Protinádorový lék dokáže zastavit ničení beta-buněk

Protinádorový lék dokáže zastavit ničení beta-buněk

Protinádorový lék běžně užívaný k léčbě rakoviny prsu má podle německých vědců slibný potenciál i v léčbě diabetu. Nabízí prý šanci, jak u diabetiků zastavit imunitní systém před ničením vlastních beta buněk slinivky břišní.

Proces, kdy jsou beta buňky vyrábějící inzulin napadány vlastním imunitním systémem, je pro počátek diabetu 1. typu charakteristický. Nový lék s účinnou látkou  neratinib by mohl být schopen buňky před útokem ochránit.

Ve chvíli, kdy je člověku diagnostikován diabetes 1. typu, v těle obvykle zbývá již pouze 10 až 20% funkčních beta buněk. Vědci proto doufají, že včasná intervence by mohla pomoci zachovat diabetikům vyšší počet beta buněk. Výzkum provedený na myších potvrdil, že lék dokáže zastavit destrukci beta buněk a pomáhá opět navýšit produkci vlastního inzulinu.

Jeden z vedoucích výzkumu z univerzity v Brémách uvedl: „Přestože se tento výzkum nachází na samotném počátku, umožnil již odhalit možné využití neratinibu při ochraně lidských beta buněk a následném zachování produkce inzulinu u pacientů s diabetem 1. typu. V budoucnu by tato terapie mohla pacientům s diabetem 1. typu pomoci zachovat alespoň určitou produkci inzulinu a v kombinaci s dalšími léky by mohla být cestou účinné léčby diabetu.“

Zdroj: diabetes.co.uk

166

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný