
Diabetička Zuzana Habáňová o cestování s cukrovkou: „S bílou hůlkou jsem procestovala už 50 zemí“
Kameraman a producent Vít Bělohradský stál za vznikem mnoha projektů, filmů i televizních cyklů. Nyní pracuje na celovečerním filmu o výtvarníkovi Petrovi Sísovi a připravuje film ve spolupráci s dětským fondem UNICEF, se kterým je úzce spojen již přes deset let. Podílel se také na projektu edukačních minipořadů „Jak na cukrovku“, které odvysílala ČT na podzim roku 2018.
Seriál je, jak už název napovídá, o cukrovce. Má deset epizod, ve kterých se diváci dozvídají, co je to cukrovka, co pacienty s cukrovkou ohrožuje, tedy jaké komplikace cukrovku provázejí, jak se cukrovka léčí, ale také co dělat, abychom cukrovkou neonemocněli. Cílem projektu je zvýšit povědomí o cukrovce a její prevenci, protože cukrovka a hlavně její komplikace mohou zkrátit život. Když se ale o sebe budeme lépe starat, můžeme většině komplikací předejít. To neříkám jako frázi, ale jako životní zkušenost, ke které jsem se dostal hodně trnitou cestou.
Jak to tak bývá, byla to shoda náhod a okolností. Kamarád Roman Zach, se kterým jsme natočili cyklus edukačních pořadů o internetu, mi volal, že se seznámil se dvěma pány z farmaceutické firmy, kteří by opravdu rádi podpořili vznik nějakého seriálu o problematice cukrovky. Tak jsme se s nimi sešli a bavili se o potřebě zvýšit informovanost veřejnosti o hrozbách a následcích onemocnění cukrovkou. A hlavně jsme k našemu překvapení zjistili, že bez vedlejších záměrů a potřeby ovlivnit objektivnost a obsah projektu chtějí takovýto seriál skutečně podpořit. Oslovil jsem tedy náš tým autorů. Také jsme našli podporu a odbornou garanci mnoha lékařů a vědeckých pracovníků v této oblasti a připravili celý cyklus „Jak na cukrovku“.
To sedí, je to opravdu boj a to doslova každý den. Nikdy mě nenapadlo, že bych zrovna já mohl mít cukrovku a proto, když mi diagnózu sdělili, tak jsem si nedovedl představit, jak s tím budu žít dál. Není jednoduché skloubit to s prací, koníčky, rodinou, ale postupem času jsem to nějak zvládl. Moje práce je hodně o stresu, nepravidelném jídle a nedostatku pohybu a to je to, čím jsem si cukrovku způsobil. Doufám, že tyhle naše pořady pomohou alespoň několika lidem uvědomit si, že zdraví máme jenom jedno a že vše co se svým tělem děláme nebo neděláme, se nám vrátí. Dneska už bych se taky choval jinak. A věřím, že se budu moci na vzdělávání veřejnosti v této oblasti dál podílet.
V návaznosti na odvysílání seriálu v ČT byl spuštěn web www.jaknacukrovku.info a tam jsou všechna videa k dispozici. Jsou také v archivu na stránkách České televize.
Kromě toho, že jsem potkal pár nových a příjemných lidí, tak jsem se díky tomuto projektu začal víc snažit a také jsem si začal víc povídat se svým lékařem o tom, co bych chtěl a proč a co mi dělá při léčbě největší potíže. Přestal jsem kouřit! Mám i upravenou léčbu a cítím se o moc líp než dřív. Takže mi toho tento projekt dal hodně a doufám, že pomůže i ostatním pacientům s cukrovkou alespoň tak, jak pomohl mně. Z toho bych měl velkou radost nejen já, ale myslím, že všichni, kdo se na něm podíleli a dále podílejí díky těm webovkám.
Celý seriál „Jak na cukrovku“ si můžete prohlédnout na nových stránkách www.jaknacukrovku.info, které nabízejí i mnoho dalších užitečných informací. „Problematika, kterou jsme v jednotlivých videích řešili, je tam více rozpracovaná. Web jsem procházel a vše je v něm jednoduše a srozumitelně podané. Na rozdíl od videí, jejichž výroba je náročná a chvíli trvá, je obsah stránek mnohem aktuálnější a další témata tam budou postupně přibývat,“ vysvětluje Vít Bělohradský.
355
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný