-- reklama --

Projde si i diabetik pěti fázemi smutku? Model Kübler‑Rossové platí na lidi stále

Projde si i diabetik pěti fázemi smutku? Model Kübler‑Rossové platí na lidi stále
Prožít své emoce naplno neumí každý Zdroj: Shutterstock

Ať už čelíte diagnóze cukrovky, jste po rozchodu nebo jste právě ztratili práci, leží před vámi nesmírně důležitý a zároveň těžký úkol. Jakých pět fází smutku si člověk musí projít, aby našel smíření s nenadálou situací?

Elisabeth Kübler‑Rossová byla švýcarsko-americká psychiatrička, jejímž primárním zájmem během kariéry bylo to, jak lidé reagují na smrt. Pro mnoho lidí smutné téma, pro ty v okolí (rodinu, přátele, partnera) také velmi důležité.

Pět fází smutku bylo původně určeno pro nemocnice

Psychiatrička zasvětila tomuto tématu celý svůj život a v knize O smrti a umírání popsala pět fází smutku. Když náhle, znenadání, jsme v tom sami. Když to bolí. Když malé zvyklosti, běžné vtípky nebo vlídné slovo jsou to poslední, čeho jsme schopni. Původně byl model Kübler‑Rossové určen personálu nemocnic a blízkým osobám umírajících pacientů. Později se platnost těchto fází rozšířila na tzv. obecné ztráty (zaměstnání, svobody, vztahu). Někdy se model také používá v rámci odvykací léčby.

MUDr. Dagmar Slavíčková: Léčba obezity u dětí

Za poslední čtvrtstoletí se počet dětí bojujících s obezitou v ČR prakticky ztrojnásobil. Co je příčinou? Kromě dědičnosti a kombinace vrozených ...

Diagnóza diabetu a emoce s tím spojené

Nutno říct, že publikovaný model není ideální, je však velmi dobrým základem. Jeho autorka se jím ale údajně příliš neřídila. Traduje se, že nesla své umírání velmi těžce a poslední chvíle svého života strávila ve vzteku a nepochopení. Pokud však budete vědět vy, v jaké fázi se nacházíte, může vám to pomoci k vyrovnání se s nastalou situací. 

Co se cukrovky týče, když přijde na sdělení této nepříjemné skutečnosti, vstupuje do života ještě nedávno (pravděpodobně) zcela zdravého člověka trvalá změna. Chronické onemocnění, které se nedá nijak vyléčit. To je základ pro truchlení po ztrátě zdraví, původního bezstarostného života i komfortu. Smíření může být velmi dlouhým procesem. Leckdy trvá až několik let. A jak vlastně model Kübler‑Rossové funguje?

Pět fází smutku

Popírání

Přichází prvotní šok. Někteří jedinci mohou odmítat léčbu či úmyslně porušují nastavená pravidla. Je to boj. Snaha něco změnit tím, že se vzepřu. Někteří se v této fázi domnívají, že se lékař spletl a určil jim chybnou diagnózu. V této fázi tráví diabetik většinu dní představami, že se jeho život zanedlouho vrátí do starých kolejí a vše byl jen sen. Představa, že je právě na počátku trvalé změny, by diabetikovi v tuto chvíli přišla absurdní. Musí si prožít své prvotní pocity.

Hněv

Ve druhé fázi přichází situace, kdy je pro diabetika velmi těžké kontrolovat své emoce, a často dochází ke konfliktům s okolím. Může se ptát: “Proč zrovna já?” Zlobí se. Na sebe, na lékaře, na přátele, na partnera. Hledá viníka. A odpovědi. Nepřijímá zodpovědnost za situaci, ve které se nachází. Objevuje se nervozita, agrese a vztek.

Smlouvání

Třetí fáze je o hledání způsobu, jak celou situaci zvrátit. Diabetik se snaží vrátit k životu, který měl dřív, a věří, že noční můra brzy skončí. Nepřipouští si, že jde o změnu nevratnou. Podstatou celého modelu je to, že se fáze střídají a prolínají. Nejvíce viditelné je to právě v této fázi, ve které už může přicházet upadání do deprese, zároveň se často vrací intenzivní hněv jedince.

Deprese

Čtvrtou a velmi intenzivní fází je deprese. V této chvíli může diabetik ztrácet zájem o své okolí, přerušuje sociální vazby. Touží být jen doma a spát, tělo mu zmáhá často únava. Má pocit, že je vše ztraceno, že život nemá smysl. Ať by se ho teď kdokoliv snažil přesvědčit o opaku, nikomu neuvěří.

Intenzivní je tato fáze proto, že diabetik si začíná uvědomovat, že skutečně přichází nenávratná změna. Vidí ale jen negativa, jinak není schopen uvažovat. V této fázi se může objevit nadužívání alkoholu, drog a přejídání. Člověk má zkrátka pocit, že už nikdy nic nebude mít smysl.

Smíření

Pokud přijde poslední pátá fáze, tedy smíření, diabetik uzavírá mír sám se sebou. Je konečně schopen připustit, že se v jeho životě něco děje, a odkládá růžové brýle. Často je cesta k této fázi dlouhá a trnitá, přijde ale pokaždé. Člověk ve skrytu duše ví, že nemá na vybranou. Že musí přijmout to, co je, a rozhodnout se pro svůj život. Žít tak, jak nejlépe umí. Každému to ale trvá různou dobu. Někteří se mohou k fázi smíření prokousávat i několik let. Nemějte druhým za zlé, když i při diabetu budou potřebovat oplakat ztrátu zdraví, původního života nebo čehokoliv dalšího.

Zdroj: Psychologie, Wikipedia, Grief

9943

Diskuze k článku