Proč mám u lékaře jinou glykemii než na glukometru?

„Změřila jsem se u kamarádky diabetičky ve stejné chvíli na dvou glukometrech. Na každém mi vyšel cukr v krvi jinak. Jak je to možné, doktore?“

Proč mám u lékaře jinou glykemii než na glukometru?

Pacienti z mé diabetologické ambulance chodí před kontrolou na krevní odběry do laboratoře. Řada z nich si ve stejný den změří glykemii nalačno i doma. Když hovoříme o výsledcích, hodnota ranní glykemie z laboratoře se většinou trochu liší od hodnoty naměřené doma. Konkrétní situaci si lze představit tak, že například paní Sladká měla ráno doma glykemii 7,1 mmol/l, zatímco v laboratoři vyšlo 7,9 mmol/l. V ambulanci se pak podivuje, jak je to možné, když na odběru byla půl hodiny po měření doma. A já paní Sladké i dalším pacientům se stejnou otázkou vysvětluji, že taková situace není záhadná. Glykemie je ovlivněna řadou faktorů. Základní rozdíl je dán už tím, o jakou krev se jedná. Doma měří hladinu cukru z kapky krve odebrané z prstu, tudíž z tzv. kapilární krve. V laboratoři se ve většině případů nabírá žilní krev. Hodnota glykemie v žilní a kapilární krvi se může přirozeně mírně lišit. Roli hraje i určitý časový posun mezi odběry, který může mít význam i při délce „pouhé půlhodinky“. A nakonec, pro řadu z nás je odběr krve v laboratoři určitým stresujícím faktorem, někdy i podvědomým. Jak známo, při stresu naše tělo vyplavuje „stresové hormony“ zvyšující hladinu cukru v krvi – a jsme u dalšího možného vysvětlení, proč glykemie nalačno v laboratoři byla u paní Sladké vyšší než hodnota z glukometru.

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ivan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ivan
Host
Ivan

Rozdiel medzi hodnotami 7,1 a 7,9 je minimálny. Taký rozdiel kľudne vznikne aj pri odmeraní z jednej vzorky krvi na dvoch, alebo hoci aj 4 prúžkoch na tom istom glukometri. Rozdiel spôsobuje tolerancia výroby prúžkov, ktorá sa premieta do triedy presnosti merania glukometra. Staršie glukometre majú toleranciu merania +- 20% a novšie +-15%. To pri priemernej hodnote 7,5mmol/l, ktorú dostaneme z dvoch vyššie napísaných hodnôt znamená, že pri presnosti merania +-20% sú všetky hodnoty z intervalu 6,0 až 9,0 pokladané za správne v rámci uvedenej triedy presnosti merania. Pri triede presnosti +-15% sú za správne pokladané hodnoty z intervalu 6,4… Číst vice »