Proč mám u lékaře jinou glykemii než na glukometru?

„Změřila jsem se u kamarádky diabetičky ve stejné chvíli na dvou glukometrech. Na každém mi vyšel cukr v krvi jinak. Jak je to možné, doktore?“

Proč mám u lékaře jinou glykemii než na glukometru?

Pacienti z mé diabetologické ambulance chodí před kontrolou na krevní odběry do laboratoře. Řada z nich si ve stejný den změří glykemii nalačno i doma. Když hovoříme o výsledcích, hodnota ranní glykemie z laboratoře se většinou trochu liší od hodnoty naměřené doma. Konkrétní situaci si lze představit tak, že například paní Sladká měla ráno doma glykemii 7,1 mmol/l, zatímco v laboratoři vyšlo 7,9 mmol/l. V ambulanci se pak podivuje, jak je to možné, když na odběru byla půl hodiny po měření doma. A já paní Sladké i dalším pacientům se stejnou otázkou vysvětluji, že taková situace není záhadná. Glykemie je ovlivněna řadou faktorů. Základní rozdíl je dán už tím, o jakou krev se jedná. Doma měří hladinu cukru z kapky krve odebrané z prstu, tudíž z tzv. kapilární krve. V laboratoři se ve většině případů nabírá žilní krev. Hodnota glykemie v žilní a kapilární krvi se může přirozeně mírně lišit. Roli hraje i určitý časový posun mezi odběry, který může mít význam i při délce „pouhé půlhodinky“. A nakonec, pro řadu z nás je odběr krve v laboratoři určitým stresujícím faktorem, někdy i podvědomým. Jak známo, při stresu naše tělo vyplavuje „stresové hormony“ zvyšující hladinu cukru v krvi – a jsme u dalšího možného vysvětlení, proč glykemie nalačno v laboratoři byla u paní Sladké vyšší než hodnota z glukometru.

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
19.4.2019 13:24

Rozdiel medzi hodnotami 7,1 a 7,9 je minimálny. Taký rozdiel kľudne vznikne aj pri odmeraní z jednej vzorky krvi na dvoch, alebo hoci aj 4 prúžkoch na tom istom glukometri. Rozdiel spôsobuje tolerancia výroby prúžkov, ktorá sa premieta do triedy presnosti merania glukometra. Staršie glukometre majú toleranciu merania +- 20% a novšie +-15%. To pri priemernej hodnote 7,5mmol/l, ktorú dostaneme z dvoch vyššie napísaných hodnôt znamená, že pri presnosti merania +-20% sú všetky hodnoty z intervalu 6,0 až 9,0 pokladané za správne v rámci uvedenej triedy presnosti merania. Pri triede presnosti +-15% sú za správne pokladané hodnoty z intervalu 6,4… Číst vice »

Lenka Langová
Lenka Langová
13.2.2020 8:23

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možné, abyna OGTT mi byla z prstu naměřena lačná glykémie 4,9 av ten samý okamžik z žíly hodnota 6,0. Vzhledem k hodnotě z prstu mi byl OGTT udělán. Dnes mi přišel dopis z poradny, že výsledky z žilního odběru jsou 6,0 a po dvou hodinách 6,7 a tím pádem mi byla doporučena léčba prediabetes.
Jednalo se o kontrolu po 12 ti měsících od porodu.
Děkuji za odpověď
Lenka Langová

Jan. Novák
Jan. Novák
19.8.2020 11:53

Já to mám opačně glukometr naměří 7,0. a v laboratoři během 20. až 30. minut 6,22. Tak nevím, jestli glukometr měří nepřesně nebo jak to je.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x