Protinádorový lék dokáže zastavit ničení beta-buněk

Protinádorový lék běžně užívaný k léčbě rakoviny prsu má podle německých vědců slibný potenciál i v léčbě diabetu. Nabízí prý šanci, jak u diabetiků zastavit imunitní systém před ničením vlastních beta buněk slinivky břišní.

Protinádorový lék dokáže zastavit ničení beta-buněk

Proces, kdy jsou beta buňky vyrábějící inzulin napadány vlastním imunitním systémem, je pro počátek diabetu 1. typu charakteristický. Nový lék s účinnou látkou  neratinib by mohl být schopen buňky před útokem ochránit.

Ve chvíli, kdy je člověku diagnostikován diabetes 1. typu, v těle obvykle zbývá již pouze 10 až 20% funkčních beta buněk. Vědci proto doufají, že včasná intervence by mohla pomoci zachovat diabetikům vyšší počet beta buněk. Výzkum provedený na myších potvrdil, že lék dokáže zastavit destrukci beta buněk a pomáhá opět navýšit produkci vlastního inzulinu.

Jeden z vedoucích výzkumu z univerzity v Brémách uvedl: „Přestože se tento výzkum nachází na samotném počátku, umožnil již odhalit možné využití neratinibu při ochraně lidských beta buněk a následném zachování produkce inzulinu u pacientů s diabetem 1. typu. V budoucnu by tato terapie mohla pacientům s diabetem 1. typu pomoci zachovat alespoň určitou produkci inzulinu a v kombinaci s dalšími léky by mohla být cestou účinné léčby diabetu.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x