Producent Vít Bělohradský: Díky seriálu „Jak na cukrovku“ jsem se začal víc snažit

Producent Vít Bělohradský: Díky seriálu „Jak na cukrovku“ jsem se začal víc snažit

Kameraman a producent Vít Bělohradský stál za vznikem mnoha projektů, filmů i televizních cyklů. Nyní pracuje na celovečerním filmu o výtvarníkovi Petrovi Sísovi a připravuje film ve spolupráci s dětským fondem UNICEF, se kterým je úzce spojen již přes deset let. Podílel se také na projektu edukačních minipořadů „Jak na cukrovku“, které odvysílala ČT na podzim roku 2018.

O čem seriál „Jak na cukrovku“ je?

Seriál je, jak už název napovídá, o cukrovce. Má deset epizod, ve kterých se diváci dozvídají, co je to cukrovka, co pacienty s cukrovkou ohrožuje, tedy jaké komplikace cukrovku provázejí, jak se cukrovka léčí, ale také co dělat, abychom cukrovkou neonemocněli. Cílem projektu je zvýšit povědomí o cukrovce a její prevenci, protože cukrovka a hlavně její komplikace mohou zkrátit život. Když se ale o sebe budeme lépe starat, můžeme většině komplikací předejít. To neříkám jako frázi, ale jako životní zkušenost, ke které jsem se dostal hodně trnitou cestou.

Jak jste se k natáčení tohoto seriálu dostal?

Jak to tak bývá, byla to shoda náhod a okolností. Kamarád Roman Zach, se kterým jsme natočili cyklus edukačních pořadů o internetu, mi volal, že se seznámil se dvěma pány z farmaceutické firmy, kteří by opravdu rádi podpořili vznik nějakého seriálu o problematice cukrovky. Tak jsme se s nimi sešli a bavili se o potřebě zvýšit informovanost veřejnosti o hrozbách a následcích onemocnění cukrovkou. A hlavně jsme k našemu překvapení zjistili, že bez vedlejších záměrů a potřeby ovlivnit objektivnost a obsah projektu chtějí takovýto seriál skutečně podpořit. Oslovil jsem tedy náš tým autorů. Také jsme našli podporu a odbornou garanci mnoha lékařů a vědeckých pracovníků v této oblasti a připravili celý cyklus „Jak na cukrovku“.

Vy sám máte cukrovku 2. typu a v pořadu také vystupujete. Jak se vám daří s nemocí bojovat?

To sedí, je to opravdu boj a to doslova každý den. Nikdy mě nenapadlo, že bych zrovna já mohl mít cukrovku a proto, když mi diagnózu sdělili, tak jsem si nedovedl představit, jak s tím budu žít dál. Není jednoduché skloubit to s prací, koníčky, rodinou, ale postupem času jsem to nějak zvládl. Moje práce je hodně o stresu, nepravidelném jídle a nedostatku pohybu a to je to, čím jsem si cukrovku způsobil. Doufám, že tyhle naše pořady pomohou alespoň několika lidem uvědomit si, že zdraví máme jenom jedno a že vše co se svým tělem děláme nebo neděláme, se nám vrátí. Dneska už bych se taky choval jinak. A věřím, že se budu moci na vzdělávání veřejnosti v této oblasti dál podílet.

Kde mohou lidé zmíněná videa vidět?

V návaznosti na odvysílání seriálu v ČT byl spuštěn web www.jaknacukrovku.info a tam jsou všechna videa k dispozici. Jsou také v archivu na stránkách České televize.

Zatím jsme mluvili jen o tom, co přinesl tento projekt veřejnosti, ale dal něco i vám?

Kromě toho, že jsem potkal pár nových a příjemných lidí, tak jsem se díky tomuto projektu začal víc snažit a také jsem si začal víc povídat se svým lékařem o tom, co bych chtěl a proč a co mi dělá při léčbě největší potíže. Přestal jsem kouřit! Mám i upravenou léčbu a cítím se o moc líp než dřív. Takže mi toho tento projekt dal hodně a doufám, že pomůže i ostatním pacientům s cukrovkou alespoň tak, jak pomohl mně. Z toho bych měl velkou radost nejen já, ale myslím, že všichni, kdo se na něm podíleli a dále podílejí díky těm webovkám.

Nové stránky Jaknacukrovku.info

Celý seriál „Jak na cukrovku“ si můžete prohlédnout na nových stránkách www.jaknacukrovku.info, které nabízejí i mnoho dalších užitečných informací. „Problematika, kterou jsme v jednotlivých videích řešili, je tam více rozpracovaná. Web jsem procházel a vše je v něm jednoduše a srozumitelně podané. Na rozdíl od videí, jejichž výroba je náročná a chvíli trvá, je obsah stránek mnohem aktuálnější a další témata tam budou postupně přibývat,“ vysvětluje Vít Bělohradský.

355

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku