Proč cvičíme JÓGU velmi pomalu

Dnešní svět nám nabízí cvičení jógy na každém kroku. Existují různé školy, které si vytvořily své pojetí jógy s nejrůznějším cílem (zhubnutí, atraktivita cvičení atd.) Z hlediska prospěšnosti cvičení jógy pro lidské zdraví však doporučuji zaměřit pozornost na školy klasické jógy.

Proč cvičíme JÓGU velmi pomalu

Jedním z klasických stylů jógy je systém Jóga v denním životě. V tomto systému jde především o kvalitu cvičení, ne o jeho kvantitu – množství atraktivních cviků. Dělat rychlé pohyby, odcvičit vše ve svižném tempu, to je jednoduché. Ale je to klasické cvičení, gymnastika. Tímto cvičením používáme a ovlivňujeme pouze své tělo. Cvičit pomalu je těžší. Tady vynikne každý náš „nedostatek“, náš vnitřní neklid, tuhost svalů, vazů, kloubů, naše vnitřní napětí. Mnoho lidí to od cvičení jógy odradí. Ti, kteří vydrží, časem zjistí, že právě to pomalé cvičení jim přináší velký užitek.

 

Pomalými, klidnými, vědomými pohyby, které děláme v souladu s našim dechem ovlivníme:

  • tělo – uvolníme svalové úpony, vazy, šlachy, fascie, ligamenta, svaly
  • činnost vnitřních orgánů
  • mysl a koncentraci
  • vědomí

Cvičením jógy navozujeme rovnováhu. Výsledkem je sladění, harmonizace celé naší bytosti. Teprve z tohoto plyne skutečný užitek jógy.

Zacvičte si s námi

Dělejte každý z uvedených pohybů pomalu, vědomě s plným soustředěním na své tělo. S nádechem a s výdechem, jak jóga doporučuje. Nejlepší doba ke cvičení jógy je před snídaní.

1. Torze s pokrčenýma nohama

Základní pozice: leh na zádech.
Koncentrace: na celé tělo.
Dýchání: v souladu s pohybem.
Počet opakování: 3x na každou stranu.
Provedení: Lehněte si na záda. Nohy jsou u sebe. Upažte, dlaně směřují vzhůru. Pokrčte nohy v kolenou a opřete se chodidly o podložku. Zhluboka se nadechněte. S výdechem pomalu sklápějte nohy k podložce doprava a současně otáčejte hlavu doleva. S nádechem vraťte nohy i hlavu do výchozího postavení. S výdechem pokračujte na druhou strany. Vnímejte a zkrutem uvolňujte bederní páteř.

2. Márdžárí (kočka)

Základní pozice: sed na patách.
Koncentrace: na páteř.
Dýchání: v souladu s pohybem.
Počet opakování: 3 kola.
Provedení: Posaďte se do sedu na patách, ruce spočívají na stehnech, trup je vzpřímený a uvolněný. S nádechem předpažte dlaněmi dolů a přejděte do kleku s předpažením. S vzdechem přejděte zvolna do vzporu klečmo, vyhrbte páteř a udělejte „kočičí hřbet“. Zároveň skloňte hlavu a pohled směřuje k pupku. S nádechem prohněte páteř, hlavu zvedněte do záklonu a pohled směřuje vpřed a vzhůru. Stejné pohyby proveďte ještě 3x. S nádechem přejděte do kleku s předpažením. S výdechem se vraťte do výchozí pozice.

3. Otáčení trupu ve stoji

Základní pozice: stoj.
Koncentrace: na protáčení páteře.
Dýchání: v souladu s pohybem.
Počet opakování: 3x na každou stranu.
Provedení: Postavte se do mírného stoje rozkročného a dejte ruce v týl, propleťte prsty za hlavou a lokty mírně tlačte vzad. Zhluboka se nadechněte. S výdechem točte trup vlevo. S nádechem se vraťte do středové polohy. Totéž opakujte na druhou stranu. Cvičte 3 kola.

Při pomalém cvičení procítíme každý sval a dáme každému svalu co potřebuje. Tajemství užitku cvičení jógy tkví v pomalosti, ve vědomém pohybu v souladu s dechem. Získáme tím kvalitu. Správnému cvičení jógy je nejlépe se naučit v kurzech jógy pod odborným vedením zkušeného cvičitele jógy (nabídku najdete např. na www. joga.cz).

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x