lidem s diabetem široce dostupnou, klinicky ověřenou a uživatelsky přívětivou léčbu diabetu za pomoci technologie umělé slinivky“.
Aplikaci zatím mohou používat pouze Britové a to za cenu 70 liber (asi 2 170 Kč) měsíčně. Měli by přitom být pacienty některé z vybraných britských klinik, které s kontrolou správného fungování aplikace pomáhají. CamAPS FX mohou díky licenci používat všichni diabetici včetně těhotných žen s cukrovkou a dětí od jednoho roku.

 

335

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku