První diabetici podstoupili terapii s využitím kmenových buněk

První pacienti s diabetem 1. typu v Evropě vyzkoušeli ve spolupráci se společností ViaCyte novou léčbu s využitím kmenových buněk. Cílem terapie je obnovit přirozenou tělesnou kontrolu glykemie.

První diabetici podstoupili terapii s využitím kmenových buněk

Přímá substituční léčba buněk v Langerhansových ostrůvcích (PEC popř. známá také jako VC-02) má zapůsobit tak, že nefunkční beta-buňky budou nahrazeny buňkami novými. Během terapie lékaři pacientům implantovali váček s novými, živými kmenovými buňkami. Ochranný obal váčku buňky chrání, dokud se v těle dostatečně neadaptují. Nové kmenové buňky se v těle postupně přizpůsobí tak, že budou schopny s ohledem na stav glykemie produkovat inzulin.

Počátky této přelomové léčby sahají do bruselského Centra pro beta-buněčnou terapii u diabetiků, kde vědci zjistili, že kmenové buňky implantované do těla v ochranném obalu jsou schopné se vyvinout do podoby beta buněk Langerhansových ostrůvků. Právě ty za normálních okolností u zdravých lidí produkují inzulin. Ve druhé fázi této experimentální léčby se zkoumá, jak účinně jsou nové buňky schopné produkovat inzulin. Následně budou terapii testovat klinická pracoviště v USA, a pokud by se terapie kmenovými buňkami ukázala jako účinná, znamenalo by to velký přelom v léčbě diabetu 1. typu.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x